Onnodige lijdensweg door slechte palliatieve zorg 14 Anderhalfjaar na de dood van zijn vrouw Ada (72), is weduwnaar Wim van Vugt door het Centraal Tuchtcollege voor de Gezondheidszorg in het gelijk gesteld: de huisarts heeft ernstig gefaald. Door alle emoties is het belangrijk dat de huisarts de regie houdt 1i Ik was zó in paniek en bonsde op de ramen van de apotheek inds hun der tiende jaar waren Ada en Wim on afscheidelijk. Dikke maatjes en geliefden. Door dik en dun. Wim: „Ada had een enorm mooi karak ter. Ze had ontzettend veel vrien den en vriendinnen. Ze was spor tief. Ze hield onmetelijk van haar kinderen en kleinkinderen. Een sterke vrouw. Fantastisch." Het noodlot sloeg toe in 2010. Bij Ada werd darmkanker gediagnos ticeerd. De behandelingen in het ziekenhuis sloegen aan, maar een paar jaar later werden er uitzaaiin gen naar haar longen geconsta teerd. De trieste mededeling in 2015 dat ze uitbehandeld was, knalde hard bij het echtpaar bin nen. Ada wilde haar laatste dagen niet in een hospice of ziekenhuis doormaken. „Ze gaf aan dat ze thuis wilde blijven. Ze was zo ver drietig. Ze zei: „Ik kan géén af scheid nemen." Ze had meer ver driet over haar kinderen en mij dan om zichzelf." Angst Haar grootste angst was dat ze door de kanker in haar longen zou stikken. Daarom werd besloten dat in de laatste fase sedatie zou wor den toegepast. „Ze zou door de huisarts in een diepe slaap worden gebracht. Het zou zelfs mogelijk zijn haar tussendoor weer wakker te maken. Maar het lijden door de benauwdheid hoefde ze dan niet 24 uur per dag te dragen." Nadat Wim en Ada overlegd hadden met hun huisarts, R. de Jong uit Heerjansdam, of hij de wil had én in staat was haar op een goede manier naar haar sterven te begeleiden, werden afspraken ge maakt. „De Jong zei dat hij er voor ons zou zijn. 'Geen zorgen', zei hij en vertelde dat hij deel uitmaakte van het regionale Patz-overleg. Dat is een groep artsen, apothe kers en wijkverpleegkundigen die als doel hebben de zorg thuis zo goed mogelijk te laten verlopen bij een ongeneeslijke ziekte. Pas later hoorden we dat hij het dos sier van Ada nooit met die groep had gedeeld." Vanaf het moment dat de wijk verpleegkundige werd ingescha keld, een halfuur per dag, liet arts De Jong zijn gezicht niet meer zien. „Hij bleef laconiek. Ook toen de verpleegkundigen aandrongen op een palliatieve verklaring, om dat ze nog maar kort te leven had. Zodat ze hun zorg konden op- schalen. De arts weigerde dat. Het was nog geen tijd, vond hij." Wim stond er alleen voor; zorgde in zijn roes van emoties zo goed als het ging voor zijn ernstig zieke vrouw en zag haar onder zijn ogen wegkwijnen. „Ze was een wrak. Ze woog nog maar 40 kilo. Op 6 november heb ik in pa niek naar De Jong gebeld en geroe pen: 'Ze moet nu morfine!' Toen heeft hij Fentanylpleisters voorge schreven, waarvan we later hoor den dat de effecten daarvan nooit zijn bewezen. 'U moet snel zijn', zei De Jong nog toen hij het recept voorschreef: 'De apotheek gaat zo dicht'. Emoties „Ik moest Ada, die zo slecht lag, al leen achterlaten thuis", zegt Wim, die door emoties wordt overmand. „Ik was zó in paniek en heb op de ramen van de apotheek staan bon zen. Gelukkig was er nog iemand binnen. Later hoorde ik van de apotheker dat hij de medicijnen thuis had kunnen brengen en dat onze huisarts een injectie met morfine in haar ader had moeten geven, volgens de protocollen bij kanker. Zodat ze de benauwdheid door bewustzijnsvernauwing niet zou ervaren. De apotheker leefde enorm mee. Hij zei: 'U kunt mij 24 uur per dag bellen'." In het weekend van 15 november gaat Ada snel achteruit en wordt de huisartsenpost gebeld. „De huisartsenpost heeft direct de pal liatieve verklaring afgegeven. De weekendarts gaf acuut injecties met morfine."Ada overleed 16 no vember 2015. Na wekenlang het gevoel te hebben dat ze stikte. Het was haar grootste angst. Wim vindt dat zijn verhaal ver teld moet worden. „Niet om de arts zwart te maken. Maar om an deren te waarschuwen. Zodat an deren niet hoeven te doorstaan, wat zij heeft meegemaakt. Zodat anderen begrijpen hoe belangrijk het is dat juist in die heel zware periode de huisarts de regie houdt, omdat je zelf de situatie in al je emoties niet kunt overzien." In een hoek van zijn woonkamer hangen foto's van Ada. Sterk. Naast haar man, kinderen en kleinkin deren. „Ik ben altijd smoorverliefd gebleven op Ada", zegt Wim. „Ik voel me schuldig en mis haar nog elke dag. We hadden ons het af scheid zo anders voorgesteld. De uitspraak geeft wel erkenning. Een groep deskundigen heeft geoor deeld dat onze dokter heeft ge faald." Huisarts De Jong heeft ondanks herhaaldelijke verzoeken aangege ven niet op het verhaal te kunnen reageren. maandag 19 juni 2017 GO 'De huisarts liet mijn lieve vrouwAda in de steek' Door: Ingrid de Groot —Wim van Vugt I Wim van Vugt met een foto van zijn overleden vrouw. Haar grootste angst was dat ze zou stikken door de kanker in haar longen. FOTO VICTOR VAN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 14