Samenkomsten voor hoogbegaafden in HB Café in Middelburg Kouwen zorgt ervoor dat verhalen achter krabbels tot leven komen 6 Hoogbegaafdheid kan je danig parten spelen. Of je nu jong bent en schoolgaand of oud en verzorging nodig hebt. In Middelburg opent vrijdag 7 juli het eerste Zeeuwse Hoogbegaafdencafé. Geen gewoon café, maar een sa menkomst van mensen die te ma ken hebben met hoogbegaafdheid en die hebben ondervonden hoe het is om te leven in een omgeving waar je niet in past. Er zijn er nu een paar in het land, ook in Breda: HB Café Zuid-West. Sylvia Tas uit Middelburg en Karin van Toor uit Stellendam zetten het Zeeuwse HB Café op, in Hofje on der den Toren in Middelburg. „Ik heb een verstandelijk gehandicapte dochter en twee hoogbegaafde dochters. Het gekke is: mijn eerste dochter kon alle hulp krijgen en had die niet nodig. Voor mijn an dere dochters was helemaal geen hulp en die hadden het hard nodig. Vooral de jongste liep vast op school. We hebben als ouders zwarte sneeuw gezien", vertelt Syl via Tas. Ze besloot maar zelf de on derwijsopleiding Pabo te doen. „Daar vóór werkte ik met moeilijk opvoedbare kinderen." Tas werd leerkracht in de eerste Leonardoklas voor hoogbegaafde basisschoolleerlingen en is dat nu in de opvolger SterQ_bij de Twee master/Kameleon in Oost-Sou burg. Karin van Toor had lang niet door dat haar twee zonen kampten met Het HB Café dat wij in Utrecht bezochten was een feest van herkenning hoogbegaafdheid. „We hebben gi gantisch geworsteld. De school wilde de jongste zelfs tot 'in ont wikkeling bedreigde kleuter' be stempelen. Later kwam het sticker ADHD en hop!, gingen de pillen er in. Maar bij de Cito-toets scoorde hij plots heel hoog." Van Toor geeft pianoles en merkte dat muziek hoogbegaafde studenten hielp bij het overwinnen van faalangst en het versterken van het zelfvertrouwen. Beide vrou wen hebben nu hun eigen praktijk en hebben inmiddels ook door dat zij zelf hoogbegaafd zouden kun nen zijn. „Nooit bij stilgestaan, maar het moet inderdaad ergens vandaan komen?"zegt Tas. „Ik denk dat veel ouders zich dat niet realise ren. Wij zijn allebei van aanpakken en doorpakken, niet alleen maar blijven praten. Wij herkennen ons zelf in elkaar. Het HB Café dat wij in Utrecht bezochten was een feest van herkenning: 'heb jij dat ook, dat je in meerdere boeken tegelijk aan het lezen bent?'. Zo'n café moeten wij ook", vertelt Tas. „Dat was in mei", vult Van Toor aan. Voor de duidelijkheid: de HB Ca fés richten zich niet louter op ou ders van hoogbegaafde kinderen. Mensen die tegen problemen aan lopen in hun werk, met collega's of hun baas, maar ook ouderen die na hun pensioen merken dat crypto grammen maken niet genoeg is en dat ze gruwen van de bingo en het makrameeën in het verzorgings huis, zijn welkom. In het team dat de HB Cafés opzet, zit ook bedrijfs arts Rieneke Sijderius uit Kortgene en zakelijk consultant Rob Scipio uit Middelburg. Elk van de vijf cafés die ze in het jaar willen houden krijgt een thema met een gastspre ker. Het thema op 7 juli is 'Hoogbe gaafdheid, meer dan een hoog IQ\ Jan Kouwen uit Zierikzee komt er op volle kracht in. Houdt een papier met een rijtje handtekeningen omhoog. „Dit is het enige bewijs dat die mensen hebben bestaan. Er zijn geen foto's, er is verder niets". Kouwen doet onderzoek naar de Joodse gemeenschap in Zierikzee, tussen 1789 en 1922. Een saaie be doening? „Niet als je het verleden naar het heden transporteert". Want neem nou die brief die de burgemeester van Zierikzee op 20 juli 1837 schreef aan zijn collega van de gemeente Scherpenisse. 'De Er zijn geen foto's. Er is verder niets persoon van Mozes Schooning, vroe ger Israëlitisch onderwijzer alhier, thans in UEA gemeente woonachtig, schijnt zich het lot zijne wettige huis vrouw die hier zonder eenig bestaan middel door hem is achtergelaten, niet aantetrekken, zoodat deze weldra tot last der armenkas vervallen zal.' Wat volgt is een verzoek om in te grijpen. „Er werd om alimentatie gevraagd, toen al. Er is eigenlijk niets nieuws on der de zon". Kouwen, die eerder theolo gie studeerde in Brussel, spit de archieven uit voor een tweede studie op dezelfde uni versiteit. De in Haamstede gebo ren theoloog onderzoekt waarom die kleine Joodse gemeenschap in Zierikzee niet heeft standgehou den. In 1922 werd de gemeenschap officieel opgeheven, omdat er te weinig mensen waren om een godsdienstoefening te houden. Een 'minjan' van tien personen was minimaal vereist. „Het stan daardverhaal is dat mensen sterk zijn geassilimeerd en zo zijn opge gaan in de massa. Maar ik denk dat dat op z'n minst ter discussie staat". Door alle - zowel persoon lijke als officiële - documenten door te vlooien wil Kouwen het verhaal van de mensen achter die handtekeningen vertellen en die gemeenschap van weleer door gronden. Hoewel hij verwacht zijn studie pas eind 2019 af te ronden, heeft hij al het één ander gepubliceerd. Aan de hand van een stapel brie ven brengt hij vanavond, tijdens een lezing in Zierikzee de Joodse gemeenschap van toen tot leven. Die heeft plaats in het logegebouw van Odd Fellows in het Sint Ja- cobshofje om 20.00 uur. Alle be langstellenden zijn welkom. IN DE REGIO Bingo in Bruinisse Kunstexpositie bij FasoFair MIJN DORP, MIJN STAD Dinsdag dinsdag 13 juni 2017 SD Claudia Sondervan Middelburg - Sylvia Tas, ouder Aanmelden kan via de site van het Instituut Hoogbegaafdheid Volwassenen: ihbv.nl/even Esme Soesman Zierikzee - Jan Kouwen, onderzoeker Een zegel van de synagoge in Zierikzee. BRUINISSE De jongeren- gespreksgroep van de Gereformeerde Kerk in Bruinisse houdt vrijdag 16 juni een bingo-avond, ledereen is welkom, de activiteit begint om 19.30 uur in dorpshuis De Van ger. De zaal gaat open om 19.00 uur. Er worden acht ron des gespeeld. Een boekje kost 7,50 euro, twee boekjes 11 euro en drie boekjes 15 euro. De opbrengst is be stemd voor A Sis ters Hope, een stichting die acties en evenementen houdt om geld op te halen voor onder zoek naar borstkan ker. BURGH-HAAM- STEDE FasoFair in Burgh- Haamstede houdt van vrijdag 16 tot en met maandag 26 juni een kunstexpo sitie. Deze is te be zichtigen op zowel vrijdagen als zater dagen van 11.00- 17.00 uur. Keramiste Anja Frijters, schil ders Lizette Kneep- kens en Esther Frij ters, beeldhouwers Tom van Aalst en Pieter Mulders ex poseren hun werk in de tuin bij Faso Fair. FasoFair staat voor Afrikaanse kunst en ambachte lijke producten en ondersteunt SOS Fille Mère, een tie- nermoederopvang in Burkina Faso. OPTREDEN CHANSONNIERE MARJOLIJN POLFLIE BURGH-HAAMSTEDE Tijdens de Art-Fair in Haamstede vindt op zaterdagmiddag 17 juni een optreden plaats van de Zeeuwse chansonnière Marjolijn Polfliet en gitarist/accorde onist Hans van der Werf. Het optreden is van 12.00 uur tot en met 16.00 uur. Het concert vindt plaats aan de Ring in Burgh-Haamstede. BROUWERSHAVEN Tonnenmagazijn, 18.30-22.00 uur: Re petitieavond Muziek Apollo Brassband, 20.00-22.00 uur: Boogschieten dames; BRUINISSE Brusea, 14.00-17.00 uur: Museum ge opend en expositie Over de paling!; Dorpshuis, 20.00- 21.00 uur: Yoga door de Toermalijn, De Vanger, 09.00- 10.00 uur: Kwiekgym voor ouderen; BURGH-HAAM- STEDE Dorpshuis de Schutse, 09.30 uur: Zangkoor Vrouwen van Nu; 17.45 uur: Yoga; 19.30 uur: Bridge; 19.30 uur: Volksdansen; 19.00 en 20.15 uur: Yoga; Sta op en Schitter, Oostweg 1,14.00- 16.00 uur: Workshop kennismaken met paardencoaching; DREISCHOR Streek-en land bouwmuseum Goe- manszorg, 11.00- 17.00 uur: Wisselten toonstelling Aardap pel'; KERKWERVE Dorpshuis, 14.00- 16.00 uur: Koersbal en soos, 20.00- 22.00 uur: Toneel groep Ygenweizen; OOSTERLAND De Oosterhof, 19.30 uur: Zumba dansen; OUWERKERK Dorpshuis, 10.00 uur: Bewegen voor ouderen; 19.00- 23.00 uur: Dartver eniging Smijt Maar Raak; Watersnood museum, 10.00- 17.00 uur: Foto ex positie Wie is het Waterschap?; RENESSE Dorpshuis, 19.15- 20.15 uur: Yoga Stef- fine; SEROOSKERKE Dorpshuis, 14.15- 15.00 uur: Gym voor Ouderen, 15.15-16.45 uur; Koersbal; SIRJANSLAND Dorpshuis, 14.00- 16.00 uur: Schilder club, 19.15-20.15 uur: Gymclub; ZIERIKZEE Centrum, 18.00 uur: Avondvierdaagse; FIZI, 14.00 uur: Their Finest; De Beuze, 10.00-15.00 uur: Streekproduc- tenmarkt; Haven plein, 14.30 uur: Se niorenwandeling met tussenstop op het plein; Sint Lie- vensmonstertoren, 10.00-17.00 uur: Ex positie Arie Roon; Stadhuismuseum, 11.00-17.00 uur: Tentoonstelling Zil ver van Kaft tot Kaft. Karin van Toor en Sylvia Tas

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 57