PZEM is niet einde verhaal Zomerbus komt naar Noord-Beveland ONZIN! Chanel werd uitgemaakt voor Zwarte Piet Telekids KEUKI 2 Commentaar In de aandeelhoudersvergadering van PZEM valt maandag een betekenisvolle stilte. Zojuist is de verkoop van de Delta Net- werkgroep aan Stedin bezegeld. Dat lot was al enige jaren vrijwel onontkoombaar, maar de formele bekrachtiging doet toch pijn. Het laatste nutsbedrijf van Nederland sneeft. Zeeland ziet om in ver wondering, hier en daar in wrok. De teloorgang van Delta staat in schril contrast met de succesvolle verkoop van nutsbedrijven door andere provincies. Zij zitten al jaren op een flinke pot geld terwijl Zeeland de keuze voor behoud van werkgelegenheid moet bezuren. De verbreding van Delta mislukt, de gedwongen splitsing van netwerk en productie gooit nog meer roet in het eten, en tot overmaat van ramp dalen de energieprijzen. Zo wordt Delta kansloos. Verkeerd beleid? De keuze om zo veel mogelijk nutsfuncties in één Zeeuws bedrijf te concentreren was destijds logisch. Dat Delta po gingen deed om op die basis verder te groeien, is niet vreemd. In de strijd met gigantische concurrenten was het eten of gegeten wor den. Verschillende opeenvolgende bestuurders van Delta is wel te verwijten dat nogal wat investeringen verkeerd uitpakten. Zo is heel veel geld verdwenen. Einde verhaal? Niet voor de aandeelhouders van PZEM. Zij zijn de bewakers van een trieste erfenis: een flinke som geld, een paar ziel togende productiebedrijven en niet te vergeten de verplichting om jaarlijks vele miljoenen te stoppen in het sloopfonds voor de kern centrale. Om de ellende in dat sterfhuis te beperken zullen de aan deelhouders al hun aandacht nodig hebben. Te beginnen met de kerncentrale. Het Rijk legt de last van de beëindiging van het lande lijke experiment met kernenergie nu helemaal in Zeeland. De aan deelhouders zullen Den Haag ervan moeten overtuigen dat dit niet redelijk is. Zeeland ziet bij de verkoop van Delta om in verwondering, hier en daar in wrok WISSENKERKE De kans is groot dat de Zuid-Bevelandse Zomerbus komende zomer één dag per week uitwijkt naar Noord-Beveland. Daar zitten ze zonder toeristenbus en dat vindt de gemeente maar niets. Tot 2016 had Noord-Beveland zijn eigen bus: de Noord-Beveland Ex press. De pendelbus voor toeristen hield na vijf zomerseizoenen op te bestaan omdat de verantwoorde lijke ondernemers het project niet kostendekkend kregen. Na een busloos jaar hoopt de ge meente nog deze zomer te kunnen aansluiten bij de Zomerbus, de pendeldienst van de vier Zuid-Be- velandse gemeenten. Die hebben het project 'afgekeken' van de Noord-Beveland Express. Sinds 2015 rijdt hun bus in juli en augus tus vier dagen per week verschil lende routes door Zuid-Beveland. De bus stopt in veel centra, maar ook bij tal van toeristische attrac ties. Volgens wethouder Piet de Put ter is het de bedoeling dat de bus op maandag of vrijdag naar Noord-Be veland komt. „Wij hebben onder nemers gevraagd of zij het zien zit- De ondernemers reageerden goed op één dag uitwijken naar Noord-Beveland ten om één dag in de week een route over Noord-Beveland te rij den. Daar reageerden ze heel posi tief op. Ik durf bijna te zeggen dat het rondkomt, maar dat is pas echt het geval als er kruisjes onder staan." ALMANAK Op nieuwsredacties hangen tv's waarop in beeld of tekst het laatste nieuws wordt gevolgd. Aan het getoonde programma kun je goed zien op welke deel redactie je bent beland. Het jour naal of Teletekst 101? De nieuws- jagers. Omroep Zeeland? De re gioverslaggevers. Voetbal, tennis of wielrennen? Jawel, de sportre dactie. Eén van de beeldschermen vertoonde gisteren tekenfilms. Nee, dat was niet bij de kunstre dactie. Het toestel was afgestemd op Telekids. Wie daar zitten? Juist, de jonkies van de webre dactie. Tuinwedstrijd nadert einde Boekenfair in Poortambacht Stemmen op jonge burgemeester Wachten op uw keuken? Duitse Keukens in alle afmetingen direct leverbaar!! maandag 10-18 uur dinsdag 10-18 uur woensdag 10-18 uur donderdag 10-22 uur vrijdag 10-22 uur zaterdag 9-18 uur renhuis. Lodik verbleef dit weekend in Burgh-Haamstede en liep zaterdagavond na een borrel terug richting Grand Hotel Ter Duin, langs golfclub De Molen berg. „Ik zei gedag tegen wat men sen die daar iets aan het drinken waren", vertelt ze. „De meesten zeiden gewoon goedenavond te rug, maar één iemand riep: 'hé, Zwarte Piet!'." De Amsterdamse zette nog een paar stappen voor ze bedacht: dit kan ik niet zomaar laten gebeuren. „Dus ik liep terug en zei tegen de groep: 'sorry, ik weet niet wie die opmerking net maakte, maar dit is echt heel erg kwetsend'. Meer kreeg ik op dat moment niet over mijn lippen. Eén persoon zei dat het inderdaad echt niet kon, de rest keek gniffelend weg." Compleet in de war keerde Lo dik terug naar het hotel. „Ik zet me allang in tegen stereoty pering en ken genoeg ver halen van mensen die voor Zwarte Piet zijn uit- gemaakt. Maar het was mij zelf nooit overkomen. Nu wel. Een volwassen man die de lolbroek wilde uit hangen en mij op die manier bewust kwetste; je kunt anno 2017 niet doen alsof je niet weet dat het donkere mensen pijn doet als je zoiets zegt." „Ik heb heel slecht geslapen. Ben de vol gende dag niet meer gaan ontbijten, om dat ik wilde voor komen dat ik die persoon weer zou tegenkomen. Ik ben meteen in de auto gestapt, terug naar Amsterdam." Daar voelde ze zich al snel wat fijner. „In Zeeland had ik alleen blanke mensen om me heen, die wel medeleven toonden, maar zich niet konden voorstellen hoe dit voelt. In Amsterdam word ik omringd door donkere mensen met wie ik er beter over kan praten." Toch liet het nare gevoel haar niet los. „Ik heb die avond weer moeten huilen. Wist niet goed hoe ik me erbij moest voelen. Heel gek. Ik pro beerde het verdriet te blokkeren, omdat ik bang was dat mensen me een aansteller zouden vinden." Ondanks de angst voor negatieve reacties, besloot Lodik haar verhaal te delen. „Ik deel zo veel op social media en dit hield me bezig. Dus ik vertelde op Instagram, Facebook en Twitter wat er was gebeurd en deed een poging mijn eigen gevoe lens onder woorden te brengen. Puur gericht aan mijn vrienden en volgers." Tot haar verbazing kreeg Lodik Die opmerking is heel erg kwetsend, je weet niet hoeveel pijn het doet als je zoiets zegt veel bijval. Van mensen die met haar meeleven en zeggen dat het goed is dat ze haar verhaal deelt en zo opnieuw bewustzijn creëert voor het feit dat racisme nog steeds aan de orde van de dag is. „Hartverwarmend", vindt de Am sterdamse. „Dit helpt me te accep teren dat het wél erg is en dat ik dat gevoel best mag toelaten." Behalve de steun die ze hier door krijgt, hoopt Lodik op de één of andere manier ook in contact te komen met de man die de opmer king maakte. „Ik was op het moment zelf niet ad rem ge noeg. Maar ik zou graag wil len weten waarom hij dit zei. Ik begrijp niet waarom deze persoon denkt dat hij het recht heeft om mij zo te kwetsen en zou graag met hem in gesprek gaan om te ver tellen wat het met mij heeft ge- Lodik doet geen aan gifte van discrimina tie. „Ik heb helaas geen bewijs van het voorval en weet niet wie de man is. Ik heb nog even overwogen ,om contact op te ne men met de golfclub in de hoop dat zij mijn woorden wilden overbrengen naar hun gast. Maar dat heb ik niet gedaan, omdat ik bang was dat ze geen begrip Izouden hebben voor mijn pijn. En dat zou ik niet trek- P dinsdag 13 juni 2017 n -Piet de Putter, wethouder Tip? redactie@pzc.nl ZIERIKZEE De winnaar van de tuin wedstrijd in Poortambacht wordt zaterdag op de tuin-, kunst-, hobby- en boekenfair op kinderboer derij de Punt bekendge maakt. Bij deze wedstrijd dachten tweedejaars technasiumleerlingen van Pontes Pieter Zeeman mee over onder meer on- derhoudsvriendelijke of biodiverse tuinen. De leer lingen presenteren hun project donderdagavond op school aan docenten, bewoners en familie. ZIERIKZEE Hart van Poortambacht houdt zaterdag een tuin-, kunst-, hobby- en boe kenfair bij kinderboerderij de Punt in Zierikzee. Gors en Zeeuwland wer ken mee aan de fair. Am bachtslieden kunnen hun werken tonen en verko pen tijdens deze fair. Te vens is er een planten en boekenruilmarkt. Deelname is gratis. Aan melden kan via hartvan- poortambacht@hotmail. com. GOES Op de Grote Markt in Goes kan komende za terdag tussen 11.00 en 15.00 uur worden ge stemd op de kinderbur gemeester. Benthe, Julia, Neomie, Thije, Ties en Zenna zijn de zes kandi daten die campagne voe ren. Op vrijdag 23 juni zal het kindercollege bekend worden gemaakt en op zaterdag 26 augustus wordt de kinderburge meester beëdigd tij dens Goes Kinderstad. Einsteinstraat 29 - Dordrecht De Amsterdamse Chanel Lodik (29) werd zaterdag in Burgh- Haamstede uitgemaakt voor Zwarte Piet. Door haar verhaal te delen, hoopt ze de man te vin den die dit tegen haar zei. Ze zou hem graag vertellen wat de opmerking met haar heeft ge daan. „Ik loop al dagen rond met een enorm rotgevoel." Elodie Kint Chanel Lodik: „Racisme is nog steeds aan de orde van de dag." -Chanel Lodik

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 55