Zora terug in Oostkapelle Maritiem Erfgoed Weekeinde goed alternatief voor Sail Vlissingen El 23 Veel schepen die behoren tot het varend erfgoed van Zeeland waren zaterdag en zondag te zien en bezoeken in Middelburg tijdens het Maritiem Erfgoed Weekeinde. maandag 19 juni 2017 A Belangstellenden konden meevaren op de oude schepen, A De matrozen Sanne-Fleur en en Jaële zorgden voor de bediening tijdens het Mari tiem Erfgoed Weekeinde in Middelburg, foto-s lex de meester Emile Calon Mama, mama, ik heb een mitrailleur ge zien, roept de zesja rige Scot als hij sa men met zijn vader over de loopplank de Willemstad verlaat. Ingrid Zomers, zijn moeder, lacht hem toe en vraagt belang stellend of het een groot wapen is. „Heel groot, nog groter dan papa", zegt hij als hij weer op de Loskade in Middelburg staat. Het hele weekeinde lag er een grote vloot langs de Loskade in Middelburg. Vooral oude houten schepen die behoren tot het mari tiem erfgoed zoals hoogaarzen, hengsten, een lemsteraak, gaffers, enkele tjalken en een klipper. Maar ook mijnenjager Zr. Ms. Willem stad van de Koninklijke Marine. Vooral veel jongeren grijpen de kans aan om, al dan niet samen met ouders, een bezoek te brengen aan dat schip. Zo ook Scot en zijn vader Jeffrey. Voor Scot staat vast dat hij later ook bij de marine gaat. „Ik wil veel varen. Overal heen. Maar eerst word ik voetballer." Avontuur Een stukje verderop staat Adrie Koppejan de Zeeuwse zeilklipper Avontuur onder de aandacht te brengen van het publiek dat over de Loskade loopt. De Avontuur, ge bouwd in 1914, heeft Goes als thuis haven en kan gehuurd worden door gezelschappen. Trots laat schipper Rob Koers zien dat de vele vrijwilligers de oude klipper helemaal omgebouwd hebben zodat maximaal 24 passa giers en 8 bemanningsleden het water op kunnen. Volgens Koppejan is duidelijk te merken dat het economisch weer Hier kunnen we ons presenteren - Ria Geluk, voorzitter van het Platform Maritiem Erfgoed Zeeland beter gaat. „Het schip wordt weer vaker gehuurd." Daar is hij blij mee want het onderhoud van een oud schip kost behoorlijk wat. 120 schepen Voorzitter Ria Geluk van het Plat form Maritiem Erfgoed Zeeland is blij dat een deel van de oude hou ten vloot weer bij elkaar ligt. In totaal zijn zo'n 120 schepen bij haar organisatie aangesloten. „Soms komt er één bij, soms valt er één af." En ze geeft ook aan dat het niet alleen Zeeuwse schepen betreft. „Wij kijken niet zo nauw. De Scheldedelta is ons gebied." Nu Sail Vlissingen niet meer be staat zijn de maritieme dagen in Middelburg het moment voor haar leden om elkaar weer te treffen en te laten zien hoe het gaat met hun schepen. „Hier kunnen we ons presenteren." A Mevrouw Van Hootegem-Govaert en haar dochter bij het stand beeld van Zora. foto lex de meester De Oostkapelse nieuwbouw wijk Zeeduinse Poort heeft sinds dit weekeinde een eigen standbeeld, het trekpaard Zora dat daar ooit werkte en graasde. Emile Calon Oostkapelle Een standbeeld van het trekpaard Zora herinnert de bewoners van de nieuwbouwwijk Zeeduinse Poort eraan dat ze op landbouw grond wonen. Zora van Eindje de Rondte zelf liep jaren geleden daar te grazen aan de rand van Oostkapelle en be werkte daar het land. Ze werd in 1948 geboren en acht jaar later werd de merrie Nederlands kam pioen. Fokster Het beeld van Zora, gemaakt door de Udenhoutse kunstenares Els van der Meulen, werd zaterdag onthuld in aanwezigheid van tal van bewoners van de nieuwe wijk. Onder hen ook de 99-jarige me vrouw Van Hootegem-Govaert, de fokster van Zora. Voor de onthul ling brachten de ringrijders, die in het dorp aan het kampen waren, op hun trekpaarden hulde aan Zora. Wethouder Jaap Melse herin nerde eraan dat het lang duurde voordat de bouw begon. „We heb ben een paar keer gezegd, ga nu aan de slag." Hij is blij dat Heij- mans dat gedaan heeft. Want de belangstelling voor de huizen is groot. Een deel is al bewoond, een deel moet nog gebouwd worden. Maar tot nu toe is bijna alles ver kocht. „Wie hier nog wil wonen, moet snel zijn." De bewoners komen voor een belangrijk deel uit Walcheren. Maar volgens directeur De Jong van Heijmans gaat het ook om mensen die uit de Randstad en België komen. De eerste huizen zijn in 2013 verkocht. In 2015 kon den de eerste bewoners hun nieuwe woning betrekken. WA Hengsten, hoogaarzen en tjalken

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 23