Parlement opgeschud Stevig in Assemblée, maar wankel in het land 8 dagen Middellandse Zee I|2g3§| ctiF\rAi7An n| of bel ons 088 70 70 600 (stip)® 13 VERKIEZINGEN FRANKRIJK BOEK VOOR 20 JUNI Per MS Sovereign Exclusief bij Stip Reizen! v.a pu rinss De eerste zitting van het nieuwe Franse parlement zal iets weg heb ben van een eerste schooldag. Een paar honderd nieuwe leden kijken er hun ogen uit, te midden van de 'oude politiek' die de kaalslag ter nauwernood heeft overleefd. De gedaantewisseling in de volksvertegenwoordiging - 577 ze tels - is ingrijpend. Met de enorme zege van En Marche oogt zij net zo nieuw en onbesproken als de be weging van president Emmanuel Macron die alle zeilen heeft moeten bijzetten om voldoende kandida ten te recruteren. Meer dan de helft van hen stapt voor het eerst in de politiek. De gemiddelde leeftijd gaat van 55 naar 48 jaar. Bovendien stijgt het aantal vrouwen met sprongen. In de oude samenstelling was het percentage vrouwen 25 procent, met de zege van En Mar che is vier op de tien 'deputées' een vrouw. De meest excentrieke nieuwkomer is Cédric Villani, een wiskundige uit Essonne bij Parijs. Met zijn half lange haar en ouderwetse zijden strikdas is Villani (43) een bekende persoonlijkheid. In de Franse me dia wordt hij 'de Lady Gaga van de wiskunde' genoemd. Hij won de Fields-medaille, een onderschei ding die te vergelijken is met de No belprijs voor de wiskunde. Villani voelt zich thuis bij Emmanuel Ma cron. „Ik ben ook niet links of rechts. In de klassieke partijen had ik niet kunnen functioneren", al dus de wetenschapper. Een andere opmerkelijke nieuw komer is Lénaïck Adam uit Frans Gyuana, in Zuid-Amerika. Dit overzeese department levert twee parlementsleden. Met zijn 25 jaar wordt Adam, zoon van een zaken man en afgestudeerd financieel specialist, de benjamin van de Na tionale Assemblée. „Ik geloof heilig in de capaciteiten van Emmanuel Macron, zijn nieuwe manier van politiek bedrijven. Daarmee inspi reert hij jongeren om ook in de po litiek te stappen", aldus Adam. Ook het kiesdistrict Benelux le vert een 'jonkie' aan de Nationale Assemblée. De Franse stemgerech tigden kozen er met overweldi gende meerderheid Pieyre-Alexan- der Anglade (30). Het nieuwe par lementslid is geboren in Parijs. Na een studie geschiedenis is hij nu as sistent van een van de vice-presi- denten van het Europees Parle ment. Anflade, die Macron twee keer heeft ontmoet, is erg onder de indruk. „Ik ben overtuigd van zijn oprechtheid. Ik heb er alle vertrou wen in omdat hij met beide benen op de grond staat", aldus Anglade. Dagblad Le Figaro plaatste kort ge leden een foto van de Franse presi dent Emmanuel Macron, zittend als een zelfverzekerde monarch op een met goud vergulde troon, met als kop: 'Almachtig?' Die vraag kan nu met 'ja' worden beantwoord. Bij de parlementsver kiezingen kreeg de partij van Ma cron gisteren minimaal 355 van de 577 zetels in handen, aldus de eerste prognoses. Dat is 61 procent van de zetels. La République en Marche werd daarmee de grootste partij de zogeheten Assemblée Nationale en Macron kan straks in het parlement zonder enige tegenstand zijn wen sen en wetten laten bekrachtigen. Maar er hangt sinds gisteren ook een donkere wolk boven zijn machtsstatus. De opkomst bij de verkiezingen was namelijk histo risch laag. Ongeveer 43 procent van de Fransen gingen volgens de prog noses stemmen, nooit eerder ver toond bij parlementsverkiezingen. Met de paradox van een overweldi gende overwinning en een fors te genvallende opkomst heeft Macron een stevige basis in het parlement maar een wankele basis onder de Fransen. En dat kan hem nog wel eens parten gaan spelen. De vak bonden lopen zich al warm tegen het beleid van Macron dat ze 'te li beraal' vinden. Vertrek Specialisten waarschuwen voor een 'buitenparlementaire oppositie'. „Denk aan demonstraties op straat en protesten van vakorganisaties. En ook in de Senaat heeft Macron geen macht terwijl lokale overhe den vaak nog in handen zijn van andere partijen", aldus politicoloog Dominique Reynié. Bij de parlementsverkiezingen haalde het extreemrechtse Front National, volgens de prognoses, zo'n acht zetels. Nu hebben ze twee zetels. Partijleidster Marine Le Pen komt ook voor het eerst in de As semblée. De regerende Socialisten, van voor malig president Hollande, kregen een electorale optater. Van de 284 zetels die ze hadden blijven er nog maar 49 over, zeggen de prognoses. Partijvoorzitter Jean-Christophe Cambadélis kondigde gisteravond zijn vertrek aan. 8-daagse cruise o.b.v All Inclusive O.a Barcelona, Napels en Rome Vertrek vanuit Amsterdam en Eindhoven j Napels ■Civitavecchia - Rome l k üjjfr -j- |Villefranche-sur-Mer Toulon jjg3ï5SI3ZE!EB^ Binnenhut Buitenhut 3 I I ÏJ f I X frj I I I I I (ma. t/m vr. 09:00-21:00, za. 09:00-17:00 zo. 10:00-18:00) V reizen ïnl maandag 19 juni 2017 GO Nog nooit is het Franse parle ment zo ingrijpend opgeschud. Onder de vlag van En Marche maken gevestigde politici plaats voor nieuwkomers in de politiek. Onder hen 'de lady Gaga van de wiskunde' en enkele 'jonkies'. Hans van Zon Rotterdam/Parijs Van links naar rechts: Cédric Villani, Lénaïck Adam en Pieyre- Alexander Anglade. Emmanuel Macron won de Franse presidentsverkiezingen en gisteren ook - met overgrote meerderheid - de parlements verkiezingen. Wordt hij een 21ste eeuwse alleenheerser? Frank Renout Parijs All Inclusive Cruise Villefranche-sur To Livor Civitavecchia Barcelona U vaart met het heerlijke 4-sterren cruiseschip MS Sovereign dat onderdeel is van de rederij Pullmantur Cruises. Het schip biedt ruimte aan ca. 2700 passagiers en beschikt over verschillende faciliteiten zoals 2 zwembaden, 7 bars, verschillende restaurants, een Wellness Center, theater, casino en discotheek. U verblijft aan boord op basis van All Inclusive. pullmantur 593 ind. vliegreis en 20 kg bagage Stip prijsdoorbraak zomer 2017! Een volledig verzorgde 8-daagse 4* cruise op de Middellandse Zee, met vertrek van juni t/m oktober. Normaal gesproken kost deze cruise al gauw €1098: nu bij ons v.a. slechts €593! U vaart een volle week op basis van All Inclusive naar vrijwel alle hoogtepunten van de Middellandse Zee, zoals Napels, Rome en Monaco. De cruise wordt uitgevoerd met het MS Sovereign De reissom is absurd voordelig, want deze is inclusief vliegreis naar/van Barcelona, bagage bij de vliegreis en een week lang cruisen op het MS Sovereign op basis van All Inclusive (d.w.z. inclusief maaltijden en drankjes)! Zo'n drankenpakket kost elders ca. €225 per persoon en is bij ons dus standaard inbegrepen. Boek de reis tijdelijk met 10% korting en geniet deze zomer van een onvergetelijke cruise! Livorno Barcelona ?I ifwl Juni Juli Augustus September Oktober v.a. 593 v.a. 593 v.a. 809 v.a. 719 v.a. 665 v.a. 656 v.a. 656 v.a. 899 v.a. 782 v.a. 728 Optioneel bij te boeken: transfer vliegveld - schip en v.v. voor €25 p.p. Vertrek vanaf Amsterdam: Vertrek vanaf Eindhoven: zie stipreizen.nl/crpsob H zie stipreizen.nl/crpseb f Kijk voor nog méér cruises op onze website! J w w w w ww Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. hut excl. Calamiteitenfonds reserveringskosten. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. Voor deze reizen v$)l PJ zijn de ANVR voorwaarden van toepassing, zie de website voor meer informatie. Op de cruises met vertrek op 8/7, 22/7,12/8,19/8 en 16/9 wordt de prachtige badplaats Cannes aangedaan i.p.v. Villefranche. De 10% korting is reeds in bovenstaande prijzen verwerkt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 13