Je bin nooit te oud ZEELAND 11 Nieuw grafiekmuseum MDR in Antwerpen De Hollandse oud-reder én kunstverzame laar Harry Rutten toont werk van Goya, Rops en Munch. Zuiderburen Streektaal Museum De Reede, schuin tegenover het Steen aan de Schelde is zo nieuw dat de schilders op de dag dat de Antwerpse burge meester Bart De Wever het kunst huis opende de entree nog in de blanke lak aan het zetten waren. Achter de moderne gevel en de au tomatische houten deur hangen 250 grafieken in driehonderd vier kante meter expositieruimte, ver deeld over een gelijkvloers, eerste verdieping en mezzanine. Kunstverzamelaar Harry Rutten heeft nu zijn eigen museum. Een bewuste keus, want hij heeft slechte ervaringen met bruikle nen. Zijn collectie tekeningen, et sen en lithografieën noemt hij 'een uit de hand gelopen postze gelverzameling'. Rutten kocht wat hij mooi vond of wat hem boeide. Door zijn voormalige werk als re der was hij veel in Noorwegen en dat stelde hem in staat werken van Edvard Munch (1863-1944, bekend van De Schreeuw) te verzamelen. „Bovendien zijn grafieken ruim beschikbaar en betaalbaar." Museum De Reede (MDR) toont naast vele werken van Munch ook werken van de Spaanse kunstschilder en graveur Francisco Goya (1746-1828) en de Belgische graficus Félicien Rops. A Hoewel de stijlen van de drie kun stenaars enorm uiteenlopen, wor den de collecties in De Reede prima samengevoegd. De werken van Munch, de zo zwaar op de hand zijnde expressionist die werd beïnvloed door het impressio nisme en symbolisme, hangen vlakbij het licht pornografische werk van Rops. En Goya zit daar met zijn meer romantische stijl weer tussenin. De Antwerpse burgemeester Bart De Wever, naar eigen zeggen een gepassioneerd liefhebber van beeldende kunst, zei trots te zijn dat De Reede in Antwerpen opent. Niet voor niets staat die stad be kend om zijn prentkunst. Behalve van de genoemde 'grote drie' zijn in De Reede overigens ook werken van een vijftiental Belgische kun stenaars te zien, zoals Eugeen van Mieghem, Hugo Claus, Fred Ber- voets, Rik Wouters en Edgard Tytgat. De Reede is een privémuseum en bedruipt zichzelf. Ook is er geen professionele staf, het mu seum drijft op vijftig enthousiaste vrijwilligers. Naast de vaste collec tie, worden jaarlijks ook drie of vier wisseltentoonstellingen ge houden, met grafiek als norm. Eêl lang gelee, ik was vuuftiene, speelde ik m'n eeste wedstrijd vö Meêuwen 1, Zoetelands voetbaltrots. Het was januari i960 en me speelde tegen Kloetinge 1, uutslag 1-3 vö ons! Ze zulle wè te weinig spe lers haod ebbe wan ik was een stik joenger dan de rest, die ik, as Béék- erks joentje, nauwelijks kende. Wat voetballen betreft za 'k wè geschikt geweest ebbe, mè ik oorde d'r eigen lijk hlad nie bie. Ik ao hin geld vö een 'rondje pils' en bier was een onbe kende drank vö me. Tevergeefs ebbe ze geprobeerd me te laete drinken. Een 'ééuwigheid' laeter speelde ik in het twide elftal en wier ik 'opa' ge noemd omdat m'n medespelers nae- bie m'n huus konde weze. M'n voet balkwaliteiten waere nog wè vol doende, mè je oorde d'r ook nie mi bie. Te oud! Toen ik een keer, nae een fel duel om de bal, hin vrieë trap te gen kreeg en m'n tegenstander begon te mopperen tegen de 'scheids'ver telde de man in toen nog) het zwart, éne J.v.B. uut Aernemuë: „Ik fluite nie mi tegen zulke ouwe spelers!" Ie bedoelde dat 'n de overtreding nie zwaer genoeg vond, mè m'n tegen stander zag de humor van de opmer king nie in! As voetballer bin 'k noödge- dwoenge gestopt toen 'k erregens in de veertig was en wier de tennis- baene m'n speelveld. M'n eeste wed strijd, in Middelburg, kreeg ik tegen standers van ouwer dan zeventig. Dat was even wenne. Ik was vö ulder noe die joengen ond die over de baene liep te vliehen. En ik vond het eêl apart de bal zö te moete spelen, da ze d'r nie mi op liepe, ondienkbaer vö mien! Eên van die mannen pakte z'n racket iedere keer over en sloeg zo doende mee z'n rechter- en mee z'n linkerand. Dat bespaerde meters lo pen. Mien is dat nooit gelukt. Ik ao mè eên and, net as mè eên voet, m'n linker! Jaeren ebb'ik het volhouwe, mè de tand van de tied begon te kna- ohen en verschillende onderdêlen hienge opspele en tegenspartele. Ik hieng het zwaer kriehe as ik tegen m'n zeune moest spele. En op een ge- geve moment hieng aoles te snel, te ard en kreeg ik het idee, da ze d'r ei- hen in moeste ouwe tegen me! Toen wier biljarten gezonder dan tennissen en wier ik, saemen mee W. te Z., de eeste butenlanders van de Meliskerkse soos. Me waere hin diere ankopen, het ging ook nie om onze kwaliteiten, mè getalsmaetig konde ze ons goed gebruke om een biljart team van acht spelers vol te kriehen. Vö onze zeune was het reden om uut te roepen, da'k noe toch echt een oud ventje hore was, mè rond het groen laeken liepe en schufelde wi ouwe- ren, echte 'senioren', rond. En die blieke hlad nie te oud te wezen vö die sport. Misschien zouwe julder kunne dienke, da ze bevend mee een biljart- stok in d'r anden stae en de ballen op goed geluk raeke, omdat de ohen nie mi bin wat ze waere, mè dat valt ao- lemaele vee mee. Ik komme mensen tegen die de negentig gepasseerd bin en wibie ik ope, da'k ooit nog zö vère mag komme in 't gevecht mee de drie ballen. Onze ouwste medespeler bie de soos ei dit jaer nog de hroötste vorderingen gemaekt. Een tachtiger, nog zonder bril, die ballen over de taefel stiert zöas ie dat wil. En ze luustere beter nè im dan nè mien! Conclusie: je bin nie vlug te oud om te sporten, te bewegen en wed strijden te spelen. En ook nie te oud om te leren..! Dat leste oop ik temin- sten! MUNCH GOYA ROPS dinsdag 13 juni 2017 Stijlen komen samen in De Reede L Ook zijn er werken van vijftien Belgische kunstenaars te zien. Sheila van Doorsselaer In de rubriek Zuiderburen werpen we wekelijks een blik over de Belgische grens. Deze week: Museum De Reede in Antwerpen. Museum De Reede (MDR) ligt aan de Ernest van Dijckkaai (pal aan de Schelde) en is sinds afgelopen weekeinde geopend. De Reede is te bezoeken van don derdag tot en met maandag tus sen 11.00 uur en 17.00 uur. Er is voldoende parkeergelegenheid en ook mindervaliden kunnen het mu seum bezoeken. In deze rubriek belichten we wekelijks een Zeeuws dialect. Deze keer een verhaal van Frans van der Heijde in het Walchers. Beluister de ge sproken rubriek op pzc.nl/streektaal. A Kunstverzamelaar Harry Rutten heeft nu zijn eigen museum, fotosboaztimmermans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 41