Aanval op populair vakantieoord in Mali ...als u het maar snan BUSREIZEN 2017 Tijn lakt zelf mee in Oss DIVERSE TOPBESTEMMINGEN! 10 Ouderen en laagopgeleiden doen weinig mee Effeweg.nl of bel 0529 - 46 96 67 GEEN verplichte aanbetaling! BAMAKO In de Afrikaanse staat Mali hebben onbekenden gisteren een gewapende aanval uitgevoerd op een luxe vakantieoord dat ge liefd is bij westerse toeristen. Een woordvoerder van het mi nisterie voor Veiligheid in de hoofdstad Bamako wist niet veel meer te vertellen dan dat de aanval op Le Campement gisteravond nog gaande was. Het vakantieoord ligt in Dougou- rakoro, ten oosten van Bamako. Veiligheidstroepen hebben de toe gangswegen afgesloten. „De toe stand is onder controle," meldde een woordvoerder. De veiligheid in Mali is gestadig achteruitgegaan nadat Franse strijdkrachten in 2013 gewapende islamisten en Toeareg-rebellen te rugdrongen die een jaar eerder grote delen van het noorden in handen kregen. De Franse troepen en een 10.000 man sterke vredesmacht van de VN konden niet voorkomen dat extre misten ook ver buiten hun traditi onele bolwerken in het noorden aanslagen pleegden. Eind 2015 eis ten al-Qaeda en een andere extre mistische groep de verantwoorde lijkheid op voor een aanval op een hotel in Bamako waardoor twintig mensen om het leven kwamen. In Mali zijn ongeveer 290 Neder landse militairen gelegerd, die wer ken vanuit Gao. Gratis bloeddrukmeters liggen te verstoffen en de digibeet mist belangrijke informatie over hoe gezond te blijven, want de oude ziekenhuisfolder is nu een app. De GGD is bezorgd: een grote groep haakt af bij e-health. Steeds vaker kunnen mensen met apps en ap paratuur hun gezond heid in de gaten houden, zogeheten e-health. Maar veel mensen kunnen min der goed overweg met technolo gie en toepassingen, stelt de GGD in Den Haag en omgeving. Vooral mensen met een lage sociaal-economische status en ouderen hebben er moeite mee. De GGD vreest dat mensen met weinig 'e-health-vaardigheden' qua gezondheid steeds meer ach ter gaan lopen op mensen die wél die bloeddrukmeter erbij pakken of een hardloop-app gebruiken. Niels Chavannes, hoogleraar e-health in Leiden, herkent het beeld uit Den Haag. „Het is leuk dat tante Toos op een patiënten portaal online haar ziektebeloop kan monitoren, maar misschien weet tante Toos niet eens waar de aan-knop van haar computer zit." Onder e-health valt ook allerlei meetapparatuur waarmee men sen zonder bezoek aan de huis arts hun bloeddruk, hartslag en zuurstofopname in de gaten kun nen houden. Althans, als ze be grijpen hoe het werkt. Chavannes, voormalig huisarts, waarschuwt voor 'polarisatie in de gezondheidszorg'. Door de bank genomen doen hoogopge leide Nederlanders er steeds meer aan zo gezond mogelijk te leven. Leefstijl „Ze roken veel minder en probe ren veel te bewegen", stelt Cha vannes. „De leefstijl van laagop geleide mensen vraagt meer aan dacht, waar nodig ondersteund door nieuwe technologieën, maar dat is nu net de groep die we slecht kunnen bereiken." In Den Haag bleek eerder al uit Leuk dat tante Toos haar ziekte online kan monitoren, maar misschien weet ze niet waar de aan-knop op haar pc zit onderzoek door de GGD dat be woners van armere buurten 16 jaar korter in goede gezondheid leven dan mensen uit rijke wij ken. Chavannes: „Dat verschil was nog maar kortgeleden 10 jaar." Marion Stein, programmadi recteur bij GGD Haaglanden, ver wacht niet dat armere inwoners nóg ongezonder worden. Wel voorspelt ze een grotere kloof. De GGD stelt in haar eigen kwartaal blad: 'Dit heeft als voornaamste risico dat mensen met (relatief) weinig e-health-vaardigheden niet meer beschikken over de ge- zondheidsgerelateerde informa tie en gezondheidszorg die zij no dig hebben.' De 25 onderzoekers die profes sor Chavannes in het Leids Uni versitair Medisch Centrum aan stuurt, hebben dan ook als doel dat al hun vondsten in 'Jip en Jan- neke-taal' naar de buitenwereld gaan. „Dat is een behoorlijke uit daging, want wij zijn allemaal hoogopgeleid en zijn gericht op het ontwikkelen van innovatieve technieken. Daarom werken we nauw samen met de faculteit psychologie, om ons te verplaat sen in de denkwereld van de doelgroep die we willen bedie nen. We doen heel veel met ani maties, pictogrammen en film pjes en proberen lappen tekst te vermijden, zodat iedereen ermee uit de voeten kan." Highlights van Zuid-Engeland va. €289,- va. €329,- Sauerland ALL-INCLUSIVE Fietsreis Rijn en Moezel Krakau 'Florence van Polen' Kroatië, Opatija en Lovran Wenen en het Wienerwald HELD HELPT urr maandag 19 juni 2017 GO Natüürlijk wil Tijn Kolsteren zeif ook nagels lakken. FOTO PETER VAN HUIJKELOM Zoveel mogelijk geld inzamelen voor Stichting Semmy, dat was de opzet van de door de Osse centrumondernemers georgani seerde actie 'Oss lakt voor Tijn'. Met het geld wil de stich ting helpen een nieuwe behan delmethode tegen hersenstam kanker naar ons land te halen. Daarvoor is 1 miljoen euro nodig. Behalve Tijn, die zelf aan de ziekte lijdt, stonden veel vrijwilli gers te trappelen om tegen be taling van 5 euro aan de slag te gaan met een nagellakkwastje. Hersenstamkanker komt relatief weinig voor en dan alleen bij kin deren. Na het moment van dia gnose hebben kinderen nog hooguit twee jaar te leven. De nieuwe behandeling biedt hoop dat er misschien stappen in de goede richting kunnen worden gezet. Tijn Kolsteren uit Hapert verte derde heel Nederland tijdens de Serious Reguesf-actie van 3FM. Zaterdagochtend werd bekend dat de actie een half miljoen euro meer heeft opgebracht dan eerder was geteld. Tijn haalde 2,5 miljoen euro binnen met zijn nagellakactie. Superhandig toch, al die e-health? Maja Landeweer Jeroen Schmale Den Haag/Leiden Niels Chavannes 8 daagse busreis Vertrek: 30 jun, 4, 11 aug Korting tot wel €40,- p.p. 5 daagse busreis Vertrek o.a.: 3 jut, 28 aug, 18 dec VERTREKGARANTIE 5 daagse fiets-busreis Vertrek: 17 jut, 4 sep 8 daagse busreis Vertrek: 21 jut, 11 aug, 8 sep VERTREKGARANTIE 10 daagse busreis Vertrek: 14 aug, 11 sep, 14 okt 8 daagse busreis Vertrek o.a.: 14, 28 jut, 25 aug Korting tot wel €30,- p.p. VERTREKGARANTIE Korting tot wel 50,- p.p. Korting tot wel €40,- p.p. li Min imin ii»i irwrr t t r 1 Fouten voorbehouden. Exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds.Korting geldig ^r' op boekingen gemaakt van 19-06-2017 t/m 26-06-2017. Niet geldig i.c.m. andere acties.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 10