II II Janita steelt de show op de II zijspan )LEN 23 EVENEMENTENWEEKEND BEZOEKERS LOVEND Hoewel het Goes-Aziëjaar bijna halverwege is, zijn nog lang niet alle Zeeuwen zich bewust van het themajaar. Zelfs sommige bezoe kers aan het evene mentenweekend we ten niet dat de stad dit jaar in het teken van Azië staat, blijkt zaterdagmiddag uit een kleine rondgang langs het publiek van de Pasar Malam, de Asian Street Foodcourt en de Ja panse Koi Show. De 77-jarige Louise Polack is één van de mensen die zich niet van het themajaar bewust is. In de Grote Kerk loopt ze langs een kraampje met tientallen soorten sambal. „Ik wist niet dat Goes een Aziëjaar had", lacht de in Surabaya geboren Hansweertse. Een affiche voor de Pasar Malam trok onlangs haar aan dacht. „Ik ben ook een paar keer naar de Pasar Malam op het Malie veld in Den Haag geweest, maar dit is veel kleiner. Ik had meer kraam pjes met Indonesisch eten ver wacht, dit is vooral Moluks. Dat is echt heel anders", bezweert ze. Desondanks heeft ze zeker geen spijt van haar bezoek aan Goes. „Het is wel verrassend." Een stukje verderop in de Man- huistuin zit John Nöthen op een bankje onder de immense kastan jeboom. De 69-jarige Vlissinger is een groot liefhebber van koi, de na tionale vis van Japan. „Ik heb er thuis een stuk of tien. Een paar jaar geleden heb ik zelfs speciaal een reis naar Japan gemaakt. Met een en gado gado. „Het is zo veel dat we daar wel even genoeg aan hebben. Maar uiteraard delen we wel", zegt Marian. De markt doet Barbara denken aan de Aziatische markten die vroeger in de veilinghallen wer den gehouden. „Daar hing zo'n kruidnagelgeur, van de kretek-siga- retten." Beide dames zijn goed op de hoogte van het Goes-Aziëjaar, maar hebben nog geen andere eve nementen bezocht. „Maar Goes doet dat echt heel goed, daarmee zetten ze de stad echt op de kaart", vindt Barbara. Ik had meer kraampjes met Indonesisch eten verwacht, dit is vooral Moluks en dat is echt heel anders dealer uit Enschede met wie ik be vriend ben geraakt, ben ik al die kwekerijen langsgegaan. Hij staat nu ook op deze show. Het is de eer ste keer dat zoiets in Zeeland wordt gehouden. Ook de Vlissinger is zich niet zo bewust van het Goes-Azië jaar. „Maar ik vind het stikleuk, het is een gezellige boel en het eten daar bij de kerk is erg lekker." Vriendinnen Barbara Simon (47) uit Goes en Marian Katsman (37) uit Schore hebben na alle kraam pjes en foodtrucks te hebben bestu deerd een keuze gemaakt: kipsaté Ik heb zelfs speciaal een reis gemaakt naar Japan om alle kwekerijen van koikarpers langs te gaan Janita van Soest uit het Utrechtse Doorn weet dat ze een bijzondere verschijning is tussen voornamelijk mannen van middelbare leeftijd. „Ik ben de enige jonge meid, maar mijn vader en ik kunnen niet zon der deze sport." Al vijfjaar zijn Janita en haar va der Cor een onafscheidelijk duo op de zijspan. „Van april tot september zijn er wedstrijden, elke week heb ben we er wel één", zegt ze. Voor het derde jaar op rij doet ze mee aan de Classic Races in Wemeldinge. „Hier is altijd veel publiek", noemt ze als pluspunt. „En in tegenstelling tot veel andere 'Mickey-Mousecir- cuitjes' hebben we hier een lekker lang stuk. Daar haal je de 160 of de 170 wel." De snelheid leest Janita achteraf af via een app op haar mobiele tele foon. Overigens gaat het bij deze wedstrijden niet zo zeer om wie de Ik ben de enige jonge meid, maar mijn vader en ik kunnen niet zonder deze sport snelste is. Winnaar is degene die een zo constant mogelijke rondetijd neerzet. De bijrijder is op een zij span allesbepalend in de bochten. „Met het verplaatsen van mijn ge wicht, stuur ik. Als ik blijf zitten kan m'n vader sturen wat-ie wil, maar belanden we zo op de dijk." Janita en Cor spreken geen woord met elkaar tijdens de races, ze voe len elkaar feilloos aan legt ze uit. „Na het overlijden van mijn moe der in 2010, hebben we een heel sterke band opgebouwd." Demonstraties Behalve van de zijspannen, genoten de ruim 1500 toeschouwers ook van races met klassieke brommers en motoren in diverse klassen. Ook werden verschillende demonstra ties gehouden op het zonovergoten terrein. maandag 19 juni 2017 Joeri Wisse Stik leuk zo'n Goes-Aziëjaar Louise Polack proeft één van de sambals op de Pasar Malam in de Grote Kerk. „Die op het Malieveld in Den Haag is groter." „Het is voor het eerst dat er een koi-evene- ment is in Zeeland", weet liefhebber John Nöthen uit Vlissingen. foto's johan van der heijden Vriendinnen Barbara Simon (r) en Marian Katsman delen hun porties gado gado en kipsaté. „Zo kunnen we veel proeven." -Louise Polack, Hansweert -John Nöthen, Vlissingen Een 23-jarige blonde meid op een knalgele klassieke zijspan. Dat is wel ongeveer het laatste wat je op het kanaalcircuit van Wemeldinge verwacht bij de Classic Races. Joeri Wisse Wemeldinge -Janita van Soest Cor en Janita van Soest op de zijspan. Janita: Het fijne van dit cir cuit is datje een lekker lang recht eind hebt." foto johan van der heijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 56