Ongewenste optie komt nu erg dichtbij Lichaamstaal in tuin Catshuis spreekt voor zich 5 MINDERHEIDSKABINET ChristenUnie-leider Gert-Jan Segers heeft eerder al gezegd bereid te zijn te komen pra ten, mits hij door alle partijen aan tafel wel kom wordt geheten. Daar lijkt een wonder voor nodig, zei hij eerder in de richting van Pechtold, maar als christen gelooft hij daarin. VVD en CDA zullen in elk geval duidelijk heid willen hebben van Pechtold, al heeft niet iedereen haast. „Dit heeft echt even tijd no dig, dit moet indalen", stelt een betrokkene over de breuk met GroenLinks. Diens onverhoedse afwijzing van de Chris tenunie eerder deze formatie is Pechtold door Mark Rutte en - vooral - Sybrand Buma niet in dank afgenomen. De D66-leider schond het vertrouwen, stellen WD en CDA, door binnenskamers het signaal af te geven dat hij een serieuze poging met Segers wilde wagen, om de ChristenUnie-voorman vervolgens 'over tafel te trekken' met een eisenlijstje. De vier hebben daardoor nog niet één keer samen aan tafel geze ten, terwijl de coali tiepartners toch al dun gezaaid zijn. De SP heeft de deur al meermaals dicht gegooid door de wei gering met de WD te regeren. Niemand re kent erop dat SP-leider Emile Roemer nog bijdraait. Hetzelfde geldt voor PvdA-leider Lodewijk Asscher, die vindt dat zijn partij na de optater bij de verkiezingen niet in een ka binet kan gaan zitten. Ook al zal naar buiten toe de druk op hem worden opgevoerd, VVD, CDA en D66 heb ben binnenskamers wel begrip voor Asschers standpunt. Andere combinaties, zoals met de PW over rechts of zonder WD over links, worden door Rutte en Buma weggewuifd. Blijft over de optie die niemand ziet zitten, maar die toch in beeld komt als al het andere mislukt: het minderheidskabinet. Erg stabiel wordt zo'n coalitie niet geacht, omdat men voortdurend met de pet in de hand langs beide Kamers moet om steun te vergaren voor wetsvoorstellen. En hoewel premier Rutte daar de afgelopen jaren behoorlijk bedreven in is geraakt, vinden maar weinig liberalen dit een aantrekkelijke optie. Maar reëel is die in middels wel. W Niemand rekenterop dat Roemer of Asscher bijdraaien dinsdag 13 juni 2017 •0Q1 Wie de expressie van de be oogde coalitiepartners, gister middag bijeen in de tuin van het Catshuis, bestudeert, zal het niet moeilijk vallen om te con cluderen dat de partijen niet op één lijn zitten, leder probeert in verhitte discussies zijn argu menten kracht bij te zetten met grote armgebaren of door zich even van de groep af te wen den. Aan het begin van de avond is het duidelijk: game over. FOTO'S ANP De belangrijkste vraag die vandaag voor ligt, is of D66-leider Alexander Pechtold nu wél een poging met de Christenunie wil wagen. Anders zit er weinig anders op dan een minderheidskabinet te vormen, ook al moeten VVD, CDA en D66 daar eigenlijk niet aan denken. Hanneke Keultjes Laurens Kok Den Haag Gert-Jan Segers, Emile Roemer en Lodewijk Asscher (vlnr). fotosanp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 5