C9 Vijf kilo oesters is voldoende Hulp gezocht voor Terneuzen-onderzoek ONZIN! Tegels 20 ZE KEUK Rijkswaterstaat liet dit weekend weer een deel van de A58 van een nieuwe asfaltlaag voorzien. NIEUW ASFALT ZEEUWSE WEGEN Kijk voor het laatste nieuws ook op pzc.nl Commentaar De schelpdiersector wil een rem op het rapen van oesters. Geen totaalverbod, maar een verlaging van het maximum dat iedereen mag rapen, en strengere controles. Wouter van Zandbrink, voorzitter van de Vereniging De Mosselhandel, meldt dat amateurrapers via de achterdeur van restaurants concurreren met beroepsvissers. Dat zit de bedrijven dwars. Want deze zwarte handel ondergraaft de marktprijs. Bovendien vreest Van Zandbrink dat eventuele slechte oesters die zo op de borden komen, grote eco nomische schade zullen veroorzaken. Het eerste argument is goed. Het tweede lijkt nogal gezocht. Want de restaurants die aan de ach terdeur oesters kopen, hebben veel belang bij voedselveiligheid. Die letten wel op. In het Deltagebied kun je met een beetje moeite zelf een mooi maaltje vis of schelpdieren verzamelen. Dat is een van de aardige dingen van Zeeland Vakantieland. Het Nationaal Park Ooster- schelde maakt niet voor niets reclame met de Zilte zaligheden. Veel Zeeuwen gaan zelf ook wel eens naar de waterkant. Deze traditie moeten we koesteren. Dit kan prima met kleinere hoeveelheden. Als je met een paar man oesters raapt en je mag per persoon vijf kilo meenemen, dan heb je genoeg voor een hele familie. Dus er is geen bezwaar tegen verlaging van het maximum tot vijf kilo. Strengere controles is een ander verhaal. Want wie gaat dat doen? En staan de kosten ervan wel in verhouding tot het probleem? Als Zeeland strak toezicht wil op alles wat onderhands omgaat, dan moet er veel gebeuren. Dan moet de provincie ook meer werk ma ken van zeevis, van wild, van groente en ga zo maar door. Om dit serieus aan te pakken is een natuurproductenpolitie nodig. Dat is nogal wat. Aanscherping van de regels tot maximaal vijf kilo oesters is waarschijnlijk het hoogst haalbare. Schelpdiersector pleit terecht voor aanscherping van regels voor vrij rapen Terneuzen kreeg van alle huidige Zeeuwse steden in 1584 als laatste stadsrechten. Na de Staatse verove ring van Axel in 1586 vormde Ter neuzen, samen met Axel en Bier vliet - steden die al eeuwen eerder stadsrechten kregen - één stedelijk bestuur. De unieke, complexe constructie leverde allerlei bestuurlijke en ge rechtelijke problemen op met als resultaat een flinke hoeveelheid do cumenten. Historisch onderzoeker Dennis van Nieuwenhuijzen doet onder zoek naar de stadsvorming van Ter neuzen tussen 1550 en 1650 en kan wat hulp in het ontsluiten van al dat materiaal goed gebruiken. Do cumenten en geschriften moeten Vrijwilligers krijgen training in omgaan met archief en lezen van handschriften gedigitaliseerd en vertaald worden. Vrijwilligers krijgen een training in omgaan met archiefmateriaal en ar cheologische vondsten en het lezen van de handschriften. Geïnteres seerden kunnen zich aanmelden via hnoudterneuzen@gmail.com. ALMANAK De tuin moest op de schop, dus nam die Middelburgse een tuin man in de arm om een plan te maken voor de wildernis die in de loop der jaren in de achter tuin was ontstaan. De eerste stap was het kiezen van een tegel voor het terras. Dus op een zonnige dag pakte ze met haar 18-jarige dochter de fiets om naar het tuincentrum te gaan. Laatstgenoemde appte een paar uur later: „Heeft ze uit 88 verschillende tegels er einde lijk één gekozen, blijkt dat de kleur zonder zonnebril toch heel anders is. Dus ff 88 soorten opnieuw bekijken." Meisje bevrijd uit schommel 618 blaastesten, 15 te hoge scores Aanhouding voor bezit wapens Wachten op uw keuken? Duitse Keukens in alle afmetingen direct leverbaar!! Wat heb je nodig om een snelweg van een nieuwe asfaltlaag te voor zien? Bij temperaturen als het afge lopen weekend in elk geval ook heel veel water, want het is zweten voor wegwerkers die zorgen dat de A58 tussen Goes en Heinkenszand er weer strak bij komt te liggen. Er gaan op deze Vaderdag heel wat flesjes mineraalwater doorheen. „Zo dat is wel even lekker", zegt een van de mannen wanneer ook nog een verkoelende wolk voor de zon schuift. In tegenstelling tot za terdag staat zondag de zon zowat de hele dag te branden op de wegwer kers die met grote machines en dampend asfalt de autoweg weer als nieuw maken. Een klus die on geveer om de zeven jaar moet ge beuren. Vrijdagavond begon het werk dat door KWS wordt uitgevoerd. Maandagochtend 6.00 uur moet het klaar zijn. Het asfalt komt met vrachtwagens van asfaltcentrales uit West-Brabant en Zuid- Holland. Het warme asfalt ver dwijnt in de bek van de enorme machine die langzaam, centimeter voor centimeter, een rijstrook be dekt met dampende zwarte laag. Het asfalt wordt in twee of drie la gen gelegd. Het is zaak dat het asfalt in een gestage stroom wordt aangevoerd. Afsluiting A58 leidde dit weekend niet tot grote problemen op secundaire wegen Het werk mag niet stil komen te liggen. De vrees voor lange files richting de Zeeuwse kust wordt dit weekend gelukkig niet bewaarheid. Dat is vooral te danken aan een wij ziging van het omleidingsplan. Het oorspronkelijke idee was om zowel het verkeer richting Middelburg als auto's richting Terneuzen bij de af- renhui& SPECIAALZAAK maandag 19 juni 2017 De vorig jaar aan de Roosevelt Academy opgerichte Hurgronje- leerstoel en het Historisch Net werk Oud-Terneuzen zoeken vrijwilligers die mee willen wer ken aan een onderzoek naar de vroege geschiedenis van de stad Terneuzen. Guido van der Heijden Terneuzen Tip? redactie@pzc.nl MIDDELBURG De hulpdiensten zijn gis termiddag uitgerukt na een melding van een on geval in het Ella Fitzge- raldpark in de Middel burgse wijk Mortiere. Brandweer, een ambu lance en twee politie- eenheden spoedden zich naar de speeltuin, waar een meisje bekneld bleek te zitten in een schom mel. De brandweer heeft haar bevrijd; ze was niet gewond, maar wel hevig geschrokken. THOLEN Vijftien chauffeurs, onder wie twee in Tholen, zijn zaterdagnacht betrapt op rijden onder invloed. Poli tieteam Bergen op Zoom controleerde in Bergen op Zoom, Tholen, Steen bergen en Putte in totaal 618 bestuurders. Vijftien van hen scoorden te hoog op de blaastest. Op de Thoolsebrug in Tholen bleken twee bestuurders te veel te hebben ge dronken. WILHELMINADORP Surveillerende agenten hebben zaterdagochtend rond 5.45 uur op de Del taweg in Wilhelminadorp een 22-jarige man uit het Belgische Halle aange houden wegens wapen bezit en rijden onder in vloed. Uit een blaastest bleek dat de man te veel had gedronken. Nadat een agent een taser in zijn auto had zien liggen, gaf de man toe dat er ook nog een luchtdruk wapen was. Mag het goedkoper Mag het sneller Mag het transparanter Mag het in 1 keer goed Mag het zonder gezeur Ook 6 maanden te reserveren Werk aan Theo Giele 's-Heer Arendskerke n Einsteinstraat 29 - Dordrecht ondermode lingerie nachtmode badmode Klokstraat 21 Goes www.speciaalzaaksimon.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 58