Sector wil dat mensen minder dan tien kilo 'voor eigen gebruik' mogen rapen Wie eet er nu tien kilo oesters per dag? Toch is dat de hoeveelheid die je vrij mag rapen voor jezelf. Die grens moet omlaag om illegale verkoop tegen te gaan. Verkoeling voor bezoekers bij zinderend ZeelandJazz tiWV® A Het Domburg Statue Festival trok zaterdag weer heel veel mensen naar de Walcherse badplaats. De bezoekers zagen achttieivlevende standbeelden. De ene nog mooier dan de andere. En veel van die standbeelden betrokken het publièk bij hun act. Ted van der Schoot uit Boxtel mocht aanschuiven bij de maaltijd. foto lex de meester Het vrij rapen van oesters moet worden beperkt en de controle moet strenger, vinden de schelp diersector. Wouter van Zand- brink, voorzitter van Vereniging De Mosselhandel, heeft sterke aanwij zingen dat amateurrapers oesters aan restaurants in de regio verko pen met alle risico's van dien voor de volksgezondheid en voor de schelpdierproducenten. „Er hoeft maar één verkeerde oester tussen te zitten en de sector loopt enorme schade op." Op de site van Nationaal Park Oosterschelde staan geschikte plekken voor het rapen van schelp dieren. De mossel- en oestersector heeft geen problemen met het vrij rapen op zich. Het gaat om de toe gestane hoeveelheid van tien kilo per persoon. Veel te veel, stelt Van Zandbrink. „Wie eet er nu op een dag tien kilo oesters? Dat doet geen mens. Maar het is wel een hoeveel heid waarbij het interessant wordt om ze via de achterdeur aan de ho reca te verkopen. Dat gebeurt dan natuurlijk ver beneden de markt prijs." Het is de sector een doorn in het oog. „Onze leden steken veel geld in kwaliteitscontrole en voedselvei ligheid", zegt Van Zandbrink. Maar als mensen ziek worden door het eten van ongecontroleerde, door amateurrapers verkochte oesters, krijgt de hele sector een klap. Hij heeft dan ook geen goed woord over voor horecaonderne mers die oesters buiten het officiële circuit kopen. „Ik hoor verhalen vanuit de regio dat dit gebeurt. Dat is een slechte zaak. Slecht voor de consument, slecht voor de sector en slecht voor Zeeland." Als mensen ziek worden van zo'n geraapte oester, krijgt de sector een klap Een oplossing is volgens hem het fors beperken van de hoeveelheid die je mag rapen. De grens van tien kilo is getrokken vanuit overwegin gen van natuurbescherming. Dat maximum heeft niets te maken met voedselveiligheid of het voor komen van ongewenste concurren tie met de schelpdiersector. Van Zandbrink begrijpt dat de re gels niet van de een op andere dag gewijzigd kunnen worden, maar de provincie zou in elk geval kunnen beginnen meer controles en stren ger handhaven van de bestaande re gels. Want dat rapers het niet al tijd bij die tien kilo laten, bleek on langs nog voor de rechtbank in Middelburg toen een man moest voorkomen omdat hij betrapt werd met 65 kilo oesters. Zijn verklaring: „Ik had gewoon zin in oesters." Hij kreeg een boete van 200 euro. It maandag 19 juni 2017 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl »P24 'Rapen oesters aan banden' Theo Giele Vlissingen -Wouter van Zandbrink, voorzitter Vereniging De Mosselhandel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 19