Werk, werk Sporten moet voor iedereen mogelijk zijn Gratis opleiding en baan werkzoekende 2 MARLEEN BLOMMAERT VAbERbAS Toos Henk Executieverkoop Column Iam, ik kan niet bij de drankenhandel gaan wer ken want dan moet je 21 zijn." Ze zegt het met een zucht. Ze zoekt een baantje. De super markt waar ze een paar jaar gele den tot volle tevredenheid werkte, wil haar evenmin, omdat ze nu te oud is. Toen ze dat vertelde lachte ik wrang. Twintig: nauwelijks de arbeidsmarkt op en nu al te oud. De twintigers verdienen ook steeds minder, zo bleek onlangs. Ze hebben ook beduidend meer schulden. Zo groeit die generatie op in een wereld waar alles kan en tegelijkertijd niks te hopen en te verwachten valt. Ze probeert het nogmaals bij een landelijk opere rende huishoudketen. Waar het niet zo goed mee gaat overigens. Dit keer is het een internetsollici- tatie. Ze moet een keuze maken tussen twee stellingen. De vraag stukken: 'Ik weet snel hoe ik een probleem moet aanpakken' Of: 'ik ben stipt op tijd'. Zesendertig van dergelijke vragen maar liefst en daarna mag ze een video van zich zelf opnemen. 'De video helpt bij uw sollicitatie'. Dat allemaal om in te mogen pakken en vakken te vul len... Misschien zijn ze bang dat ze drie neusgaten of gruwelijke brandwonden heeft of een oog mist? Het gaat haar te ver, zegt ze. Ik geef haar gelijk. Ondertussen wens ik de bedenkers van deze dwaas heid een leven toe waarin ze ge dwongen worden tot in de eeuwig heid sollicitatievideo's van zichzelf te moeten bekijken. En begrijp ik waarom de Blokkenketen proble men heeft, 's Avonds ga ik bij een vriend langs van zestig die een jaar geleden werkloos raakte. Hij heeft zojuist zijn driehonderdste sollici tatie verricht en zijn UWV-dossier bijgewerkt. Blijmoedig verklaart hij dat hij zijn werk weer heeft gedaan. Zijn kansen op betaald werk hier zijn nul en dat weet hij ook. Orga nisaties zoeken naar jonge krachten met nieuwe kennis en zoeken naar manieren om kosten te besparen. In deze arbeidsmarkt is geen plaats voor hem. Maar ook niet voor de twintiger. Het doet mij pijn om hen beiden te zien worstelen. En ik denk, kan dat nou echt niet anders? Misschien zijn ze bang dat ze drie neusgaten heeft, of een oog mist DESTELLING Vandaag: Over werk aan de weg moetje niet zeuren Reageer op pzc.nl Eens Oneens Paul Kusters EEN LEKKER VOOR JE SCHOENENLA EN JE AUTO. GEURTJE PAJ Broers De Nooijer naar Apollo'69 Kleinsma te gast bij themamiddag Yoga Health Event op Abdijplein Belastingdienst Met een groepje mountainbikers wil Raymond Smet uit Oost-Sou burg een stichting oprichten die mensen met een chronische ziekte Hulpmiddelen om te kunnen blijven sporten worden door geen instantie vergoed of handicap in staat stelt hun favo riete sport te blijven beoefenen. Smet maakte een jaar of zes gele den een Facebookgroep aan om kennis en filmpjes over mountain- biken (mtb) uit te wisselen. De groep begon met twaalf vrienden, maar heeft inmiddels zevendui zend leden. Smet: „Mijn vrouw Monique, sportief als ze was, mountainbike- te ook tot dit anderhalf jaar geleden niet meer kon vanwege haar ziekte. Ze heeft fïbromyalgie, een reuma soort die heel veel energie van je opslurpt. Ze kon daardoor geen normaal rondje meer fietsen, laat staan de bossen in." Drie weken geleden zag Monique een testmodel van een elektrische mtb. Met zo'n fiets zou ze haar sport weer kunnen oppakken. Ech ter zo'n fiets is nogal duur. Buiten Smet om kwam het verhaal van zijn vrouw en de e-bike op de Face- bookpagina. „Er werd op massaal gereageerd, er kwam een actie, er werd geld op gehaald en de lokale fietsenhandelaar was ook zo ont daan van de actie dat die ook nog eens een enorm bedrag van de prij s afhaalde." Gisteren nam zijn zichtbaar ont roerde Souburgse vrouw de fiets in ontvangst bij Endura Sport in Goes. Met de man en vrouw die de actie op de Facebookpagina voor Moni que waren begonnen, werkt Smet nu aan de oprichting van een stich ting. „Hulpmiddelen om te kunnen blijven sporten worden namelijk door geen instantie vergoed. Het vergt wat werk om de stichting van de grond te krijgen, maar we heb ben al een naam: Keep Shredding. We hebben contact met professio neel snowboardster Cheryl Maas om ambassadeur van de stichting te worden." MIDDELBURG Werkzoekenden krijgen een intensieve opleiding verspaningstechnieken en daarna een baan. In samenwerking met ISI Detachering in Middelburg helpt het UWV Werkbedrijf Zeeland zo mensen aan werk en wordt een bij drage geleverd aan het terugdrin gen van het nijpende tekort aan technisch personeel. Inmiddels zijn zo'n negen men sen aan de slag gegaan bij een Zeeuws bedrijf. De tiende werkt in Hoogerheide. Deze week zijn opnieuw twee Zeeuwen begonnen aan de oplei ding Verspaner nivo II van acht we ken in Doetinchem. Daarna lopen de deelnemers 12 weken stage. De deelnemers hoeven voor de oplei ding en verblijfskosten zelf niets te betalen. Tijdens de opleiding en stage be houden ze hun WW-uitkering en zijn ze vrijgesteld van sollicitatie plicht. Na het succesvol afronden van het traject krijgen ze een ar beidscontract van minimaal acht maanden bij ISI Detachering. Het UWV verwacht dat door de vergrijzing de behoefte aan mensen met het diploma verspaner/frezer binnenkort sterk zal toenemen. Het reguliere onderwijs leidt ook jon geren op, maar dit is geen oplossing om op de korte termijn aan de vraag naar vakmensen te kunnen vol doen. maandag 19 juni 2017 Gisteren: Herexamen is al leen bedoeld om alsnog te slagen 856 reacties 'S-GRAVENPOLDER Dennis en Gérard de Nooijer zijn komend sei zoen weer actief als voetballers op de Zeeuwse velden. De 48- jarige tweeling gaat voor zaterdag-vierdeklasser Apollo'69 uit 's-Graven- polder spelen. De twee ling speelde in het verle den samen bij Sparta, Heerenveen en Philip pine. Komend seizoen zijn ze trainer van Zeelan- dia Middelburg (Dennis) en FC Dordrecht (Gé rard). MIDDELBURG Staatssecretaris Jetta Kleinsma is donderdag te gast bij de Zeeuwse Stichting Maatwerk (ZSM) tijdens een themamiddag in Middelburg over de Par ticipatiewet. ZSM is een samenwerking tussen alle scholen voor Praktijkon derwijs en Voortgezet Speciaal Onderwijs. Een belangrijk doel van ZSM is te bevorderen dat de leer lingen middels de partici patiewet een plaats ver werven op de arbeids markt. MIDDELBURG Op het Abdijplein in Mid delburg is woensdag van 10.00 tot 17.00 uur de eer ste editie van het Yoga Health Event Zeeland. De organisatie wil Zeeland op de kaart zetten als de ge zondheidsprovincie van Nederland. Myrna van Ke- menade, één van Neder lands bekendste yogado- centen, opent de dag met een mega yogasessie. Er zijn yogalessen, hoop- dance en salsa met lounge- en picknick plek ken en er staan een aantal foodtrucks. Het evene ment is gratis. Voor alle executieverkopen van de Belastingdienst. Kijk op www.veilingdeurwaarder.nl Een spontane actie van Face- bookvrienden heeft er voor ge zorgd dat Monique Smet uit Oost-Souburg haar sport weer kan oppakken. Theo Giele Goes -Raymond Smet Monique Smet bij haar e-mountainbike. fotojohan van der heijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 2