8 Zo'n 40.000 kinderen zitten in het nauw in Raqqa, do 'hoofdstad' van IS, en 80.00 verblijven in opvangkampen in de omgeving. „Zoveel gevaar is onvoorstelbaar", zegt Ershad Karim van Unicef. INTERVIEW ERSHAD KARIM gevecht zonder overgave, tot de laatste man. Een strijd die al tientallen vrouwen en kinderen het leven heeft gekost. Een prijs die volgens de aanvallers ingebakken zit in het gevecht. „Burger slachtoffers zijn onvermijdelijk", aldus James Mat ris, de Amerikaanse minister van Defensie. „Dat is een onontkoombaar feit, eenfact of life." Een woordkeus met een zwart randje. Opvangkampen Voor de kinderen in Raqqa kan Ershad Karim nog weinig betekenen. „Dat ligt buiten onze macht", zegt hij met spijt in zijn stem via een telefoonlijn met Syrië. Internationale hulpverleners, ook die van het VN-kinderfonds, zijn in Raqqa hun leven niet zeker. Maar dat geldt niet voor het gebied er omheen, met naar schatting 80.000 kinderen in opvangkampen. De 'chief field office' (CFO) van Unicef, geboren in Bangladesh, doet er alles aan om hun leven draaglijk te maken. Met een kleine staf- 34 man - verricht Ershad Karim bijna het on mogelijke. „Elke dag delen we een miljoen liter veilig drinkwater uit in de opvangkampen rond Raqqa. Met ook een grote hoeveelheid voedingssupple menten. Er dreigt het gevaar van polio, van uitdro ging door diarree", zegt Karim. Zijn enorme erva ring helpt daarbij. In Bangladesh begon hij in 1984 in de gezondheidszorg, in 1993 maakte hij de over stap naar de internationale hulpverlening. Karim werkte in Afghanistan, Soedan, Pakistan en Libe ria. In dat laatste land bond hij de strijd met ebola, de ernstig besmettelijke virusziekte die dodelijk kan zijn. Het leven in de kampen is zwaar. Een van die noodonderkomens is Ain Issa, 50 kilometer ten noorden van Raqqa. In het kamp zelf verblijven meer dan 6.000 mensen, eromheen nog eens Je zult maar kind zijn in Raqqa. Er kan een bom op je hoofd val len. Je kunt als men selijk schild terecht komen in een kogel regen. En als je op de vlucht slaat, loop je op een land mijn. Mocht je alle gevaar overleven, dan wacht er een loeiheet opvangkamp waar noodhulp de enige houvast is. „Zo veel gevaar is onvoorstelbaar", zegt Ershad Karim, die zich namens Unicef vanuit Qamishli probeert te ontfermen over de kinderen van Raqqa. „Kinderen betalen een zware prijs voor wat volwassenen aanrichten. Het is vreselijk wat daar gebeurt." Sinds de aanval op Raqqa, de 'hoofdstad' van Is lamitische Staat, zitten een paar honderdduizend burgers, onder wie meer dan 40.000 kinderen, in het nauw. Net als in Mosul, het laatste bolwerk van IS in Irak, staan in de Noord-Syrische stad duizenden extremisten met de rug tegen de muur. Gevechtsvliegtuigen voeren onophoude lijk aanvallen uit, over de grond rukken Koerdi sche strijders en Arabische rebellen op. Het is een maandag 19 juni 2017 >£- SSKSr 'Kinderen Raqqa klem - v Raqqa* Mosul SYRIË Damascus Bagdad IRAK SAUDlX ARABIË Hans van Zon Qamishli Ershad Karim zet zich in voor kinderen in de omgeving van Raqqa. foto unicef

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 8