Weststrate krijgt nul op rekest 9 tijd na Middelburg de tweede stad van Zee land. In grootte - vijf- tot zevenduizend inwo ners - en belang te vergelijken met het toenma lige 's-Hertogenbosch. De cultuurhistorica deed uitgestrekt over een periode van tien jaar onderzoek in het archief van de Zierikzeese weeskamer. Bij het woord 'wees' denkt bijna iedereen meteen aan arme, aan hun lot overge laten kinderen. Echter: het begrip 'weeskamer' heeft niks met armoede te maken: de weeska mer was een instelling, die de zorg op zich nam van ouderloos geraakte kinderen uit de betere kringen. De 'weesmeesters' - zelf afkomstig uit de elite - regelden het vermogensbeheer en de voogdij. Het archief van de weeskamer Het boek 'Turbulente tijden' is gebaseerd op het archief van de weeskamer in Zierikzee. Dat hele archief wordt de komende jaren gedigitali seerd in het kader van Metamorfoze, het natio nale programma voor het behoud van het pa pieren erfgoed, en kan straks door iedereen thuis worden geraadpleegd. De meeste steden in Nederland hadden een weeskamer, maar nergens is het archief beter bewaard gebleven dan in Zierikzee. Alleen het archief van het weeshuis in Amsterdam is volgens Katie Hey- ning qua omvang vergelijkbaar, maar daar gaat het om een weeshuis, en dus juist wel om de arme kinderen. Het Zierikzeese archief bevat honderden boedelinventarissen, -afrekeningen en -verdelingen, kwitanties, brieven en finan ciële overzichten. De wetgeving was stringent: overleed bijvoorbeeld de moeder, dan moest de vader binnen zes weken de boedel laten inven tariseren en de helft daarvan aan de kinderen uitkeren. Had hij te weinig contanten, dan werd een deel van de boedel verkocht. Op die manier raakten schilderijen en luxe goederen verspreid over minder draagkrachtige huishou dens. Zeeland loopt voor op Holland Veel meer dan tot nu bekend was bleken de Zeeuwen zich in deze periode op Vlaanderen te richten. Boodschappen doen in Antwerpen, een beroep doen op een advocaat in Brugge, naar school in Gent: het was de gewoonste zaak van de wereld. Omdat Vlaamse steden voorop liepen als het ging om de nieuwste modes en trends, werden die nieuwigheden ook in Zie rikzee en de meeste andere Zeeuwse steden snel opgepikt. Bijvoorbeeld: al ruim voor 1550 werden in Zierikzeese herenhuizen aparte wc's - secreten - en studeerkamers ingericht. In Holland gebeurde dat pas na 1600. In de 'Hol landse' geschiedschrijving wordt vaak veron achtzaamd hoezeer Zeeland in die tijd met Vlaanderen was verknoopt. Onderwijs, ook aan meisjes Kinderen uit de betere kringen kregen goed on derwijs. Vanaf hun tiende tot twaalfde werden ze voor een periode van vier jaar naar 'buiten', naar een Vlaamse stad gestuurd om daar Frans te leren. Brugge, Rijssel, Mechelen, Antwerpen: de meeste kinderen zaten er intern op een school. Meisjes net zo goed als jongens. Bij de heersende opvatting dat meisjes minder lang en goed onderwijs kregen dan jongens, wordt door Katie Heyning op basis van het Zierik zeese weeskamerarchief een groot vraagteken gezet. Relatief veel vrouwen speelden vaak een belangrijke rol in de handel. Dat konden ze al leen doen, als ze een gedegen opleiding hadden. Zierikzee was een zorgzame samenleving Katie Heyning in 'Turbulente tijden': „Mensen die hulp nodig hadden, kregen veel meer dan bed, bad en brood." In het boek wordt de fami lie van Pieter Cornelis als voorbeeld genoemd. Toen Pieter zag, dat zijn nicht Kommerken de zorg voor haar zieke moeder niet alleen aan kon, sprong de hele familie bij en bood ook de Zierikzeese kamer financiële hulp. Waar schijnlijk was de zorg voor armen en gebrekki- gen in het Zierikzee van 1517 anders maar niet slechter georganiseerd dan in de verzorgings staat anno 2017. Volgens minister Plasterk is er niets verkeerd gegaan bij de vorming van de Reimerswaalse vertrouwens commissie. De commissie is 'door de raad uit zijn midden vastgesteld en heeft geen wettelijke vereisten ten aanzien van de afspiegeling van de in de raad vertegenwoordigde groeperingen', laat de minister aan Marien Weststrate en de gemeen teraad weten in een brief. Ook is volgens Plasterk in de veror dening 'niets bepaald inzake de af spiegeling van raadsfracties.' Daarom hoeft dus niet elke fractie vertegenwoordigd te zijn in de commissie. Weststrate had de minister om vernietiging van de besluitvorming rond de vorming van de vertrou wenscommissie gevraagd. De frac tieleidervan Leefbaar Reimerswaal (LR) was verbolgen over het feit dat zijn partij ontbreekt in de groep. De coalitiepartijen wilden hem daar niet in hebben, omdat hij al eens eerder heeft gelekt uit zo'n com- Die verbeteringsagenda heeft helemaal niets opgeleverd missie. LR-raadslid Joey Smet kon wel in de vertrouwenscommissie plaatsnemen, maar hij had daar voor vooraf al bedankt. Weststrate zegt het niet erg te vinden dat hij niet in de commissie zit. „Ik heb nu mijn handen vrij. Maar wat wel frappant is, is dat die verbeteringsagenda, die er van de provincie moest komen, helemaal niets heeft opgeleverd", stelt hij. Vroom „We hebben drie sessies gehad in Ossendrecht en daar zat iedereen heel vroom te wezen. We moesten over onze schaduw heenstappen en van dat soort dingen. En iedereen had ervan geleerd, zeiden ze. Maar zodra de commissaris van de ko ning na de toespraak de deur uit stapte, staken ze hem een mes in z'n rug door toch weer op een ander te stemmen. De SGP, CDA en WD hebben er niks van geleerd." PZC ONLINE Je kunt het ook positief ervaren zo van 'he jij bent een leukerd want zwarte piet asso cieer ie met leuk gezellig grappig enz. dinsdag 13 juni 2017 PC euwen geleden al modern Katie Hey- ning schildert Zierikzee tus sen 1500 en 1600 als een moderne en zorgzame Stad. FOTO MARIEKE MANDEMAKER Van minister Ronald Plasterk mag de vertrouwenscommissie voor de nieuwe burgemeester in Reimerswaal gewoon doorgaan. Het verzoek van Marien West strate van Leefbaar Reimers waal (LR) om het besluit rond de benoeming te vernietigen, is door de minister van Binnen landse Zaken en Koninkrijksre laties afgewezen. De commissie kan verder. Zonder Leefbaar Reimerswaal. Willem Adriaansens Krabbendijke -Marien Weststrate WHATSAPP De PZC is ook bereikbaar via WhatsApp. Heeft u een video of foto van een nieuwsgebeurtenis die u wilt delen met de rest van Zeeland? Stuur hem ons door via WhatsApp. Het nummer van de PZC-re- dactie is 06-20418849. Voeg de redactie toe aan uw contactenlijst in uw te lefoon. Zo kunt u snel nieuwstips, foto's of video's aan de PZC doorsturen. Vergeet daarbij niet uw naam en woonplaats te vermelden, zodat we die bij de foto kunnen plaatsen. Voor de ingezonden foto's wordt geen financiële ver goeding gegeven. TWITTER Herma @omagaal De Amsterdamse Chanel Lodik werd dit weekend 'Zwarte Pief genoemd bij een golfclub in Burgh- Haamstede. Op Twitter probeert Herma er een po sitieve draai aan te geven. Chanel reageerde: „Je legt nu de schuld bij mij, in plaats van bij degene die iets zegt waarvan alge meen bekend is dat het be ledigend overkomt." ONLINE TOP 5 Meest gelezen op pzc.nl 1. Zand in het Zwin maakt gauw plaats voor water 2. Met een badkuip de sloot in 3. Delta Ride for the Roses brengt 150.808 euro op 4. Delta Netwerkgroep de finitief verkocht 5. Hontenisse doet het in de herkansing Kijk op www.pzc.nl of @pzcredactie 1 facebook.com/depzc @pzcredactie Katie Heyning: Turbu lente tijden, zorg en materiële cultuur in Zierikzee in de zes tiende eeuw - Uitgeve rij Verloren, 318 pa gina's, 35 euro. Presen tatie: donderdag 15 juni in het Stadhuismuseum in Zierikzee, aanvang 16.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 39