Hl DWDD krijgt zomerse opfrisbeurt 16 Quote van de dag Julian vocht tegen het onverslaanbare monsteren won, dat is sexy VINCENT LUISTERT RADIO PROCES BILL COSBY Het proces tegen acteur Bill Cosby beleefde dit weekend een bizarre ontknoping. De twaalfkoppige jury kon niet beslissen of 'Dr. Huxtable' zich nu wel of niet schuldig had gemaakt aan seksueel misbruik. De rechter kon niet anders dan de zaak nietig verklaren. Het is de vinger aan de pols van de natio nale nieuwszender, het fundament onder het harde nieuws. Het is een baken van rust in de dagelijkse lawine van nieuws die op ons afkomt. Het duidt, het zet dingen op hun plaats. Het onthult, ontmaskert, het onthoudt zaken die men ons zo snel mogelijk wil laten vergeten. Het zoekt uit met de kenmerkende vasthou dendheid van de luis in de pels. Het stelt aan de kaak, het benoemt, het wijst. Het zeurt, het is vervelend, het neemt nooit genoegen met de halve waarheid. Het houdt niet van kastjes en muren, van kluit en riet. Het wil alles weten van hoed en rand en spaart daarbij kool noch geit. Het is onmisbaar voor een nieuwszender die zichzelf serieus neemt. Onderzoeksjournalistiek. Er zijn momenteel 2 programma's die zich daar mee bezig houden. Reporter Radio (KRO/NCRV) en Argos, gemaakt door Human, VARA en VPRO. Programma's die, laat ik mij even uitdrukken in de managementtaal die in Hilversum wordt gebezigd, programma's die het merk Radio r een onderscheidend profiel geven. Ze positioneren Radio 1 als een volwaardige nieuwszender met oog en oor voor alle kanten van het nieuws. Maar, wat gebeurt! Juist op deze twee onmis bare programma's, Argos won vrijdag de Zilveren Reissmicrofoon, een serieus te nemen radioprijs, juist op deze twee programma's wil men 30 pro cent bezuinigen. Dat staat in het uitgelekte Con cept jaarplan 2018 van Radio 1. Men presenteert die bezuiniging echter als een vooruitgang. De redenering is als volgt. Zowel Reporter als Argos leveren de helft van hun zendtijd in, maar we bezuinigen niet 50, maar 30 procent. Tel uit je winst, een 'kwaliteitsimpuls' van 20 procent. Dat is nou precies de Haagse krompraat waar over programma's als Argos en Reporter het vaak hebben. Zaterdag nog. Argos bracht een reportage over de Jeugdzorg. Die is tweeënhalf jaar geleden gedecentraliseerd. Gemeenten zijn nu verant woordelijk, onder het motto: dat brengt de zorg dichterbij de burger. Die decentralisatie ging gepaard met en enorme bezuiniging maar werd verkocht als: precies, een kwaliteitsimpuls. Zo is Hilversum Den Haag geworden. Maar, het is na tuurlijk nog maar een Concept jaarplan. Wat zou het goed zijn voor het merk Radio 1 als Argos en Reporter juist meer budget kregen. Als hun on derzoek als een rode draad, de hele week lang, door de programmering zou lopen. Dat zou nog eens een kwaliteitsimpuls zijn. Azaay in film van De Palma Rode Kruis krijgt meer TALKSHOW ter besloot na het verstrij ken van de deadline het proces nietig te verklaren. Maar het hele circus is nog niet voorbij. „We gaan eva lueren, goed kijken naar alle elementen en we gaan voor een nieuw proces", al dus openbaar aanklager Ke vin Steele. Zijn team krijgt daar nu vier maanden de tijd voor. Bizarre afloop Ook Sander de Lang, ken ner van het Amerikaans recht, is verbijsterd over de bizarre (voorlopige) afloop. „Nietig verklaren betekent dat het hele proces nooit heeft plaatsgevonden. Ik volg heel wat Amerikaanse De legendari sche komiek verliet gelaten of misschien wel enigszins perplex de rechtszaal van Pennsylvania. Zijn eerste reactie aan de massaal aan wezige pers: „Ik wens ie dereen een hele fijne Va derdag en wil de jury be danken voor de lange dagen die ze hebben gemaakt." De jury vergaderde liefst 52 uur over de vraag of de 79-jarige Bill Cosby schul dig is aan het aanranden van Andrea Constand. Maar de leden kwamen er niet uit. Een ongeduldige rech- Araos Reageren? vincent@persgroep.nl Pamela Anderson. De geruchten over een romance met Julian Assange (Wikileaks) nemen toe. maandag 19 juni 2017 GO FILM Acteur Moham med Azaay speelt een rol in de nieuwe film van Brian de Palma. Domino vertelt over agent Christian die na de moord op zijn collega wordt gecon fronteerd met diens geheime leven. RADIO De 3FM-actie Serious Re quest bracht, zo blijkt uit de tel ling, ruim 9,2 miljoen euro op. Dat is een half miljoen meer dan eerder ge meld. In het Gla zen Huis werd geld ingezameld in voor de strijd tegen longont steking. 3 ■u <D De Wereld Draait Door wacht een beschei den metamorfose. De talkshow met Mat- thijs van Nieuwkerk heeft na de zomer een nieuw decor, bevestigt tv-directeur Frans Kleinvan de NPO. Klein spreekt van een 'opfrisbeurt'. „De VARA heeft gevraagd of wij meefinancieren. Dat doen we, omdat dit een natuurlijk een be langrijk vlaggenschip voor de zender is." Het NPO 1-programma in troduceert straks ook enkele nieuwe rubrie ken. „Maar dat doen we vaker bij een nieuw seizoen", aldus Klein die wil benadrukken dat DWDD niet op de schop gaat. „Het wordt geen grootscheepse verandering." Details over het decor zijn nog niet bekend. Ook is het nog maar de vraag hoe lang Van Nieuwkerk in het nieuwe decor te zien zal zijn. Recent werd bekend dat de presen- Matthijs van Nieuwkerk. FOTO MARCO OKHUIZEN tator straks vier ton van zijn salaris moet inleveren. Het aantal grootverdieners bij de publieke omroep dat boven de 181.000 euro per jaar verdient, gaat terug naar nul. Dat is slecht nieuws voor co ryfeeën die boven het huidige plafond van 201.000 euro zitten. Uitzonderingen wor den niet gemaakt. Van Nieuwkerk, die nu nog 580.000 euro verdient, liet meermaals weten dat hij er niet over peinst om voor tonnen minder aan de slag te gaan. Hij heeft nog niet gereageerd op de be slissing van de NPO. Te vroeg voore^ÏÏJ feëstjë^. i nieoerr v Gudo Tienhooven

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 16