Een kwestie van volhouden f 6 KLASKE VAN NORREN Wondbehandeling Suiker ongezond? Dat hangt er maar vanaf. Met doodgewone suiker geneest de arts van Thijs Fonville (66) een hardnekkige open wond op zijn buik. De therapie lijkt omstreden, maar sommige medici zweren erbij. Genezen met honing, suiker en poedersuiker Vraag het de deskundige Een leuke uitdaging, want het is niet eenvou dig om kinderen meer groente te laten eten. Van nature hebben kinderen een voorkeur voor zoete smaken (fruit) en moeten ze meer wen nen aan zure of bittere smaken (groente). Uit onderzoek van Coraline Barends blijkt dat kin deren het meest openstaan voor het ontdekken van nieuwe smaken als ze tussen de vier en zes maanden oud zijn. Bied je baby dus al vroeg groente- in plaats van fruithapjes aan, want dit lijkt een positief effect te hebben op de inname van groente. Ze zijn dan nog niet gewend aan de zoete smaak van fruit en zullen de groentehapjes makkelijker accepteren. Voor u is ook van belang om te weten dat het geven van borstvoeding de kans op latere acceptatie van groente lijkt te vergroten. De eerste paar keer dat u uw baby groente wilt voeren, kunt u een vies gezichtje verwachten. Kinderen moeten namelijk even wennen aan de smaak van groente. Vaak stoppen ouders ermee als het kind de groente een aantal keer gewei gerd heeft. Uit onder zoeken blijkt echter dat kinderen een groente minstens acht tot tien keer moeten proeven, voordat ze deze gaan waarderen. Een paar hapjes per dag is vaak al genoeg, met tussenpozen van enkele dagen. Een kwestie van volhouden dus. Op dit moment onderzoekt Monique Zwinkels of het filmen van proevende baby's ouders kan helpen om de subtiele vormen van vooruitgang te zien. Begin zo vroeg mogelijk met het geven van verschillende groenten Daarnaast is het ook bij opgroeiende kinderen duidelijk dat herhaling de acceptatie van groente verhoogt. Ook keuze in groente lijkt enigszins van invloed te zijn. Het is belangrijk om zo vroeg mo gelijk te beginnen met het aanbieden van verschil lende groente. Later kunnen kinderen namelijk in een fase komen waarin ze nieuwe groente vaker weigeren. Tot slot is het ook belangrijk dat u zelf het goede voorbeeld blijft geven. U bent voor deze jonge kin deren immers een idool. Ik wens u een goede ge zondheid, voor uzelf en uw kind. En een genoeg lijke tijd met het proeven en uitproberen van ver schillende soorten groenten en groentehapjes. HET PANEL Ik kan vanuit mijn ziekenhuis bed alleen maar staren naar dat plankje voor mijn neus. Er staan zes pakken suiker op. Ik besef: wat met operaties, anti biotica en steriele bandages niet lukt, krijgt dit onortho doxe redmiddel wel voor elkaar. Die wond op mijn buik die al zo lang pijn doet en soms stinkt, begint te gene zen en slinkt eindelijk," zegt Thijs Fonville. Hij kan het soms nog niet geloven. Al een week ligt hij in het Universi tair Medisch Centrum Utrecht. Na een lange periode lijkt dit in het voorjaar van 2016 het succes te wor den waarop de patiënt en zijn behan delaars wachten. Thijs heeft darmkanker gehad, vijf tien jaar geleden. De artsen hebben een deel van de dikke darm verwij derd en een colostoma aangebracht, een kunstmatige uitgang voor de ontlasting via een gat in de buik wand. Maar zijn lichaam blijft tegen werken. Er volgt een operatie in 2011 om de buikwand met een soort matje te verstevigen. Dat helpt onvol doende. Een tweede matje werkt tij- Ik kan alleen maar denken: suiker? Wat vreemd. Maar als de arts erin gelooft, dan doe ik dat ook delijk, totdat de buikwand ontsteekt. De wond groeit, ondanks diverse operaties en een andere stoma. Als er uiteindelijk een wondver- pleegkundige aan zijn bed verschijnt, heeft Thijs al maanden het gevoel dat er messen in zijn buik worden gesto ken, zo pijnlijk is het. „Zij komt met de opdracht suiker in de wond te gie ten. Ik kan alleen maar denken: sui ker? Wat vreemd. Mijn arts blijkt in de tropen te hebben gewerkt. Hij ver telt me dat behandelend artsen daar vaker op suiker terugvallen. Op dat moment besluit ik: als hij erin ge looft, dan doe ik dat ook." Kilopakken Vanaf dat moment vullen verpleeg kundigen de wond ter grootte van een kleine vuist meerdere keren per dag met het zoetmiddel. „Ik denk dat er elk etmaal wel een kilo in ver dwijnt. Steeds zo'n 200 gram per ronde. Ik hoor een verpleegkundige een keer aan een collega vragen: 'Kun je een paar pakken suiker voor me meenemen uit de keuken?' Doodge wone tafelsuiker dus." Thijs Fonville ligt lange periodes plat op zijn rug. Een verband dekt de korreltjes af, zodat die niet wegrollen. TOEPASSINGEN dinsdag 13 juni 2017 GO Voedingsdeskunige Klaske van Norren beantwoordt lezersvragen. Ik ben 32 jaar en zes maanden zwanger. Ik hou van koken en lekker eten. Onlangs was mijn neefje van 2 bij ons op bezoek. Hij weigerde om zijn groente op te eten. Mijn zus zei: 'Wacht maar, straks gaat dat bij jou net zo.' Maar ik wil dat graag voorkomen. Kan dat? Hoe zorg ik er voor dat mijn kind wel groente gaat eten? m Ook een vraag? hartenziel@persgroep.nl HUISARTS Rutger Verhoeff PSYCHO LOOG Steven Pont LIEFDES- Jan Drost Dokter, mag ik wat suiker in mijn wond? Arnoud Kluiters 44 —Thijs Fonville Wat kunnen honing, suiker en poedersui ker voor een patiënt doen? Honing: de Egyptena- ren wisten 4.000 jaar geleden al dat honing wonden heelt. Onbe werkt is het niet steriel, maar kan wel een anti- bacteriële en schim- meldodende werking hebben. Is lastiger te gebruiken dan suiker. Tegenwoordig gebrui ken artsen een medici nale variant, gemaakt van de bloemen van de manukaboom. Vorig jaar genas dokter en imker Robert Laheij een patiënt in het Eli sabeth TweeSteden Ziekenhuis in Tilburg van chronische diarree met een darmspoeling van verdunde honing. Suiker: wordt spora disch toegepast. Heelt diepe huid- en brand wonden, maar kan al leen worden gebruikt als die niet bloeden. Populair op locaties waar andere medicij nen moeilijk verkrijg baar zijn, zoals in oor- logs- of afgelegen ge bieden. Poedersuiker: helpt stomadragers als de darm door druk op de buikwand naar buiten stulpt. Poedersuiker absorbeert het wond- vocht. Daarna valt de darm terug te duwen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 48