Europa dreigt zelf ook te falen met klimaatdoel 3 Om toch nog te slagen voor het examen, gingen kandidaten met een 'her' tijdens het mooiste weekeinde van het jaar niet naar het terras of naar zee, maar terug naar school. Geschiedenisleraar Anton de Bruin steekt een dolk in zijn rug. Het is zon dagochtend en een groep havoleerlingen kijkt toe. Oké, het mes is een denk beeldig exemplaar, maar al het an dere is echt. Ook al is het zondag, waarschijnlijk de mooiste aller zondagen van het jaar - lokaal 5 van dit monumentale schoolgebouw (géén airco) in hartje Utrecht zit behoorlijk vol. Meters verderop puilen de terrassen uit en draait het vooral om de vraag of het niet te vroeg is om een flesje rosé aan te laten rukken. In lokaal 5 gaat het over de Wei- marrepubliek, de Vrede van Versail les en de 'dolkstoottheorie' die mees ter De Bruin nu uitbeeldt - met zijn rug naar de klas. Na dinsdagmiddag mogen deze leerlingen alles rond de theorie weer vergeten, maar tot hun herexamen geschiedenis is de historische kennis van levensbelang. Hier zit een dozijn leerlingen dat woensdagavond niet proostte op het behaalde diploma, maar gedesillusioneerd of juist strijd vaardig terug in de boeken kroop: ze hebben een 'her'. Bij Luzac krijgen ze een weekeinde lang, van 9 tot 5 inclusief lunch, van een bevoegde docent les in het vak waarin zij herexamen doen. Voor 295 euro bespreken ze het examen uit het eerste tijdvak na, nemen ze de leer stof door, worden hun examenvaar digheden tegen het licht gehouden en maken ze oefenexamens. Verspreid door het land krijgen zo'n 750 leerlingen een dergelijk 'drilweekeinde' bij het Luzac College, vertelt Mick Knabben, manager exa mentraining. Hij noteerde vorig jaar een gemiddelde stijging van 1,5 punt bij leerlingen die deze training volg den. Optimisme Felicia Moennoe uit Den Haag kreeg een 3,4 terug als cijfer voor haar ge schiedenisexamen en heeft een 6,5 nodig voor haar havodiploma. Luister naar haar optimisme: „Ik heb er nu vertrouwen in. Geschiedenis is het vak waar ik het minste mee heb. Maar ik moet zeggen: door meneer Door meneer De Bruin vind ik het voor het eerst leuk om over geschiedenis na te denken De Bruin vind ik het voor het eerst leuk om over geschiedenis na te den ken. Ik vind het echt niet erg om acht uur achter elkaar naar hem te luiste ren, hij vertelt zo goed." Waar een ge fingeerde dolkstoot al niet goed voor kan zijn. Felicia begon op het vwo, is twee keer blijven zitten, veranderde van school en wil nu, op haar 19de, echt verder. In Rotterdam wacht een stu die bedrijfskunde op haar, maar dan moet ze wel nog even slagen. Nu is het dus blokken in plaats van bakken - op het strand, zoals haar vrienden. „Dat komt na het herexamen wel weer." Dat zegt Pieter-Jan Ruesink (17) uit Varsseveld ook. Hij doet voor de tweede keer eindexamen vmbo-tl en tracht zijn cijfer voor aardrijkskunde op te vijzelen. In eerste instantie haalde hij een 4,7, terwijl hij een 7,1 nodig heeft om te slagen. Even een weekend niet chillen en geen bij baantje bij de kledingwinkel in zijn dorp. Ernstig: „School gaat voor. Ik heb ervoor gekozen een echt leervak te herkansen, want dan kan ik er nog alles aan doen." Hij verdiept zich met een groep lotgenoten in het ontstaan van een vestigingsoverschot. Een etage onder hen gaat het bij maatschappij orga nisatie over solvabiliteit, rentabiliteit en liquiditeit. Even verderop vaart een bootje over de Oudegracht, met drie zielsgelukkige, jonge passagiers. „Sinds ik weet dat ik geslaagd ben, heb ik alleen maar gezopen", zegt een van hen stoer. Zij wel. Nederland tekent vandaag bij monde van staatssecretaris Sharon Dijksma (Milieu) verzet aan. Met de afzwakking komt voorzitter Malta de Midden- en Oost-Europese lan den tegemoet, die binnen Europa op de rem staan als het om milieu- en klimaatbeleid gaat en ook nu weer minder reducties willen. Krij gen zij hun zin, dan haalt na Ame rika ook Europa op geen stukken na de klimaatdoelstelling van Parijs: de temperatuurstijging wereldwijd beperken tot 'beduidend minder dan twee graden'. Daarboven, vre zen wetenschappers, wordt de kli maatverandering onbeheersbaar en onomkeerbaar. De afgezwakte nieuwe plannen komen vandaag aan de orde op een bijeenkomst van EU-milieuministers in Luxem burg. Niet toegeven GroenLinks-Europarlementariër Bas Eickhout vindt dat ambitieu zere landen zoals Nederland niet moeten toegeven. „De CCh-reduc- ties die Brussel voorstelde waren al te weinig om het klimaatakkoord van Parijs te halen. Nu wordt het dus nog minder. Het is de zoveelste afzwakking. Als het echt op leveren aankomt, geeft ook Europa niet thuis. Trump de maat nemen en dan zelf je afspraken niet nakomen, dat grenst aan hypocrisie." Ook zijn D66-collega Gerben Jan Gerbrandy is 'uiterst teleurgesteld'. „Iedereen heeft een grote mond over Amerika, en zegt dat Europa dan maar wat extra's moet doen. Onbegrijpelijk dat lidstaten dit nu weer willen terugdraaien." In de gewraakte voorstellen gaat het om de C02-uitstoot van gebou wen, transport, landbouw en afval verwerking, samen goed voor 60 procent van de totale uitstoot. „In formeel", zegt Gerbrandy, „geeft de Commissie toe dat haar eigen voor stellen al niet toereikend waren. Ongekend dat de Raad er nu nog zoveel af haalt." Door de onenig heid verwacht niemand dat de 28 landen er vandaag uitkomen. Malta draagt dan het dossier over aan op volger Estland. maandag 19 juni 2017 Jeroen Schmale Utrecht Boven: Martin Uunk geeft examentraining bij Luzac. Onder: Pieter-Jan Ruesink (I) heeft een 7,1 nodig voor aardrijkskunde; Felicia Moennoe (r) moet nog even blokken, foto marlies wessels —Felicia Moennoe Europa dreigt op de valreep zijn eigen klimaatinzet terug te schroeven. Op tafel ligt nu een schijntje van de extra (^-re ductie die de Europese Commis sie voor 2030 had voorgesteld: geen 77, maar in het uiterste geval slechts 7 miljoen ton. Frans Boogaard Brussel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 3