'Zorg dat je maatjes bent met de juiste bacteriën' 44 5 Bedpartner versterkt slapeloosheid weg gaat, moet je zorgen dat iemand anders het ontbijt verzorgt." Lydia: „De was gaat ook altijd door. Soms ben ik het weieens zat, maar het scheelt dat ik makkelijk ben. Als het druk is, laat ik voor mezelf wat meer liggen. Dat komt dan wel een andere keer." Maarten: „Thuis vrije tijd inplannen is lastig, je gaat toch altijd iets doen. Als je wilt ontspannen, kan je beter naar het strand rijden." Lydia: „Sommige mensen zeggen dat we hier een vakantieoord hebben. Maar voor ons is het geen vakantie. Natuurlijk geniet ik van de tuin en het buitenleven. Maar als we er echt uit willen, gaan we op reis. Daar kij ken we dan echt naar uit." Maarten: „Met z'n allen in een grote tent." Wek geen angst Maarten: „Er is momenteel veel gaande in de wereld. We vertellen onze kinderen over aanslagen en oor logen, maar ze zijn nog te jong om dat goed te begrijpen." Lydia: „We geven ze mee dat er erge dingen gebeuren, maar ook dat ze niet bang hoeven te zijn. Dat bete kent niet dat je alles maar naast je neer moet leggen. Ik vind het belang rijk om voor de mensen te bidden die in oorlog en met honger en verdriet leven." Maarten: „Wij moeten extra dank baar zijn voor een relatief rustig le ven hier. We zijn geen haar beter, he lemaal niet. Het is gewoon genade dat wij dit leven mogen leiden." Lydia: „We vinden het fijn dat we op een rustige plek wonen, dicht bij de natuur. Hierdoor ontgaat ons een hoop van wat in de wereld gebeurt, met name nare dingen. We willen de realiteit zeker onder ogen zien, maar beschermen onszelf ook tegen alle details. Maarten is wat dat betreft veel beter op de hoogte dan ik, hij werkt midden in de maatschappij. Het scheelt ook dat we geen tv heb ben. Dan mis je weieens wat, maar eigenlijk vinden we dat niet erg." Maarten: „De keuze voor geen tv is niet alleen principieel. Met een tv gaat zo snel tijd verloren aan onbe langrijke zaken." Lydia: „Er zijn meer dingen die zonde zijn van je tijd, hoor. Dat je geen tv hebt wil niet zeggen dat je ineens veel nuttiger bezig bent." Niemand is perfect Lydia: „Er zijn regelmatig momenten dat ik denk: dat had ik anders moeten doen. Bijvoorbeeld het inplannen van qualitytime met de kinderen. Er is altijd wel werk te doen. Ik zou soms wat meer rustmomenten moe ten inplannen voor mezelf." Maarten: „Als je op je oude dag te rugkijkt op je leven, denk ik dat je veel dingen anders had willen doen. Je zegt dan echt niet dat je leven per fect was. Er zijn altijd dingen waarin je tekort bent geschoten. Maar als je gelooft dat er na dit leven een ander leven wacht, is de toekomst niet on zeker of beangstigend. Ondanks dat er ontzettend veel aan de hand is in de wereld." Fermentatiegoeroe UITGEZOCHT lijke gezondheid. Daar lijkt het op dit moment op." Gefermenteerd voedsel geeft meer van de natuur lijke stof 'histamine' in het lichaam, wat klachten als diarree kan geven. „De meeste mensen eten al elke dag gefermenteerd voedsel, en dat wordt goed verdragen. Dat maakt zelfs dat ze zich beter voelen. Een minderheid zou er last van kunnen krijgen." „Ik denk dat gefermen teerde voedingsmiddelen zeer relevant zijn voor drukke mensen die niet veel tijd hebben om te koken of eten te bereiden. Met een pot zuurkool die je in een kwartier tijd maakt, kun je wekenlang je lunch of avondeten van vitamine- rijke en goedkope probioti- sche bacteriën voorzien. Ik denk ook dat we onze prio riteiten moeten herorgani seren en erkennen dat in vesteren in gezond eten de kwaliteit van ons leven kan verbeteren. Dat houdt ons langer gezond." „Bijna iedereen eet en drinkt dagelijks gefermen teerd voedsel: koffie, thee, bier, brood, salami, zuur kool, yoghurt, vanille. Wat nieuw is, is dat mensen be wust zoeken naar voedsel dat niet zodanig is verhit dat alle levende bacteriën zijn gedood. Die belangstelling loopt parallel aan de ge groeide, wetenschappelijke interesse in het nut van de miljoenen bacteriën in ons lichaam. Die dragen op tal loze manieren bij aan onze gezondheid en ons welbe vinden. Consumenten en koks erkennen ook de op vallende umami-smaken van gefermenteerd voedsel." „Dat iedereen kan leren fer menteren. Ik wil mensen aanmoedigen om gezond en lekker eten te maken, voor zichzelf en voor de mensen van wie zij houden. Ik begon zelf met fermente ren omdat ik een overvloed aan kool uit de moestuin had. Die wilde ik niet zo maar weggooien. Door de geschiedenis heen hebben mensen fermentatie ge bruikt om de oogst langere tijd te kunnen bewaren. Ik raakte erdoor geobsedeerd en daar rolde mijn boek uit voort. Het bleek een snaar bij het publiek te raken." „Nadat in 1991 bij mij hiv is vastgesteld, raakte ik geïnte resseerd in voeding en wat ik zelf kon doen om zo ge zond mogelijk te blijven. Door fermentatie worden voedingsstoffen beter op neembaar in de darmen. De probiotische bacteriën hel- Ik begon zelf met fermenteren na een grote oogst aan kool pen bij de vertering en ver sterken ons immuunsys teem. Het helpt niet om van hiv of een andere ziekte te genezen, maar wie wil nou geen verbeterde spijsverte ring of weerstand?" „Ja! Bacteriën en schimmels breken voedingsstoffen tot kleine deeltjes af, waardoor het beter opneembaar is in de darmen. Wetenschap pers onderzoeken zelfs of een gezonde darmflora van invloed is op onze geeste- dinsdag 13 juni 2017 PZ Zelf voedsel bereiden met hulp van goede bacteriën en schimmels? Deze oude techniek van fermenteren is hip. En gezond, aldus de Amerikaan Sandor Katz (54), auteur van het stan daardwerk 'The Art of Fer mentation'. Hij spreekt donderdag op fermenta tiefestival Rotzooi. Cathérine van der Linden Katz is te gast bij Rotzooi. Mensen vinden zelf koken en eten bereiden vaak al te veel moeite. Laat staan fermenteren. Fermentatiefestival Rotzooi, donderdag 15 juni in Amsterdam. Info: rotzooi-festival.nl Sommige part ners van mensen met slapeloos heid dragen bij aan de klacht. Niet kunnen slapen wordt vaak gezien als een individueel probleem. Maar volgens de Ameri can Academy of Sleep Medicine spelen bedpartners ook een rol. Hun adviezen conflicte ren geregeld met de behandelings adviezen. De on derzoekers onder vroegen 31 part ners van mensen met slapeloosheid. Een flink deel sloeg onbedoeld de plank mis met hun tips. Zo stimuleerde 74 procent de ander om vroeg naar bed te gaan en laat op te staan. Dit druist in tegen de princi pes van cognitieve gedragstherapie bij slaapproblemen. Waarom lijkt fermenteren mensen vandaag de dag aan te spreken? Wat komt u bij Rotzooi vertellen? Wat is uw boodschap? Voedselspecialist Sandor U schrijft in uw boek dat gefermenteerd voedsel u niet heeft gered of gene zen van hiv. Heeft het u wei geholpen? Is daarvoor wetenschap pelijk bewijs? Ongeveer de helft moedigde een part ner aan in bed te lezen of televisie te kijken. Daarmee voeden ze onbe wust de slapeloos heid van de ander, aldus de onderzoe kers. Het zou goed zijn ook de part ners voor te lichten. A Luister bij slape loosheid niet altijd naar je partner. FOTOSHUT- TERSTOCK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 47