Oliver Stone legt Poetin geen strobreed in de weg II strafkampen of de kogel 3 dagen Twente 9 www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-2359693 70cPg Ook Nederland kan er uitgebreid voor gaan zitten. Uitgesmeerd over twee avonden (vrijdag en zater dag, om 22.00 uur) presenteert Na tional Geographic alle vier delen van de Poetin Interviews. Vladimir Poetin rolde vorig jaar voor Oliver Stone de rode loper uit. De Ameri kaanse filmregisseur kreeg in twaalf ontmoetingen, van juli 2015 tot afgelopen februari, een zeld zaam inkijkje in het leven van de Russische president, in het Krem lin en daarbuiten. Stone maakte er vier uur televisie van. Vannacht was de première, op de Ameri kaanse zender Showtime. Op basis van de vooraf vrijgege ven beelden hoeft de kijker geen spetterende televisie te verwach ten. Discussies waarvan de vonken vanaf springen, waarbij Stone kri tische vragen stelt over het optre den van Poetin en zijn Rusland. Critici spreken van een 'typische Oliver Stone-aanpak', met grote vrijblijvendheid, waardoor de pre sident alle ruimte krijgt voor goede public relations. De verras sing zit hem in Stones invalshoe ken. Zo nodigt hij Poetin uit om samen te kijken naar Dr. Strange- love, de film van Stanley Kubrick Waarom zou ik een homoseksuele zeeman onder de douche uitdagen? (1964) waarin een Amerikaanse president per ongeluk een kern oorlog met de Sovjet-Unie uitlokt. Naafloop vergeet Stone zijn gast heer de dvd te geven, hij krijgt al leen de cassette cadeau. Als Poetin dat ontdekt, zegt hij: „Weer zo'n typisch Amerikaans geschenk." In andere woorden, een lege huls. De verrassing van de interviews zit hem ook in de vragen die Stone niet stelt. Omdat die eenvoudig weg niet op zijn lijstje stonden, of omdat hij bijzondere momenten laat lopen waarop Poetin zich bloot geeft. Wat te denken van diens antwoord op de vraag 'Heeft u wel eens een slechte dag?' „Ik ben geen vrouw, dus heb ik geen slechte dagen", aldus de Russische president. Oliver Stone reageert met een lach en houdt het daarbij. Ook bij de passage over homo seksualiteit laat Stone kansen lig gen. Poetin ontkent dat homosek suelen in Rusland worden ver volgd. Een oprisping waarop ge zien de donkere feiten een hoop is af te dingen. Stone vraagt Poetin of een homoseksuele en een hetero zeeman samen onder de douche zouden kunnen staan. „Ik doe dat liever niet", zegt Poetin. „Waarom zou ik hem uitdagen?" In de eerste twee delen - opge nomen vóór de verkiezingszege van Trump - blijft hét onderwerp van nu achterwege: de Russische inmenging in de Amerikaanse po litiek. Maar volgens Stone komt die affaire in de laatste twee delen - deel vier stopt in februari als het spel daarover in Washington op de wagen is - wel aan de orde. Je kunt veroordeeld worden tot twee jaar strafkamp in Siberië, omdat je in verkiezingstijd in een kerk een kri tisch liedje hebt gezongen over Poetin. Dat mag niet, dat is hooliganisme, zo kregen de leden van de band Pussy Riot te horen van de rechter. Er kan informatie opduiken dat je homo bent, dat je fraude hebt ge pleegd, dat je geld hebt verduisterd, dat je een bijzondere voorliefde voor kin derporno hebt. Alles kan. Is het waar? Misschien, maar misschien ook niet. De twijfel is gezaaid. En het kan erger. Je kunt dood wor den gevonden in je badkamer, met deen strop om je nek, zoals Boris Be- rezovski. Deze miljardair was ooit een vriend van Poetin, maar later een luid criticus. Je kunt in je huis of op de stoep voor je voordeur worden neerge- schoten door onbekenden, zoals jour naliste Anna Politkovskaja in 2006. Zij bleef maar schrijven over Russische wreedheden in Tsjetsjenië. Je kunt vlak voor het Kremlin door je hoofd worden geschoten zonder dat iemand ziet wie de daders waren, zoals oppo sitieleider Boris Nemtsov in 2015. Je kunt een vreselijke dood sterven door het giftige polonium in je thee, zoals Aleksandr Litvinenko in 2006. Die onderzocht mogelijke bemoeienis van de overheid met de dood van Po litkovskaja en, nog brisanter, de hard nekkige theorie dat Moskou zelf bom aanslagen had gepleegd om een oorlog in Tsjetsjenië te rechtvaardigen. Vol gens de krant USA Today zijn er alleen al sinds 2014 38 kritische Russen onder verdachte omstandigheden om het le ven gekomen. incl. fietshuur 4 dgn Moers (DE)**** Friesland fietshuur dinsdag 13 juni 2017 Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting Vladimir Poetin krijgt van regisseur Oliver Stone (r) alle ruimte voor een goednieuwsgesprek. Nog voor de uitzending doen de Poetin Interviews van de Ameri kaanse filmregisseur Oliver Stone veel stof opwaaien. Vier uur lang krijgt de Russische pre sident alle ruimte voor een goednieuwsgesprek. Hans van Zon Moskou/Rotterdam —Vladimir Poetin A Anna Politkovskaja: vermoord, fotoepa 1 A Vladimir Kara-Murza: in coma. fotojeanpierrejans Voor maar: Combineer de prachtige Twentse natuur met de leuke steden Hengelo en Enschede! 2 nachten in 4* Hampshire - City Hengelo/Enschede (8,0) 2 keer uitgebreid ontbijtbuffet Incl. 1 dag fietshuur en een welkomstdrankje Gratis wifi en entree tot Holland Casino 4* Van der Valk Hotel Moers (8,13* Fletcher Hotel De Zon, Oosterwolde 3 nachten incl. uitgebreid ontbijt 2 nachten incl. uitgebreid ontbijt Gratis wifi en parkeren ar yi 50 "lu* 1 "ug neisnuur CO Incl. welkomstdrankje 04t Gratis parkeren en wifi Incl. 1 dag fietshuur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 9