De suikerarts uit Zimbabwe 7 „Alleen als ik naar de wc moet, laat ik een wit spoor achter." Langzaam maar zeker verbetert de situatie en tientallen pakken kristal suiker later vermindert de pijn en trekt de wond dicht. Ontslagen uit het ziekenhuis neemt Thuiszorg de wondbehandeling over. Met regu liere methoden, dus zonder de sui ker. Maar het zoetmiddel heeft zich bewezen. „Sindsdien loop ik weer met een genezen huid rond." Zijn chirurg, Rogier Simmerma- cher, heeft de werking ervan uitge legd in het maartnummer van het magazine van de Stomavereniging. „Suiker kent, net als zout, een absor berend vermogen. Strooi het in een holte en druk het aan. De suiker neemt het wondvocht op en zuigt het vocht uit de bacteriën die daar door doodgaan. Dit prikkelt de groei van nieuw weefsel en dat zorgt voor Suikertherapie kan een kliederboel geven genezing. Het lichaam breekt de sui ker af. Het enige dat je daarna hoeft te doen, is het in de wond aanvullen, al dus Simmermacher. Desondanks beschouwen veel medici de therapie bij wondbehan deling als controversieel. „Kwakzal verij", zegt een chirurg tijdens een telefonische rondgang. Ook Peter Quataert, verpleegkundig specialist en bestuurslid van Verpleegkundi gen Verzorgenden Nederland Wondexpertise, reageert wat lache rig. „Nederland kent een wet voor in dustriële hulpmiddelen", legt hij uit. „Suiker is geen geneesmiddel, het is niet steriel verpakt en mag dan ook niet als wondproduct worden toege past. Waarom suiker hardnekkige wonden helpt genezen, is nog altijd niet in een grootschalige weten schappelijke studie vastgesteld." Honing Wel wordt medicinale honing ver werkt in bandages om wondvocht te absorberen. „Suiker kan ongemak met zich meebrengen," zegt Qua taert. „Het kan een kliederboel geven en gaat vaak gepaard met pijn. Een verband kun je langer laten zitten en vraagt minder aandacht. Ik weet dat suiker werkt, maar ik geef de voor keur aan moderne methoden." Senior lector Moses Murandu van de Britse Universiteit van Wolver hampton denkt daar anders over (zie kader). Hij droomt juist van een ge specialiseerd behandelcentrum. Murandu werkt al vijfjaar met de suikertherapie. „Soms lijkt een wond chronisch te worden, doordat een patiënt een slechte bloedtoevoer en bloedafvoer of een verminderd af weersysteem heeft. Of de antibiotica krijgt geen vat op stoffen in het ont stoken gebied. Dan infecteert zo'n gebied verder", zegt hij. Als hoofdonderzoeker heeft hij twee keer een groep patiënten be handeld. Een eerste groep van 22 mensen met moeilijk behandelbare wonden en tussen 2010 en 2013 nog eens 41 patiënten. Met positieve re sultaten. Murandu: „Tot een grotere studie is het nog niet gekomen. Er is veel tijd en geld nodig om dat voor elkaar te krijgen. Tel daarbij op dat dit mid del zo goedkoop is dat industrieën er maar weinig mee verdienen. Zij vin den suikertherapie dus niet interes sant." De van oorsprong Zimbabwaan hoopt dat het openbare gezondheids stelsel van het Verenigd Koninkrijk, de National Health Service, de thera pie alsnog omarmt. „Het is mijn grote droom om een kliniek voor sui ker- en wondbehandeling op te rich ten, in zowel Engeland als erbuiten. Daar zet ik me voor in." MOSES MURANDU dinsdag 13 juni 2017 GO Hoewel omstreden, worden honing, en ook doodgewone kristalsuiker, steeds vaker ingezet als geneesmiddel. ILLUSTRATIE LAUREN HILLEBRANDT 44 Peter Quataert Als kind groeide Moses Mu randu op in een dorpje in Zimbabwe. „Een goed zie kenhuis in de buurt ontbrak, laat staan dat we er over een dokter beschikten. Bij gebrek aan hulp gebruikte mijn vader met succes sui ker en zout bij pijn lijke en moeizaam genezende won den." In 1997 verhuisde Murandu naar het En gelse Birmingham en vond een baan als verpleeg kundige in het universitair zie kenhuis. Later werd hij lector aan de universiteit van Wol verhampton. Daar vertelden zijn collega's over de kracht van suiker. Velen lachten hem uit, maar Moses Murandu hield voet bij stuk. Tien jaar later kreeg hij de kans 22 patiënten met moei lijk behandelbare wonden te onderzoeken en te behande len. Hij startte een verken nende studie in drie zieken huizen in de Engelse regio West-Midlands. Alan Bayliss (62) was één van die patiënten, en nog altijd is hij Murandu dankbaar. Na de amputatie van zijn rechteron- derbeen wilden enkele diepe wonden niet ge nezen. Tot de Zim babwaan zijn suiker therapie toepaste: in eerste instantie was dagelijks veel suiker nodig, later maar enkele schepjes per keer. Al een paar weken later waren de wonden genezen. Andere patiënten, met bij voorbeeld een diabetische voet, zware doorligwonden of ogenschijnlijk ongeneeslijke beenzweren, zagen dezelfde vooruitgang. Zij verklaren in BBC-reportages weer als vanouds te wandelen, fietsen en zwemmen. De afgelopen jaren won Murandu verschil lende nominaties en onder steunende (geld)prijzen op in ternationale congressen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 49