De ene comeback is de andere niet: Zonderland verslagen 6 TURNEN NK IN ROTTERDAMA Op de NK in Rotterdam turnde Yuri van Gelder voor het eerst sinds hij werd weggestuurd van de Olympische Spelen in Rio weer een wedstrijd. Het is zaterdagmiddag net na vijven als de kleine man richting de ringen loopt. Terwijl de klanken van House of the Rising Sun door het sportpa leis van Ahoy schallen, neemt hij een laatste slok water. Hij doopt zijn handen in de witte chalk en laat zich optillen door zijn coach Hassan Zaazouz die hem in de ringen hangt. Het Rotterdamse publiek juicht. De Lord of the Rings is terug. Voor het eerst sinds 2009, toen de ellende van cocaïnegebruik, schorsingen en wegzendingen begon, turnt Yuri van Gelder (34) weer een NK. Zijn oefening rammelt nog wat, een handstand gaat de mist in, maar hij plaatst zich voor de ringenfmale van een dag later. Na zijn afsprong zwaait hij en thousiast naar het publiek. Vanaf de tribune worden selfies gemaakt met de gewillig poserende turnheld op de achtergrond, die meteen daarna zijn verhaal mag doen voor een aantal cameraploegen. Over hoe blij hij is om weer terug te zijn op het NK en hoe fijn het is dat col lega-turners en publiek hem goed ontvangen. Hassan Zaazouz, zijn nieuwe trainer, is de man die de zoveelste wederopstanding van het enfant terrible van de turnsport mede vorm moet geven. „Sommige men sen moeten eerst heel vaak hun hoofd stoten voordat ze het licht zien. Yuri is zo iemand", zegt hij. Eenentwintig uur later is Van Gelder terug in Ahoy. Nu om zijn ringenfmale te turnen. De oefening gaat zichtbaar beter dan een dag eerder. Van Gelder lacht breeduit na zijn afsprong. Even later is dui delijk dat geen van zijn concurren ten aan zijn score van 14,300 komt. Na zijn huldiging tot Nederlands kampioen schuift hij aan in het me dewerkersrestaurant van Ahoy. „Mijn eerste Nederlandse titel sinds 2009", grijnst hij, zich even niet rea liserend dat die hem is afgenomen wegens cocaïnegebruik. „O ja, da's waar ook. Dan is het de eerste sinds 2008. Tja, negen jaar geleden." Hij straalt, geeft de indruk goed in zijn vel te zitten. „Dit voelt heel fijn. Ik heb een hele moeilijke tijd achter de rug. Het EK dit voorjaar heb ik bewust laten schieten om hier goed te staan. En dat is gelukt. Ja, dit voelt eigenlijk wel als een we dergeboorte." Het volgende grote doel voor Van Gelder lonkt al aan de horizon: het WK in Montreal in oktober van dit jaar. Daarvoor moet hij zich de ko mende tijd in de Nederlandse WK- Yuri is een van die mensen die heel vaak hun hoofd moeten stoten voordat ze het licht zien ploeg zien te turnen. Pikant detail: de huidige bondscoach van Oranje is Bram van Bokhoven, de oude trainer van Van Gelder die hem op de Spelen van Rio na een nachtje stappen naar huis stuurde. „Bram en ik zeggen wel gewoon hoi en hallo tegen elkaar, maar het zal nooit meer worden wat het was. Daarvoor is er te veel gebeurd. Ik denk dat ik me wel dubbel zal moe ten bewijzen om in die WK-ploeg te komen." Dat wordt even later genuan ceerd doorVan Bokhoven. „Dubbel bewijzen? Yuri zal zich gewoon moeten bewijzen. Net als ieder an der. Wij hebben een duidelijke se lectieprocedure opgesteld met re gels waaraan de WK-gangers zich moeten houden. Die gelden dus ook voor Yuri." REKSTOK maandag 19 juni 2017 Herboren Van Gelder blij dat hij weer turnt EDKEB De handstand in de ringen ging gisteren in de finale vlekkeloos bij Yuri van Gelder, foto anp/jerrylampen Jan Martens Rotterdam -Trainer Hassan Zaazouz Epke Zonderland feliciteert Bart Deurloo. fotoanp ROTTERDAM Yuri van Gelder luisterde zijn comeback op de NK turnen op met een gouden medaille. Die andere herintre der, Epke Zonderland, moest het gisteren doen met zilver op rek en brons op de brug. Ook voor Zonderland (31) waren de Nederlandse kampioenschap pen in Ahoy zijn eerste wedstrijd sinds de Spelen van Rio, waar een dramatische val zijn olympi sche rekstokoefening abrupt beëindigde. Hoewel hij nu op rek verslagen werd door Bart Deurloo en op brug door Michel Bletter- man en Boudewijn de Vries, zei Zonderland achteraf 'blij verrast' te zijn over zijn eigen presteren. „Ik ben nog maar vier weken bezig. Ik had een paar maanden geleden echt niet verwacht dat ik hier weer zo zou staan." Net als Van Gelder hoopt ook de Fries zich klaar te stomen voor het WK van oktober. Dat is ook het grote doel van Bart Deurloo, die zaterdag al winnaar werd van de meerkamp en gisteren op rek zijn tweede gouden medaille van het weekend haalde. „En om dan in een rechtstreekse confrontatie te winnen van Epke, dat is speci aal. Ook al is hij nog maar net weer begonnen", glunderde de 26-jarige Rotterdammer. Bij de vrouwen was Tisha Volle man de grote winnares van het weekend. De Eindhovense won zaterdag de meerkamp en voegde daar gisteren goud op sprong, balk en vloer aan toe. Hoewel het vrouwentoernooi fors gedevalueerd was door het ont breken van de Nederlandse olym piërs genoot Volleman volop van haar succes. „Die meerkamptitel is natuurlijk speciaal, maar ik ben ook heel blij met het goud op de balk. Vooral omdat mijn risicovolle opsprong lukte", zei de 17-jarige turnster van Flik-Flak.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 37