Team Nederland aan plek 14 Groenewegen lijkt klaar om Blijlevens op te volgen in de Tour 9 ontwikkeling die renners doormaken L Porsche wint, Tung tweede wijl Kruijswijk in Zwitserland om de eindzege streed, toonde Dylan Groenewegen ondertussen in de ZLM Toer zijn sprintersdijen met twee overwinningen. „Die tim mert ook heel goed aan de weg", vindt Jean-Paul van Poppel, die zegt dat de opkomst snel is ge gaan. „Het zijn periodes waarin je plots meerdere sporters hebt met een groot talent. Die steken elkaar dan naar de troon. Wie werd er in 1980 tweede in de Tour achter winnaar Joop Zoetemelk? Juist. Hennie Kuiper. Dat is geen toeval, denk ik." deze koers op topniveau doet. De maatstaven worden verlegd. Dat is mooi, dat betekent dat het goed gaat." Tijdens de huldiging van Du- moulin in Milaan werd ook de tijd ritzege van Jos van Emden ge vierd. Die prestatie, hoe bijzonder ook, viel in het niet bij die van de derde Nederlandse winnaar ooit van een grote ronde. Luxeproble men zijn het. Deze week ook. Ter- Het kan ook zomaar weer over zijn. Wat er dit jaar is gebeurd, is echt heel bijzonder Zelfs de Tourzeges van Chris Froome hadden een sterk oranje tintje door het meesterwerk van Poels. En, fluisteren kenners, dan komt de talentvolle Sam Oomen er nog aan. En barst ook Wilco Kelderman van de potentie. En Mathieu van der Poel 'speelt' voor lopig nog in het veld en op de mountainbike, maar in hem schuilt op de weg ook een groot kampioen. Volgens zijn opa Ray mond Poulidor zelfs een moge lijke Tourwinnaar. Van Poppel verwacht het niet, maar zegt: „Het kan ook zomaar weer over zijn. Wat er dit jaar is gebeurd, is echt heel bijzonder. Jongens als Dumoulin zijn nog lang niet klaar, maar laten we ons dat wel blijven beseffen." Kruijswijk was niet euforisch. Maar de derde plaats in de Ronde van Zwitserland mag er zijn, drie weken na het roze feest in de Giro. ment van het weekeinde, zei hij. Hij mag dan gepokt en gemazeld zijn in de autosport met natio nale rallytitels, de ervaring van vijf Dakar Rally's en legio over winningen op circuits, Le Mans is van een andere orde.„Dingen zeggen is niet zo moeilijk, ze waarmaken is nog iets anders." Airco Van Eerd wilde zelf de auto over de finish rijden. Op het dashbord van de knalgele Dallara knipper den allerlei lichtjes alarmerend. De motor raakte oververhit, de versnellingsbak liep warm. „Ik dacht: het zal toch niet gebeu ren." De veertiende eindklassering, twaalfde in de LMP2-klasse voor de enige Nederlandse renstal op zestig deelnemers, daar kon Van Eerd goed mee leven. Beter dan de voormalige Formule i-rijders in het team, Jan Lammers en de OPVALLEND 45-jarige Rubens Barrichello. Die zijn opgegroeid met een top sportmentaliteit: sneller, hoger, sterker. Lammers (61, winnaar van Le Mans in 1988) sprak tussen zijn rijbeurten - Lammers en Bar richello reden ieder vier stints - door zijn bewondering uit voor het solide optreden van de roer ganger. „Frits doet geen gekke dingen. Hij is zuinig op zijn spul len, als de dood voor een krasje." Als startrijder zette Van Eerd de toon voor een behouden koers. Hij zocht de achterhoede van de LMP2-klasse op om de gevaren zone te mijden. Door uit de pena rie te blijven, schoven Van Eerd, Lammers en Barrichello in het tweede deel flink op. Na afloop wachtte Van Eerd een heldenont vangst. Het ondersteunend per soneel kreeg een warme knuffel van de baas. De uitgedroogde Lammers liep het feestgedruis mis door de dopingcontrole. Dylan Groenewegen zei het de af gelopen week keer op keer als het ging over zijn kansen om straks ook in de Tour de France een massa spurt te winnen: „Voorlopig heb ik er nog geen gewonnen." Het lijkt of de 24-jarige Amsterdammer van Lotto-Jumbo zelf nog het meest rustig blijft als het gaat over de hoge verwachtingen die zijn geschapen na het winnen van twee ritten in de Ster ZLM Toer. Gisteren bleek volgens Groene wegen nog maar eens hoezeer alles moet kloppen, wil je op het hoogste niveau een spurt winnen. „De ti ming is voor mij veel belangrijker dan de aard van de aankomst", weet de Amsterdammer inmiddels. Vrij dag in Buchten was die perfect. Gis teren liep het anders. Hij raakte los van zijn treintje en moest vol door de wind het wiel van Marcel Kittel zien te vinden. „Ik kwam nog naast hem, maar op die drempel raakte ik het weer kwijt." Opstekertje Gelukkig maar voor Kittel. De Duitser van Quick-Step kon na twee mislukte spurts wel een op stekertje gebruiken. „Ik blij, mijn ploeggenoten weten weer dat het kan en het scheelt een hoop vragen van de buitenwereld." Groenewegen is voor hem een man om rekening mee te houden. „Ook al omdat hij een goede ploeg heeft." Bij Lotto-Jumbo zien ze in derdaad dat hun sprinttrein na een moeilijke aanloopfase op snelheid is gekomen. Gecombineerd met de vorm van Groenewegen is daarmee de basisvoorwaarde voldaan om een Touretappe te kunnen winnen. „Maar zo zijn er wel acht", weet de nationale kampioen over de con currentie. Kittel en Quick-Step lijkt nog altijd hét te kloppen span. An- dré Greipel is op niveau. Arnaud Démare was sterk in het Criterium du Dauphiné en Mark Cavendish meldde zich gisteren aan het front met een tweede plek in de Ronde van Slovenië. Feit is ook dat het vertrouwen bij Lotto-Jumbo in Groenewegen to renhoog is. Het gaat zelfs als sprin- tersploeg naar de Tour. De klasse mentsrenners moesten het dit jaar doen met de Giro. Robert Gesink en George Bennett gaan slechts mee om ritten te winnen. Ik kwam nog naast Kittel, maar op die drempel raakte ik het weer kwijt Daarmee gaat voor het eerst sinds 1998 een ploeg (toen TVM) met een Nederlandse sprinter (Jeroen Blij levens) als kopman naar de Tour. De Brabander won dat jaar zijn laatste massaspurt. Sindsdien wacht hij op een opvolger. De kans is groot dat Groenewe gen (24) dat wordt. Ook Mark Ca vendish (23 jaar) en Marcel Kittel (25) wonnen hun eerste Toursprint bij hun tweede deelname aan de Ronde van Frankrijk. Alleen Grei pel deed het bij zijn eerste optre den. Maar toen was hij ook al 29. „Ik sta er goed voor", zei Groenewegen. Bon Tourgids 2017 i 8 710114 003850 maandag 19 juni 2017 PC wielerpeloton Jean-Paul van Poppel (54) Voor het derde opeenvol gende jaar heeft Porsche de 24 uur van Le Mans gewon nen. De bolide van het Duitse fabrieksteam met startnum mer 2, bestuurd door Timo Bernhard, Earl Bamber en Brendon Hartley, kwam ruim een uur voor de finish aan kop te liggen en reed vervol gens naar de winst. De Nederlandse Chinees Ho- Pin Tung stuurde de Oreca 07-Gibson van het team van de bekende stuntman Jackie Chan verrassend naar de tweede plaats, met een ronde achterstand. Dylan Groenewegen (r) legt het dit keer af in de massasprint. Mar cel Kittel wint. fotocorvos Na twee spurtzeges moest Dylan Groenewegen gisteren op de slotdag van de Ster ZLM Toer genoegen nemen met een tweede plek achter Marcel Kit tel. Het vertrouwen in de sprin ter is hoog bij Lotto Jumbo, dat met hem als kopman naar de Tour gaat. Ad Pertijs Oss —Dylan Groenewegen (24) I O.a. verkrijgbaar bij: Albert Heijn, AKO, Blz., Bruna, Cigo, Libris, PLUS, Primera, Spar, The Read Shop, Vivant

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 42