II Edwin van der Sar blij met keuze Keizer: 'Hij staat achter filosofie Leo Beenhakker en Aad de Mos weten hoe het voelt voor Marcel Keizer: 'vanuit 2 Marcel Keizer (48) is officieel trainer van Ajax. Wat staat hem te wachten? Aad de Mos en Leo Beenhakker begonnen ook 'uit het niets' als coach in Amsterdam. „Ajax moet kampioen worden." trekkelijk voetbal. En bereikte zelfs de finale van de Europa League. De Mos: „Daarom is de taak alleen maar zwaarder. Iedereen verwacht hetzelfde voetbal als onder Bosz, maar dan wel mét een prijs. Want het wachten daarop duurt inmid dels wel heel lang. Zeker voor Am sterdamse begrippen." En Beenhakker (74) dan, die in 1979 voor de leeu wen werd gegooid als hoofdtrainer? Hij stelt allereerst dat de tijden niet meer te vergelijken zijn. De druk van bui tenaf, van publiek en vooral pers, is nu vele malen groter, weet Don Leo. Maar toch: „Tsja, van De Toekomst naar de Arena met 50.000 mensen. Maar het werk wordt toch niet anders? Zo moet je het ook zien. Joh, ik vond al die aandacht heerlijk. Hoe meer mensen, hoe beter voor mij. De adrenaline spoot uit mijn oren." Hij gaat verder: „En even voor de duidelijk heid: dat is geen ver dienste van mij hè. Ik heb er ge- ledereen ~"08*v verwacht van Ajax hetzelfde voetbal als onder Bosz, maar dan wel mét een prijs woon echt nooit van wakker gele gen. De één heeft dat wel, dan ander niet. Zit in je opvoeding, je ouders dus, of een gunst van Onze Lieve mee." AMBITIEUS Aad de Mos noemt de aanstelling van Marcel Keizer logica. Passend in de geschiedenis van Ajax, dat niet alleen jonge spelers maar ook jonge trainers - dan nog zonder staat van dienst - een kans geeft. De Mos (70) is er zelf een prima praktijk voorbeeld van. Net als Leo Beenhakker, Louis van Gaal en Frank de Boer dat zijn. Het werden succesnum mers. Al bewezen Jan Wouters en Danny Blind het te gendeel. Wat moet Marcel Keizer, voorma lig trainer van Telstar, FC Emmen, SC Cambuur en Jong Ajax, doen om de volgende succes volle te worden? „De eerste dagen staan ze in de rij om het stof uit je jasje te kloppen", weet ervaringsdeskundige De Mos. „Dan wil iedereen complimenten uitdelen. Maar een paar dagen later kunnen diezelfde mensen je vijand zijn. Zeker bij een club als Ajax, in het woud van belangen en voor keuren. Het belangrijkste is om daar mee om te gaan. Laat ik het zo zeggen: je daar vooral niets van aan trekken. Maar ik heb wat dat betreft wel een positief beeld van hem." Zwaar Al zegt De Mos daar niet mee dat Keizer het makkelijk gaat krijgen. Integendeel. Het zal zwaar worden, een monster van een klus. „Omdat het bij Ajax om direct resultaat gaat. Of je nu Cruijff, De Mos, Van Gaal of Keizer heet. Dat maakt niet uit. Ook voor een talentvolle trainer maken ze daar in Amsterdam geen uitzondering voor." De erfenis van de vorige trainer Peter Bosz is zwaar. Hij won geen prijzen, maar vermaakte het pu bliek over het algemeen met aan- Heer. Daar ga ik nu niet over dis cussiëren hè. Ik bedoel meer: hij zal ook juist moeten genieten van die druk. Ik ken Marcel Keizer niet goed als trainer. Maar ik lees en hoor dat hij er klaar voor is. Nou, hup, voor uit, aan de slag." Rijkaard Toch nog even terug naar de parallel met De Mos, die de aanstelling van Keizer een 'kopie' van zijn eigen begin tijd noemt. „Ik kende de grote talenten Marco van Basten, Frank Rijkaard en Gerald Vanenburg van toen ik nog in de jeugd van Ajax werkte. Keizer heeft nu precies datzelfde voordeel met die gasten uit Jong Ajax." De Mos begon met zeventien wedstrijden op rij zonder verlies, waardoor Ajax nog van de achtste naar de tweede plaats klom en bo vendien de bekerfinale haalde. Beenhakker werd direct kampioen tijdens zijn Amsterdamse debuut jaar. De Mos is kraakhelder: „Ajax moet kampioen worden. Daar valt of staat Marcel Keizers start strraks maandag 19 juni 2017 EDKEtS 'Bij Ajax is druk, daar moet je van genieten' I Daniël Dwarswaard —Aad de Mos (70) Amsterdam Marcel Kei zer heeft een bescheiden cv, maar Ajax is overtuigd van zijn kwaliteiten en heeft hem aangesteld als opvolger van Peter Bosz. FOTO'S PRO SHOTS AMSTERDAM Het was al langer duidelijk, maar Ajax bevestigde de aanstelling van Marcel Kei zer als nieuwe trainer afgelo pen weekend. Hij tekent een contract voor twee seizoenen met een optie voor een extra, derde seizoen. Algemeen directeur Edwin van der Sar laat weten in zijn nopjes te zijn met de nieuwe trainer. „Hij kent de spelers, de organisatie en staat achter de filosofie van de club. Bovendien heeft hij het bij de beloften het afgelopen seizoen, met een duidelijke speelwijze, uitstekend gedaan. Met goede en gevarieerde trai ningen heeft hij de spelers zicht baar beter gemaakt." Keizer is logischerwijs verheugd met de kans die hij krijgt van de clubleiding. „Ik had mij ingesteld Edwin van der Sar: „Hij heeft spelers zichtbaar beter ge maakt." FOTOPHOTONEWS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 31