Kleine borstkankertumor kan je beter met rust laten 9 Kort of lang, iedereen is in zijn leven wel een periode op zichzelf. Pastoor Wiel Wiertz (59) uit Hulst leeft naar het celibaat. Deze keuze om ongehuwd door het leven te gaan, maakte hij 30 jaar geleden. Celibaat: „Zelf heb ik niet de indruk dat ik in de categorie 'solo' val. Ik heb mezelf namelijk aangeboden aan bis schop Ernst en hij heeft mij als pries ter gewijd. Sindsdien ga ik alleen door het leven. Op deze manier kan ik mijn werk beter doen. Ik mis de liefde van een vrouw niet; mijn werk is mijn levensvervulling." Switch: „Mijn belangstelling om iets met het geloof te doen, ontstond door gesprekken met protestantse medestudenten tijdens de opleiding bestuurskunde in Leiden. Ik reali seerde me hoe belangrijk mijn katho lieke achtergrond was. Ik besloot te rug te keren naar Limburg om in Heerlen theologie te studeren." Reacties: „Voor mijn vader was het wel een schok dat ik stopte met mijn studie. Wel hebben we in onze fami lie meerdere pastoors. Aangezien ik nog een broer en twee zussen heb, was het voor mijn ouders niet zo dat hun enige zoon priester werd." Liefde: „Na mijn studieswitch heb ik de liefde niet gezocht. Hoewel het studeren van theologie niet meteen betekende dat ik pastoor wilde wor den, denk ik dat ik die optie onbe wust in mijn achterhoofd speelde." Eenzaamheid: „Ik ben de hele dag onder de mensen, maar zodra ik thuiskom stap ik vaak een leeg huis binnen. Niet iedereen kan tegen die eenzaamheid. Ik heb er niet veel moeite mee; na een drukke dag geeft die stilte de ruimte om je gedachten te ordenen." Ongebonden: „Doordat ik alleen door het leven ga, ben ik ongebonden en altijd beschikbaar. Het ene mo ment sta ik bij een begrafenis aan de ene kant van Zeeuws-Vlaanderen en het volgende moment vier ik een bruiloft aan de andere kant." Vastlopen: „Ik krijg met veel emoties van anderen te maken. Gelukkig ben ik goed in relativeren. Als ik vastloop, kan ik naast mijn vrienden bij twee families terecht voor een luisterend oor: mijn familie in Limburg en mijn tweede familie, het bisdom." Aanschuiven: „Ik heb een goede huishoudster die het huis netjes houdt en die mijn eten verzorgt. Met de feestdagen komt mijn moeder op bezoek. Mijn broer en zussen komen regelmatig langs met de kinderen en natuurlijk schuif ik weieens aan in Limburg." Rolmodel: „Ik word vaak beschreven als een sterke man. Sommigen grap pen weieens dat ik paus zou moeten worden, maar daar liggen mijn ambi ties niet. Ik wil zo veel mogelijk doen om de kerkelijke gemeenschap toe- komstbestendig te maken. Tegelij kertijd praat ik openlijk over het feit dat ik ook weieens hulp zoek. Hoe sterk je ook bent, je kunt niet alles zelf oplossen." Geloven met een knipoog: „In mijn woonkamer staan stripfiguurtjes. Ik vind het belangrijk dat niet alles zwaar is. Als iets tegenzit, geef ik weieens een knipoog naar boven en zeg ik tegen God: 'Het wordt me niet makkelijk gemaakt, maar het komt wel goed'." Afzondering: „Binnenkort ga ik met mijn familie op vakantie. Ik kan er van genieten om ongestoord in de zon te zitten. Over het algemeen re ageer ik dan niet op mailtjes en tele foontjes. Ik wil dan alles even losla ten en nergens aan denken. Een op- laadmoment." MAMMOGRAFIE dinsdag 13 juni 2017 'Je kunt niet alles zelf oplossen' Janneke Koster Sommige borst- kankertumoren groeien in zo'n langzaam tempo dat behandeling meer leed veroor zaakt dan goed doet. Het is daarom de vraag hoe effectief mam mografieën zijn. Borstamputaties, chemokuren en bestra lingen: de behandeling van borstkanker heeft impact op de kwaliteit van leven. Om borst kanker snel op te spo ren, worden veelal mammografieën ver richt. Vrouwen ouder dan 50 jaar krijgen een oproep om een rönt genfoto te laten maken van de borsten om eventuele tumoren op te kunnen sporen. Vol gens de Universiteit van Yale hebben deze mam mografieën niet altijd het gewenste effect. Veel kleine borstkan- kertumoren hebben een uitstekende prognose omdat ze zo langzaam groeien dat ze tijdens het leven van de patiënt geen problemen geven, ontdekten zij. Een be handeling geeft dan meer klachten dan dat het gezondheidswinst oplevert. Zinvol Daarbij leven de patiën ten met de angst en de onrust die de diagnose geeft. De onderzoekers neigen er dan ook naar mammografieën over- diagnostiek te noemen. Tegelijkertijd kunnen grote tumoren die de meeste doden veroor zaken zo hard groeien dat ze agressief worden voordat een mammo grafie ze heeft opge spoord. De vraag is dan ook hoe effectief mam mografieën zijn. Het team analyseerde agressieve kankers die waren vastgesteld tus sen 2001 en 2013. „Tot nu toe dachten we dat de tijd totdat de kanker problematisch wordt, voor de meeste borst- kankervormen drie tot vier jaar is", zegt onder zoeker Donald Lannin. „Uit onderzoek blijkt dat bij veel agressieve kan kers dit twee jaar of minder is, terwijl het bij veel borstkankersoor- ten vijftien tot twintig jaar is." Omdat dit verschil in groeisnelheid zo groot is, is het belangrijk om behandelingen toe te spitsen op het individu. Denk aan medicijnen op maat. In Nederland krij gen jaarlijks ongeveer 14.500 mensen borst kanker. Ook mannen kunnen borstkanker krijgen. Jaarlijks over komt dit in Nederland zo'n 130 mannen. —Carin Röst

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 51