In Zeeland komen we handen tekort Alsnog vervolgd voor ongeluk Sr 8 HISTORISCHE STUDIE TURBULENTE TIJDEN Niks arm en achterlijk. Zierikzee was vijf eeuwen geleden een moderne, rijke en zorgzame stad - een samenleving waaraan heel Holland een puntje kon zuigen. 1 eeland komt handen te kort. Op de website van de rijksoverheid staat een i kleurig kaartje waarop de verhouding tussen wonen en wer ken per gemeente te zien is. Een rode gemeente heeft meer banen dan beschikbare arbeidskrachten, groen meer arbeidskrachten dan banen. Grote steden zijn rood, de slaapgemeenten er omheen groen. In Zeeland wijkt dat beeld sterk af. Alleen Tholen, Kapelle en Hulst kleuren lichtgroen, maar de tien andere Zeeuwse gemeenten zijn neutraal (Veere, Vlissingen, Noord-Beveland en Borsele), rood (Schouwen-Duiveland, Middel burg, Reimerswaal en Sluis), Ter- neuzen en Goes zelfs donkerrood. Een heel verschil met de platte landsprovincies in het noorden die grotendeels groen zijn. Geen wonder dat Zeeland het laagste werkloosheidspercentage van Nederland heeft: 3,9 procent van de beroepsbevolking is op zoek naar een baan. Onder beroepsbe volking rekent het CBS iedereen tussen de 15 en 75 jaar. In Zeeland zijn zo'n 175.000 ba nen (voltijd en deeltijd) - volgens het jongste cijfer uit 2016 - en er wonen 213.024 mensen tussen de 20 en 65 jaar. Maar lang niet alle mensen in die leeftijdscategorie kunnen of willen (betaald) wer ken. Voor elke vacature in Zeeland is 1,8 werkzoekende beschikbaar. Het aantal vacatures is in onze provin cie het afgelopen jaar met 40 pro cent toegenomen, meldde het Centraal Bureau voor Statistiek vo rige week. Nergens was de stijging van het aantal vacatures zo sterk. Nu zijn er altijd mensen voor wie het glas halfleeg is. Een laag werkloosheidspercentage hoeft niet alleen goed nieuws te zijn. Ze wijzen op het feit dat Zeeland ver grijst en er dus relatief veel men sen al met pensioen zijn en daar door minder mensen hoeven te werken dan elders. Klopt dit wel? In Zeeland is iets meer dan de helft (56 procent) van de mensen tussen de 20 en 65 jaar, 22 procent is jon ger, 22 procent ouder. Elders in het land is het aandeel van de beroeps bevolking niet veel hoger, met uit zondering van Flevoland en Noord-Holland waar de groep 20- 65 met 61 procent relatief groot is. De opbouw van de bevolking is dus geen verklaring voor de lage werkloosheid in Zeeland. Er zijn ook niet bovengemiddeld veel Zeeuwen die ervoor kiezen om thuis te blijven. Volgens het CBS hebben 184.000 inwoners van Zee land betaald werk, in en buiten de provincie. En al zijn de verschillen klein, nergens anders hebben naar verhouding zoveel mensen een be taalde baan. mode Pullovers v.a. 49 Polo's v.a. 39, Colberts v.a. 98 Overhemden korte mouw v.a. 39 Overhemden dress 2 voor 69 Pantalons v.a. 59 Vesten v.a. 59 Jacks v.a. 98 I aandagochtend. Op en rond het Havenplein van Zierik zee is het een gezellige drukte. Zon, toeristen lopen I af en aan, terrassen zitten rond twaalf uur vol. De hoofdstad van Schouwen-Duiveland oogt zoals je van een centrum aan de Zeeuwse kust mag ver wachten. Het klinkt misschien gek. Maar precies op deze plek kun je de tijd probleemloos vijf honderd jaar terugzetten. Ook tussen 1500 en 1600 was er rond de haven veel geloop en gehandel. Schepen legden er aan, de rijke winkels waren er te vinden. Het stratenpa- troon van de stad is sindsdien niet of nau welijks veranderd. Vrijwel zeker waren de mensen toen minder kleurig uitgedost dan nu. Laken kleding zwart laten verven was een dure aangelegenheid. Dus de elite die aan de haven woonde hulde zich toen bij voorkeur in sombere tinten. Waarom we geïnteresseerd zijn in Zierik zee vijfhonderd jaar geleden? Dat ligt aan Katie Heyning. Zij is kunst- en cultuurhis torica, al vele jaren zeer actief voor het Ko ninklijk Zeeuwsch Genootschap der We tenschappen en als schrijfster en beeldre dactrice betrokken bij vrijwel alle grotere historische uitgaven in Zeeland, van het Mensen die hulp nodig hadden, kregen veel meer dan bed, bad en brood Middelburgse abdijboek tot de vierdelige Geschiedenis van Zeeland. Tot nu toe schreef ze één boek, dat volledig op haar naam kwam: over de wandtapijten in het Zeeuws Museum. Donderdag 15 juni wordt haar tweede boek gepresenteerd: 'Turbu lente tijden, zorg en materiële cultuur in Zierikzee in de zestiende eeuw'. En dat tweede boek van de nu 66-jarige schrijfster mag bijzonder worden genoemd. Het komt niet zo vaak voor dat er nieuwe geschiedenis wordt geschreven. Maar al te dikwijls lopen we met z'n allen - ook histo rici - achter elkaar aan. Als één keer geschre ven is dat de mensen in de periode tussen 1500 en 1600 - de 16e eeuw - slecht of geen onderwijs genoten, slachtoffer werden van de pest en overstromingen, elkaar in Gods naam de schedel kliefden - dan kan zo'n beeld van treurnis en ellende lang stand houden. Katie Heyning laat in haar boek over Zie rikzee een heel andere i6e-eeuwse samen leving verrijzen. Natuurlijk maakte de Zwarte Dood veel slachtoffers, waren er in 1530 en 1570 verwoestende overstromingen en vielen er in het kader van de Tachtigja rige Oorlog (1568-1648) doden te betreuren. Maar er is volgens Katie Heyning een andere kant aan de medaille. Zierikzee was in die Tegen de 25-jarige A. H. uit Westka- pelle is gisteren in Middelburg een taakstraf van 120 uur en een voor waardelijke rijontzegging van een halfjaar geëist. H. wordt verdacht van het veroorzaken van een ver keersongeval op 30 juli 2014 op de kruising Hoofdweg/T ractaatweg in Terneuzen. Het slachtoffer van de aanrijding liep daarbij een gebro ken rib en diverse kneuzingen op en heeft daar nog steeds last van. H. bestuurde een geladen betonmixer en naderde het kruispunt, toen vlak voor hem een camper vlak voor hem van de linker- naar de rechter baan reed. En de auto daarvoor abrupt voor het verkeerslicht remde. „Ik had twee opties", zei H. rechtdoor, vol in de remmen en met 25 ton achterop die auto knal len, of naar links sturen en probe ren het kruispunt over te steken. Een taakstraf van 120 uur is geëist tegeneen man uit Westkapelle voor het veroorzaken van een ongeluk Het werd dus naar links en snel heid verhogen om snel het kruis punt over te steken. Opvallend was overigens dat zes getuigen de be- tonwagen het kruispunt zagen op rijden terwijl het slachtoffer zei ab soluut niets gezien te hebben. De optie 'links uitwijken en remmen' was volgens H. onmogelijk. „Dan gaat het vloeibare cement klotsen met het risico dat de wagen kantelt en als die niet kantelt sta ik alsnog stil midden op het kruispunt." Dat H. zich gisteren voor de rechtbank moest verantwoorden was vooral te danken aan het slachtoffer. In eerste instantie had het Openbaar Ministerie (OM) de zaak afgedaan met een boete van 70 euro voor een overtreding. Het slachtoffer kon zich daarmee niet verenigen en begon een zogeheten artikel 12-procedure bij het Hof in Den Bosch. Die bepaalde dat het OM de Westkapellenaar alsnog moest vervolgen voor een verkeers- misdrijf. Uitspraak 26 juni. Plein 1940 nr. 20 - Middelburg - Tel. 0118 - 612508 www.lavooymode.nl dinsdag 13 juni 2017 In de rubriek 'Zeeland op 1' staat het verhaal achter de lijstjes waarop Zeeland bovenaan staat. Deze week: in Zeeland zijn de minste werklozen. reewANO PC Theo Giele Zi Tegenover elke vacature staan in Zeeland 1,8 werkzoekenden. Landelijk zijn dat er ruim twee keer zoveel, aldus cijfers van het CBS. mm Zierikzee was vij f e Jan van Damme Uitbundig geklede jongeling met de stad Zierikzee op de achtergrond. Afbeelding in Adriaan Hofferus, Neder- duytsche Poëmata, 1635. -Katie Heyning, kunst- en cultuurhistorica Ad Roos Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 38