Het gaat vandaag los 1 2 3 4 5 EUWS 11 5 VRAGEN BREXIT THERESA MAY PROTESTEN De brand in Grenfell Tower heeft de klassenstrijd in de Britse maatschappij opnieuw op de agenda gezet. „De elite heeft ons uit winstbejag als ratten laten verbranden." Straatstalletjes, rondscharre lende junkies, dobbelende mannen en afgebladderde huizen. De buurt rond de zwartgeblakerde Grenfell Tower behoort tot de meest achterge stelde gebieden in Groot-Brittannië. Ter wijl een groot deel van de inwoners on der de armoedegrens leeft, scheuren op een steenworp afstand miljonairs in sportauto's rond. Dit verschil vormt de kern van de opborrelende woede in Lon den en ver daarbuiten. Grenfell Tower, zo vertellen nabe staanden in koor rond het Latymer Christian Centre, ligt in de deelge meente Chelsea en Kensington, de rijk ste van het land en eigenaar van de to renflat. Het beheer ervan was uitbesteed aan woningcorporatie KCTMO. Bewo ners smeekten om iets te doen aan de onveilige situatie, spraken van een 'op handen zijnde ramp', maar kregen nul op het rekest. Totdat het te laat was. „Hier was sprake van sociale zuive ring", vertelt Damilola Shasanya (21). Twee van haar beste vriendinnen beho ren tot de minimaal 58 slachtoffers. „Voor de autoriteiten zijn wij geen men sen, maar een middel om huur te innen. Onze levens tellen niet. Dat heeft niets met ras of geloof te maken, maar met geld. De rijken krijgen privileges, de on derklasse mag creperen in een ondeug delijke woning." De Conservatieve regering van pre mier Theresa May geldt als symbool van de elite die zonder scrupules bezuinigt op de veiligheid van burgers. Overal han gen posters met 'Kick the Tories Out', 'Moordenaars' en 'May heeft bloed aan haar handen'. De brand maakt veel meer los dan verdriet over het verlies van ge liefden alleen. Opkropte frustratie over misstanden komt naar boven. Treuren Tussen de treurende omwonenden dwaalt Fatmata Kamara in traditioneel Afrikaans gewaad turend rond. Ze maakte acht jaar geleden iets vergelijk baars mee in Lanaken House, een flat in het zuiden van Londen. „Zes mensen, al len dierbaren van mij, kwamen om het leven", zegt ze. „Er kwam een rapport met talloze aanbevelingen over sprink lers en alarmsystemen. Daar is, zo blijkt, niets mee gedaan." i Voor premier May kan de ramp het einde van haar politieke loopbaan betekenen Op televisie bevestigt minister Philip Hammond van Financiën deze grim mige conclusie. De geveltegels, die bij droegen aan de razendsnelle versprei ding van het vuur, waren volgens hem niet alleen in Europa en de VS verboden maar ook in Groot-Brittannië. Hoe een aannemer ze toch, mogelijk binnen de regels, kon aanbrengen op Grenfell To wer moet bij een onderzoek naar boven komen. Voor de woedende massa vormt dit slechts een detail. „Het maakt onderdeel uit van een verrot systeem", vertelt Musa Kalamulah, die een vriendin verloor. „De rijken stoppen elkaar contracten toe en nemen het niet zo nauw met de regels. Ze opereren, met steun van de overheid, als de maffia. Maar hun geldfabriek houdt stil, nu hun praktijken voor ieder een zichtbaar zijn. Dit leidt tot een soci ale revolutie." In North Kensington, het centrum van Londen en grote steden elders in het land waren dit weekeinde al grote de monstraties te zien, waarbij geweld niet werd geschuwd. Op woensdag, in de aanloop naar de Queen's Speech, de Britse troonrede, staat een protestmars langs 10 Downing Street gepland. May, door een nabestaande omgeschreven als een 'slang voor wie het hellevuur wacht', vormt het voornaamste mikpunt. Arrogantie Voor de premier kan de ramp het einde van haar politieke loopbaan betekenen. Onvrede over haar arrogantie, kilheid, voornemen om de onderklasse extra te belasten en belofte om de rijken niet te treffen met belastingverhogingen kostte de Conservatieve Partij bij de recente verkiezingen de meerderheid in het La gerhuis. Vooral de jongere generatie stemde massaal op het Labour van Je remy Corbyn die de elite haar privileges wil afnemen. De vuurramp in Grenfell Tower heeft deze opstand een agressieve ondertoon gegeven. Het volk vraagt niet meer om verandering, maar eist het. „De elite heeft ons uit winstbejag als ratten laten verbranden", stelt Kalamulah. „Nu is het onze beurt." Zijn boodschap krijgt overal bijval. Zoals de flat in North Kensington, vertelde burgemeester Sadiq Khan, zijn er in Engeland honderden. De klassen strijd, verloren gewaand, is terug. Dat vraagt Barnier zich ook af. Terwijl hij het veld in mag namens een verrassend eensgezind Eu ropa, komt Groot-Brittannië zwaar geblutst aan tafel. Theresa May kreeg 8 juni een enorme opta- ter, het is maar de vraag hoe lang ze nog premier blijft. Het sterkere mandaat dat ze zocht, bleef uit. En ze kreeg al helemaal geen steun voor haar 'harde' brexit: ook uit de interne markt en de dou ane-unie. Nee. De brief van eind maart waarin May het Britse vertrek formeel aankondigde (inclusief de term 'harde brexit') blijft de leidraad, zei vrijdag nog haar minister van Financiën Philip Ham mond. Maar hij zei ook: „We moeten voorrang ge ven aan banen, groei en welvaart." En dus blijk baar niet langer aan het dichtgooien van de gren zen, zoals May steeds vooropstelde. Voor diplo maten in Brussel onderstreept dit dat de Britten zelf niet weten wat ze willen. Hammond, per soonlijk voorstander van een softere brexit, maakt zich zorgen over de razendsnel teruglopende Britse groei. Voor Europa geldt onverkort: de Brit ten mogen niet de krenten uit de pap halen. Of er is vrij verkeer van personen, goederen, kapitaal en diensten, of dat is er niet. Maar 'winkelen'? Dat is uitgesloten. De onderhandelingsteams treffen elkaar van 11 tot half 7 en vliegen er meteen hard in op de eerste drie hoofdthema's: de toekomstige rechten van Europese burgers en bedrijven in Groot-Brittan nië (en omgekeerd), een akkoord over hoeveel de Britten moeten betalen bij vertrek en een goede regeling voor de Iers-Noord-Ierse grens. Even niets, er is geen vervolgafspraak. Wel komen nog deze week de Europese staats- en regerings leiders bijeen. Iedereen kijkt uit naar wat May daar gaat zeggen. En naar haar lichaamstaal: wat is er nog over van haar zelfbewustzijn? De komende maanden zullen er steeds vaker aparte bijeen komsten zijn van het 'oude' (met de Britten er nog bij) en het 'nieuwe' Europa. Die móet rond zijn op 29 maart 2019, want het Verdrag stelt helder: twee jaar na de aankondi- gingsbrief. Maar de echte onderhandelingstijd is veel korter omdat vóór eind maart 2019 alle parle menten het eens moeten worden. De grootste angst van Brussel is dat de scheiding plaatsgrijpt zonder akkoord. Dan is de chaos compleet. maandag 19 juni 2017 Een protest in londen. Damilola Shasanya: „De rijken krijgen privileges, de onderklasse mag cre peren." Ze verloor vrienden door de brand, fotoap Bijna een jaar na het referendum dat een schok door heel Europa joeg, beginnen van daag in Brussel de brexit-onderhandelingen. Toponderhandelaars Michel Barnier (voor Eu ropa) en David Davis kunnen eindelijk aan de slag. Frans Boogaard Brussel Wat mogen we verwachten? 'Brand leidt tot een sociale revolutie' Geert Langendorff Londen Is de harde brexit dan weg? Wat gebeurt er vandaag? En na vandaag? Wanneer is de brexit rond?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 11