Moskou pareert kritiek met verf bommen, 8 RUSLAND KRITIEK OP REGIME In twaalf Russische steden heeft de oppositie gisteren gedemonstreerd, waarbij alleen al in Moskou en Sint-Petersburg bijna 1.400 arrestaties zijn verricht. In de Russische hoofdstad begon zondagavond al een bizar schaak spel. Oppositieleider en corruptie bestrijder Aleksej Navalny en de Moskouse autoriteiten waren over een gekomen dat de anticorruptie- betoging van 12 juni zou plaatsvin den op de Sacharovallee. De Russen wa ren gisteren vrij vanwege de Dag van Rus land, een relatief nieuwe feestdag die de eenheid van de bevolking moet bevesti gen. Maar zondagavond besloot Navalny plotseling anders: het stadsbestuur lag zo hinderlijk dwars, dat de organisatoren geen geluidsinstallatie konden huren en ook voor het podium geen verhuurbedrijf werd gevonden. Daarom blies de corrup tiebestrijder en presidentskandidaat de hele betoging te elfder ure doodleuk af en dirigeerde hij de meute richting Tverska- jastraat, de slagader door het centrum van Moskou richting het Kremlin. Daar vonden gisteren festiviteiten plaats ter viering van de Dag van Rusland, en was het lastig te bepalen wie nou precies waarvoor kwam: volksvermaak of volks protest. De enorme politiemacht van 'platte petten', oproeragenten en eenhe den van de nieuwe Rosgvardia lieten er geen twijfel over bestaan waarom ze aan wezig waren. De autoriteiten stonden het protest uit eindelijk toch toe, zij het dat Navalny vlak ervoor zelf werd gearresteerd en dat de be togers geen spandoeken bij zich mochten dragen en geen antiregeringsslogans mochten roepen. Dat was tegen dovemansoren gericht, want de menigte, die door de afgeblazen betoging op de Sacharovallee een paar duizend man kleiner was dan verwacht, riep wat ze wilde: 'Poetin dief!', 'Medve- dev dief!', 'Rusland zonder Poetin' en 'Po litie, sta aan de kant van het volk!' Op enig moment leek de haag van agen ten het beu. Als op een geheim teken, drukten de eenheden in een geweldige rugbyscrum het volk aan weerskanten van Tverskaja terug de metrogangen in. Doordat er aan alle kanten 'muren' van vrachtwagens waren opgetrokken, restte de betogers niets anders dan te volgen. Het lijkt een nieuwe tactiek, schreef de Russische zakenkrant Kommersant giste ren op zijn site. De 25-jarige Aleksej Komarov staat sympathiek tegenover de betoging. Maar zoals zo veel Russen lijkt hij murw gesla gen. „We demonstreren al zolang, men sen worden gearresteerd en ze hebben geen advocaten. Er verandert gewoon niets", verzucht hij. Ook met de oppositie heeft Komarov niet veel op. „Ik vertrouw hun leiders niet meer, ook Navalny niet. Of hij ook corrupt is? Natuurlijk!" grinnikt de twintiger. „Ie dereen is dat in Rusland." De boomlange Emre Deniz (22) staat in een groepje te discussiëren. „Het heeft toch geen enkele zin de straat op te gaan om te demonstreren tegen iets wat we al lemaal allang weten: dat de leiders van dit land stelen. We hebben gewoon goede wetten nodig", zegt hij. Hoewel hij het wel eens is met de doe len van de organisatie, scheidt Deniz die moeiteloos van de 'allerhoogste' in Rus land. „Natuurlijk ben ik tegen courruptie, die maakt het hele land kapot. Maar ik kan er niets aan doen, ik ben ook voor Poetin." En daar gaan we weer. Protest in Rus land tegen corruptie bij de overheid, demonstratie wordt verboden van wege iets onduidelijks, leider van pro test zegt: „We gaan het toch doen, maar ergens anders", politie waar schuwt, demonstranten negeren dit, leider wordt opgepakt. Zo kan het gaan. Maar het kan ook anders. Er kan, irritant maar vrij on schuldig, groene verf in je gezicht worden gespoten. Het overkwam Alexei Navalny in maart tijdens een bijeenkomst in de stad Barnaul. Hij zag eruit als Kermit, zelfs zijn tanden waren groen. Hij moest er zelfs een beetje om lachen („Iedereen wil nu een selfie met me!"), maar hij liep wel schade op aan zijn oog. Er kan een sekstape worden ver spreid, waardoor je ineens geen con current meer bent van president Poe tin. Mikhail Kasyanov had een affaire met de politiek activiste Natalia Pele- vina, maar nadat beelden van een stie keme ontmoeting in een hotelkamer (wie had die gemaakt?) waren uitge zonden in een 40 minuten durende tv-special, was het klaar met Kasya- novs carrière. Er kunnen plotseling rode vlekken op je lichaam verschijnen, je kunt hartkloppingen krijgen, je organen kunnen het één voor één begeven, je kunt zelfs in een coma glijden. Het ge beurde Vladimir Kara-Murza liefst twee keer. Hij snapt zelf niet dat hij nu nog leeft. Kara-Murza is een promi nente medewerker van Navalny (die van de groene verf), op dit moment de belangrijkste oppositieleider in Rus land. Er kan iets verschrikkelijks gebeu ren met je gezicht. Het ene moment ben je een knappe Oekraïense politi cus, het volgende moment mismaakt door 'gele regen' (dioxine). Of was het toch voedselvergiftiging? Viktor Joes- jenko, die het tijdens verkiezingen in 2004 opnam tegen een pro-Poetin- kandidaat, werd nooit meer degene die hij was. dinsdag 13 juni 2017 GO Dag van Rusland 'gevierd' met arrestaties Joost Bosman Moskou De oproerpolitie in Moskou voert hardhandig een betoger weg. FOTOEPA Kritisch vermogen is in Rusland een riskante eigenschap. Wie z'n mond opendoet tegen president Poetin, moet zelfs rekening hou den met de dood. Er wordt zelden iets bewezen, maar een patroon is er wel. Mark van Assen Moskou/Rotterdam A Alexei Navalny: gisteren weer opgepakt, fotoafp A Mikhail Kasyanov: seks tape. FOTO REUTERS V M mti A Pussy Riot-leden Tolokon- nikova en Aljochina. fotoepa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 8