Maar dat kun je toch ook zo doen 44 Chi Nei Tsang stimuleert de buikorganen 2 RENÉ DIEKSTRA Vaderdag Op hoeveel tekeningen en hartjes mag Jay Lopez (33) zondag rekenen? Op héél veel. De alleenstaande vader van vijf jonge kinderen heeft een zwaar én vrolijk leven. Column Laatst woonde ik een les bij op een vmbo- school: een introductie van het programma Levensvaardigheden. Ik vind vmbo's de leukste scholen om mee te werken. De leerkrach ten daar weten vaak meer van opvoeding en ont wikkeling dan die op het vwo of de havo en ze ne men hun rol als mede-opvoeder heel serieus. De les die ik bijwoonde, was een praktijkles. Na dat de leerkracht had uitgelegd hoe je iets kon aan pakken, kregen de leerlingen de gelegenheid in groepjes te oefenen. Terwijl een leerling uit het groepje waar ik bij stond daarmee bezig was, zei opeens een andere leerling: 'Maar dat kun je toch ook zo doen, volgens mij veel handiger.' En dat bleek te kloppen. Later in de les, bij een andere opdracht, kwam die zelfde leerling opnieuw met een afwijkende aanpak. Die bleek deze keer niet te kloppen. Na afloop van de les vroeg de leerkracht wat en wie mij opgevallen was. Dat was met name die leerling. „Dat doet ie de hele tijd, ook bij collega's", was zijn reactie. „Wei eens lastig als een leerling altijd maar afwijkt van wat je hebt voorgedaan." „Maar wel origineel", zei ik. „Dat is af en toe ook wel zo", gaf hij toe. „Maar je wilt ook graag dat ze doen wat je van ze vraagt." Op de keper beschouwd gaat het hier om een fundamentele kwestie. Waar is onderwijs voor bedoeld? Om kinderen te leren zich te conforme ren aan wat wij willen dat ze doen? Of om ori ginaliteit te stimuleren en zelf ideeën te genere ren, ook als die tegen het voorgedane of uitge legde ingaan? In een artikel met de veelzeggende titel De onruststokers minst favoriete leerlingen p r wo r p n wordteen onderzoek beschreven waaruit blijkt dat de meest origi nele en meest creatieve leerlingen het minst vaak de favorieten van de leerkracht zijn. Ze worden niet zelden als onruststokers en lastpakken erva ren. Begrijpelijk dat veel kinderen, zo gauw ze dat merken, hun eigen, mogelijk afwijkende, originele ideeën voor zich houden en zich zoveel mogelijk richten naar wat de leerkracht aan volgzaamheid en prestatie verwacht. Robert Sternberg, een door mij zeer bewon derde collega, is een grootheid op het gebied van onderwijs en intelligentie. Hij zegt het zelfs zo: naarmate leerlingen zich meer richten op schoolprestaties zoals die van hen verwacht wor den, naar die mate worden ze minder creatief en origineel. Het is een van de redenen dat hoogbe gaafde kinderen ondanks hun talenten als volwas sene vaak toch weinig echt originele bijdragen le veren. Ze doen voornamelijk hetzelfde (bijvoor beeld piano spelen) als minder begaafden doen, zij het op een veel hoger niveau. Een samenleving die voortdurend schreeuwt om innovatie, maar voor namelijk conformerend en dus allesbehalve origi naliteit stimulerend onderwijs verzorgt, die heeft het nog altijd niet begrepen. Van schapen valt veel geblaat, maar weinig originaliteit te verwachten. Creatieve leerlingen worden als LEESTIPS VAN DE WEEK LEKKER IN BALANS en tijdje geleden kreeg Jay Lopez een telefoontje van de juf van zijn oudste kind. De 12-jarige Talitha I had last van steken en I krampen in de onder buik. Menstruatiepijn, seinde de juf hem in. Jay legde zijn werk neer en haalde Talitha op van school. Hij wilde maar één ding: de pijn van zijn dochter overnemen. Hij pakte haar liefdevol vast. Ja, hij voelde zich machteloos. Want wat wist hij, een alleenstaande vader, nou van men struatiepijn? „Ik heb geen boekje met dit soort onderwerpen in de kast staan", ver telt hij aan zijn zelfgemaakte eettafel. Talitha zit naast hem en grinnikt. Het kwam uiteindelijk goed, want in huis lag nog ergens maandverband van zijn ex. Een dag later had Jay het er met zijn moeder over via Facetime, tijdens het vouwen van de was. „Mijn ouders wonen in Curasao. Ik Face time elke dag, vooral met mijn moe der. Haar kan ik alles vragen." Baken Jay is geboren en getogen in Curasao. Op zijn 13de verhuisde hij met zijn tante naar Nederland omdat het on derwijs hier beter is. Jay is meubel maker en werkt standaard twee da gen per week als parketteur: een mooi woord voor iemand die parket vloeren legt. Hij woont met zijn vijf kinderen in een benedenwoning, vlak bij De Kuip in Rotterdam. Naast Talitha heeft hij Danilo (10), Jaïro (8), Jordan (4) en Felice (3). Jay was elf jaar getrouwd, maar vo rig jaar strandde zijn huwelijk. Afge lopen jaar was pittig, ook voor de Getal kinderen. Jay zorgt volgens afspraak voor hen. Hij is hun baken, zorgt nu voor rust in de tent. Hun moeder komt af en toe langs. „Ik sta er eigenlijk nooit bij stil, maar een vader die alleen voor vijf kinderen zorgt, komt niet vaak voor. Gelukkig vinden ze het fijn om bij mij te zijn. Laatst vroeg Felice om een nieuwe moeder. Ik zei: 'Liefje, dat gaat toch niet zomaar?' Ze ant woordde: 'Dan kopen we er toch een?' Mijn hart brak." Nooit ziek Het is zondagochtend, Jay is ziek. Hij laat een foto zien op zijn smart- phone: Jay liggend in bed. Op het kussen naast hem een dienblad met een glaasje sinaasappelsap, een kop thee en een broodje. „Dat was een uur geleden. De kinderen hebben me ontbijt gebracht. Uit zichzelf. Maar ik wil niet ziek zijn; dat kan ik me niet permitteren. Dus stond ik op. De kinderen kunnen ook niet ziek wor den, want ik heb niet echt een vang net. Er zijn wel mensen die aanbie den om te helpen, maar ik maak er nauwelijks gebruik van." Hij doet er alles aan om te zorgen dat de kinderen gezond blijven. Hoe? „Door ze gezond eten te geven, door ze te motiveren, door veel te fietsen en door te ravotten in het park. Zo krijgen ze een sterk lichaam en een sterke geest. Sinds ik er alleen voor sta, zijn ze ook niet ziek geweest. Be- Talitha, die ene keer." Hij is een gezegend mens, vindt hij. Wie hem met zijn vijf kinderen ziet, kan alleen maar concluderen: ze zijn alles voor hem. En andersom. Tijdens het gesprek zijn ze alle vijf aanwezig. Talitha zit aan tafel, terwijl de anderen televisiekijken, gamen of in de woonkamer voetballen. Felice dinsdag 13 juni 2017 Psycholoog René Diekstra buigt zich over de menselijke geest Iedere klas heeft er wel eentje: zo'n leerling die het telkens net even anders doet. Lastig? Ja! Maar ook nodig voor innovatie. Reageren? rene.diekstra@persgroep.nl GO Get your sh*t together - Sarah Knight Gids die helpt je doelen te bereiken (Kos mos, 17,50) Hoe word je een Stoïcijn? Hoe word je een stoïcijn? - Mas simo Pigliucci Word gelijkmoe diger door je te richten op wat binnen je macht ligt (Ten Have, 22,99) De dag dat ik Jezus ontmoette - Charlotte Rorth Deense journalist over haar zoek tocht naar geloof (Nieuw Amster dam, 17,99) Wie verwacht nou dat je ogen glanzen na een massage die Chi Nei Tsang heet? Maar het klopt wél. Net als bij een detox zorgt een buikorgaanmassage dat het lichaam afvalstoffen afvoert. Verwacht geen aaiwerk bij Chi Nei Tsang, geeft Maartje Huibers aan als ik op de behandeltafel lig. Ze geeft al jaren les in de eeuwenoude buikmassagetechniek uit de Himalaya. Ver taald betekenen de drie Chinese woorden 'de energie van de interne organen bewerken'. En dat doet ze. Met soms prikkende vinger grepen en puntig ge plaatste ellebogen op mijn ballonbuikje. Oef. Soms ontspant dat stug bindweefsel of een kramp, zoals ik die voel in de buurt van 'de papil van Vater'. Van Maartje krijg je meteen anatomieles over de plek waar de alvlees klier en de galblaas sa menkomen. Soms balanceert ze op mijn pijngrens, trekkend en duwend om een bocht in de dunne darm ruimte te geven. „Ik pak de buikorganen fysiek en energetisch aan Harqes voor papa Jay Jeroen Kreule procent van alle vaders in Nederland zorgt als alleenstaande ouder voor zijn kinde ren. BRON: CBS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 44