26 ZEELAND PRENTENBOEK Lyme bij kinderen niet altijd goed vast te stellen Teken gedijen bij mooi weer. En met buiten spelende kinderen hebben ze aan voedsel geen gebrek. Niet elke ouder controleert goed of zijn kind is gebeten. Een prentenboek over Freek de Teek moet helpen. De Stichting Tekenbeet- ziekten is blij met het prentenboek van Eveline Bogers. „Elk jaar worden zo'n 1,3 miljoen mensen door teken gebeten. 25.000 van hen krij gen de ziekte van Lyme, onder wie heel veel kinderen. Die spelen vaak buiten en lo pen veel risico gebeten te worden door een teek", zegt woordvoerder Els Duba. De stichting heeft zelf wel een boekje dat ze ge bruikt om voorlichting te geven op scholen. „Maar een prentenboek voor kinderen over teken be stond nog niet, terwijl er wel behoefte aan is. Dus dit initiatief vinden we geweldig." Duba vertelt dat exacte cijfers over het aantal kinderen dat Lyme heeft niet bekend zijn. „Nu komt er wel een on derzoek naar kinderen die de ziekte hebben op gelopen: kinderen met Lyme worden een jaar lang gevolgd vanaf het begin van de behande ling. Na een jaar wordt gekeken hoeveel van hen nog klachten hebben en hoe die verklaard kunnen worden. Dat kan indien nodig leiden tot een spe cifieke behandeling. Maar eerst moet de dia gnose Lyme zijn gesteld. En dat is lastig, omdat kinderen zich niet altijd bewust zijn van klachten en die niet melden. Of ze hebben zoveel verschil lende klachten - bijvoor beeld oorpijn, hoofdpijn, buikpijn, keelpijn, spier pijn of vermoeidheid - dat hun ouders niet in de gaten hebben dat er iets ernstigers aan de hand is." Tot de ziekte in augustus vorig jaar weer opspeelde. „Ik was vlak daarvoor weer gebeten door een teek. Die heb ik meteen verwij derd. Volgens artsen is het niet waarschijnlijk dat ik nu opnieuw Lyme heb gekregen. Ze denken dat er weer iets opvlamde van de eer ste keer dat ik ziek was. Ik weet het niet. Vind het wel héél toevallig dat ik na die beet meteen weer ziek werd." Dit keer was ze er in elk geval snel bij. Een flinke dosis antibiotica en in februari werd ze 'schoon' verklaard. „Ze zeggen dat het helemaal weg is", zegt Bogers. „Ik eet gezond en sport regelmatig, zodat m'n lichaam sterk genoeg is om de bacterie aan te kunnen, mocht er ergens nog iets sluime ren." En ze blijft alert. „Ik ben nu wel bang voor teken. Ga het bos niet in zonder mezelf in te spuiten met een anti-teken middel. En", grinnikt ze een beetje, „thuis in de tuin hebben we niet van echt te onderscheiden kunstgras." Als juf op een basis school viel het Eve line Bogers (27) uit Breda op dat ouders hun kinderen na het buitenspelen zo weinig controle ren op teken. Ondanks alle waar schuwingen over het gevaar van deze parasiet. „Dan vertelden de kinderen dat ze buiten hadden ge speeld, of ik fietste langs een speelweitje waar ik ze zag spelen. Als ik de volgende dag dan vroeg of ze hadden gekeken of ze teken hadden, reageerden ze heel erg verbaasd." Lesmateriaal over teken kende ze niet. Daarom besloot ze er met haar ervaring als juf en haar creati viteit iets aan te doen. Het resul taat: Freek de Teek in paniek, een educatief prentenboek voor kinde ren van 6 tot 12 jaar, dat onlangs verscheen. „In het boek staat pre cies waarom het zo belangrijk is om te controleren op teken en hoe je dat het beste kunt doen." Bogers is niet voor niets zo ge brand op teken. Ze weet uit eigen ervaring hoeveel ellende een beet van zo'n klein beestje (een teek wordt 'leeg' maximaal 3 millime ter groot) kan veroorzaken. Een teek beet haar toen ze 14 was, tijdens een scoutingkamp. Het beestje werd verwijderd, maar een pootje bleef zitten. Ze ging naar de huisarts. „Die geloofde niet dat ik door een teek was gebe ten. Hij zei dat het een pukkeltje was. Ik had daarna ook geen klach ten." Totdat ze op haar 16de Pfeif- fer-achtige verschijnselen kreeg, gevolgd door gewrichtsklachten en weer later kreeg ze klachten die op MS leken. Maar niemand die aan die tekenbeet van een paar jaar geleden dacht. Pas na jarenlang sukkelen - 'op een gegeven moment zeiden ze dat het psychisch was. Zo frustre rend want ik wist gewoon dat het niet zo was' - werd op haar 23ste de diagnose ziekte van Lyme gesteld. Ze kreeg antibiotica en leek gene zen. Ik vind het wel heel opvallend dat ik meteen na die beet weer ziek werd maandag 19 juni 2017 2V Let goed op ons, zegt Freek de Teek Teek van, >C»p< S normaal jHfcg 1 - 3 mm g Elk jaar lopen in Nederland 1,3 miljoen mensen een tekenbeet volgezogen met bloed ca. 10 mm Ine Cup Breda In eigen tuin wordt 1 op de 3 tekenbeten opgelopen. Ruim 1 op de 5 tekenbeten in stedelijk gebied, 1 op de 2 in stadspark of bos. In het buitengebied draagt ongeveer 1 op de 5 teken de bacterie bij zich, in stedelijk ge bied is dat 1 op de 6 a 7 teken Eveline Bogers heeft een prentenboek gemaakt om kinderen uit te leggen hoe gevaarlijk teken zijn. fotorenéschotanus/pix4profs - Eveline Bogers Ongeveer 2 procent krijgt na een beet de ziekte van Lyme, zo'n 25.000 mensen per jaar. Van hen behouden er 1.000 tot 2.500 langdurig klachten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 62