de formatie Tf 4 De punt blijft een punt. Groen Links gaat definitief niet opnieuw onderhandelen over kabinetsdeel name met VVD, CDA en D66. Het migratiedossier blijkt een onoverbrugbaar obstakel. Dag 90 Die conclusie trok informateur Herman Tjeenk Willink gisteravond na weer een lange dag praten in het Catshuis. Onder de compromistekst over migratie van de hand van de informateur konden WD, CDA en D66 hun handtekening zetten. Bij Groenlinks stuitte het op bezwaren - de zelfde bezwaren als toen de eerste formatie poging van de vier partijen op 15 mei mis lukte. Klaver is het met WD, CDA en D66 eens dat economische migranten worden te ruggestuurd, maar vindt dat oorlogsvluchte lingen altijd het recht moeten houden om in Nederland asiel aan te vragen. In de compromistekst staat dat asielaanvra gen al aan een loket in Afrika worden ge toetst, vergelijkbaar met de afspraken die de EU eerder maakte met Turkije. Dat deed Groenlinks af als 'een papieren werkelijk heid'. Volgens de partij kan dan veiligheid, bescherming en toekomstperspectief niet worden gegarandeerd. Groenlinks blijft principieel weigeren toe te staan dat vluchte lingen alleen nog een asielaanvraag buiten Europa mogen doen of anders worden terug gestuurd. „We vinden dat we deze groepen vluchtelingen niet anders mogen behande len", zegt een ingewijde. Sinds donderdag zaten de vier partijen weer om tafel; in totaal vergaderden zij ruim vijftien uur. GroenLinks maakte het er niet eenvoudiger op door, zeggen bronnen, vrij dag nog een aanvullende eis op tafel te leg gen: Nederland moest duizenden extra vluchtelingen opvangen. Dat werd later weer ingetrokken. Uiteindelijk schaarden alleen VVD, CDA en D66 zich achter de compro mistekst van twee alinea's. Toen Klaver dat niet kon, telde Tjeenk Willink zijn knopen. „Ik betreur dat zeer", zei de PvdA-informa- teur tijdens een persconferentie waar hij het stuklopen toelichtte. „Maar iedereen moet voor zichzelf een weging maken. Is het accep tabel ja dan nee." Tjeenk Willink stuurde zijn migratietekst als bijlage mee met zijn brief aan de Kamer. Het formatieteam van Groen Links werd direct na het stuklopen van de ge sprekken kort bijgepraat op de kamer van Klaver. De teleurstelling was groot. Ook D66 kwam gisteravond samen. De stem van par tijleider Pechtold was op de gang te horen. De afgelopen week deden GroenLinks sa men met D66 'er alles aan' nog tot een optie te komen die voor WD en CDA te verteren zou zijn, zonder door de eigen 'principiële ondergrens' te gaan. D66 leverde daarvoor vandaag nog 'inhoudelijke input', stelt een We vinden dat we deze groepen vluchtelingen niet anders mogen behandelen insider. „Er is beweging", klonk het daar eer der op de dag nog optimistisch. Bij het CDA viel echter te horen dat het 'muurvast' zat. Bij die partij klinkt ook 'een vorm van ver bazing' over de 'halsstarrige' houding van GroenLinks die een '100 procent garantie op veiligheid en bescherming' zou hebben ge ëist. „Hoe kun je hier nou op tegen zijn?" stelt een bron rond het onderhandelingsteam over de compromistekst. Het was de bedoeling dat de Catshuisge- sprekken de inhoudelijke verschillen zouden overbruggen. Het meningsverschil was vol gens ingewijden echter zó fundamenteel dat er eigenlijk niet uit te komen is. De hoop op een succesvolle doorstart was daarom vanaf het begin al klein. \\sr 1 dinsdag 13 juni 2017 GO Coalitie met Klaver definitief uit zicht Hanneke Keultjes Laurens Kok Den Haag Herman Tjeenk Willink licht het misluk ken van de formatiepoging toe. fotoanp —Ingewijde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 4