Erkenning voor hoogbegaafden in HB Café in Hofje Middelburg 6 Weer vernielingen in Stromentuin Begin mei is een tuintafel vernield en begin deze maand gebeurde dat weer - met een nieuwe tweede hands tuintafel. „We dachten: we laten ons niet uit het veld slaan. Eén van onze vrijwilligers heeft toen een andere tafel gekocht in een kringloopwinkel. Die is nu dus ook kapot", treurt Harriet Rademakers, mede-initiatiefnemer van de Stro mentuin. In mei is bovendien met een brommer door de tuin gereden waardoor bloembedden zijn ver nield. Toen zijn ook bamboestok ken kapotgeslagen en de watertank beschadigd, waardoor die ging lek ken. Deze vernielingen zijn op 10 mei gemeld bij de politie. Die heeft volgens een woordvoerster in de tien dagen daarna regelmatig een kijkje genomen bij de buurttuin, maar geen vandalen betrapt. Begin deze maand zijn weer ver nielingen gepleegd. Behalve de nieuwe tuintafel is toen ook een ge reedschapscontainer kapotge maakt. Ook dat is gemeld bij de po litie. Rademakers maakt tegen woordig zelf 's avonds vaak een ex tra rondje in de buurt en ook an dere vrijwilligers doen dat. Ze is blij We kunnen nog wel vrijwilligers gebruiken. En een nieuwe tuintafel met meer aandacht voor de vernie lingen. „Ik hoop dat daardoor nog meer mensen opletten of ze wat zien." Rademakers heeft geen enkel idee wie de vernielingen plegen. „De daders op heterdaad betrappen is erg lastig. En als ik geen bewijzen heb, ga ik mensen niet nawijzen." De vernielingen zijn behalve triest ook een probleem voor de Stromentuin. „Wij werken zonder geld. Alles is gekregen", vertelt Ra demakers. „We zitten dus met de handen in het haar." Ontmoetingsplek De Stromentuin is een initiatief van buurtbewoners om een stuk braakliggende bouwgrond van de gemeente tijdelijk te gebruiken als openbare tuin en ontmoetingsplek. Iedereen mag er wat plukken. Ook scholieren van De Stroming heb ben er een tuintje. De buurttuin ligt op de hoek van de Grevelingen- straat en de Merwedestraat, achter het vroegere complex van de sociale werkvoorziening Lété. De panden van Lété worden momenteel ge sloopt. Het hele terrein, van Lété en de buurttuin, wordt op termijn een woonwijk. „Zolang er niet wordt gebouwd, mogen wij hier blijven", zegt Rade makers. En dus gaat het werk - ook ondanks de vernielingen - gewoon door. Ze lacht: „We kunnen nog wel wat vrijwilligers gebruiken. O ja, en een tuintafel." Geen gewoon café, maar een sa menkomst van mensen die te ma ken hebben met hoogbegaafdheid en die hebben ondervonden hoe het is om te leven in een omgeving waar je niet in past. Er zijn er nu een paar in het land, ook in Breda: HB Café Zuid-West. Sylvia Tas uit Middelburg en Karin van Toor uit Stellendam zetten het Zeeuwse HB Café op, in Hofje on der den Toren in Middelburg. „Ik heb een verstandelijk gehandicapte dochter en twee hoogbegaafde dochters. Het gekke is: mijn eerste dochter kon alle hulp krijgen en had die niet nodig. Voor mijn an dere dochters was helemaal geen hulp en die hadden het hard nodig. Vooral de jongste liep vast op school. We hebben als ouders zwarte sneeuw gezien", vertelt Syl via Tas. Ze besloot maar zelf de on derwijsopleiding Pabo te doen. „Daar vóór werkte ik met moeilijk opvoedbare kinderen." Tas werd leerkracht in de eerste Leonardoklas voor hoogbegaafde basisschoolleerlingen en is dat nu Het HB Café dat wij in Utrecht bezochten was een feest van herkenning in de opvolger SterQ^bij de Twee master/Kameleon in Oost-Sou burg. Karin van Toor had lang niet door dat haar twee zonen kampten met hoogbegaafdheid. „We hebben gi gantisch geworsteld. De school wilde de jongste zelfs tot 'in ont wikkeling bedreigde kleuter' be stempelen. Later kwam het sticker ADHD en hop!, gingen de pillen er in. Maar bij de Cito-toets scoorde hij plots heel hoog." Van Toor geeft pianoles en merkte dat muziek hoogbegaafde studenten hielp bij het overwinnen van faalangst en het versterken van het zelfvertrouwen. Beide vrou wen hebben nu hun eigen praktijk en hebben inmiddels ook door dat zij zelf hoogbegaafd zouden kun nen zijn. „Nooit bij stilgestaan, maar het moet inderdaad ergens vandaan komen?"zegt Tas. „Ik denk dat veel ouders zich dat niet realise ren. Wij zijn allebei van aanpakken en doorpakken, niet alleen maar blijven praten. Wij herkennen ons zelf in elkaar. Het HB Café dat wij in Utrecht bezochten was een feest van herkenning: 'heb jij dat ook, dat je in meerdere boeken tegelijk aan het lezen bent?'. Zo'n café moeten wij ook", vertelt Tas. „Dat was in mei", vult Van Toor aan. Voor de duidelijkheid: de HB Ca fés richten zich niet louter op ou ders van hoogbegaafde kinderen. Mensen die tegen problemen aan lopen in hun werk, met collega's of hun baas, maar ook ouderen die na hun pensioen merken dat crypto grammen maken niet genoeg is en dat ze gruwen van de bingo en het makrameeën in het verzorgings huis, zijn welkom. In het team dat de HB Cafés opzet, zit ook bedrijfs arts Rieneke Sijderius uit Kortgene en zakelijk consultant Rob Scipio uit Middelburg. Elk van de vijf cafés die ze in het jaar willen houden krijgt een thema met een gastspre ker. Onderwerpen worden afge stemd met het café in Breda. Het thema op 7 juli is 'Hoogbegaafd heid, meer dan een hoog IQ\ Aanmelden kan via de site van het Instituut Hoogbegaafdheid Volwassenen: ihbv.nl/even IN DE REGIO Avondvier daagse Veere Contact middag stoma Concert MIJN DORP, MIJN STAD Dinsdag Lezing van sluipschutter dinsdag 13 juni 2017 WA Vandalisme groeit in open buurttuin In de buurttuin in de Stromen- wijk in Middelburg zijn voor de tweede keer in enkele weken tijd vernielingen aangericht. Maar een slot op het hek gaat te ver, zegt Harriet Rademakers. „Het is een open tuin waar buurtbe woners altijd in moeten kun nen." Maurits Sep Middelburg - Harriet Rademakers, buurttuin Hoogbegaafdheid kan je danig parten spelen. Of je nu jong bent en schoolgaand of oud en ver zorging nodig hebt. In Middel burg opent vrijdag 7 juli het eer ste Zeeuwse Hoogbegaafden café. Claudia Sondervan Middelburg Karin van Toor en Sylvia Tas - Sylvia Tas, ouder VEERE W.S.V. 't Zand houdt van dinsdag 13 tot en met vrijdag 16 juni voor de dertig ste keer een avond vierdaagse in Veere. Wandelaars kunnen vijf of tien kilometer lopen. De start is om 18.30 uur bij De Koren maat in Veere. De kosten zijn 4,50 euro. MIDDELBURG De Stomavereni ging houdt dinsdag 13 juni een contact middag in Middel burg. De bijeen komst begint om 14.00 uur in zaal de Uitkijk in 't Gasthuis aan Noordpoort- plein 2 in Middel burg en duurt tot 16.00 uur. De toe gang is gratis. ZOUTELANDE Het Willebrorden- semble uit Zoute- lande treedt woensdag 14 juni op in de Catharina- kerk in Zoutelande. Het koor onder lei ding van Ad Stroo brengt een breed repertoire met DOMBURG Galerie Duinheuvel, Badhuisweg 2, 12.00-17.00 uur- Verkoopexpositie met werken die kun stenaars maakten in het kader van de Schildersweek GRIJPSKERKE Dorpshuis Nimmer- dor, 13.30-17.00 uur -Soosmiddag; 18.30-19.30 uur- Activiteitenavond jeugdnatuurclub De Vleermuis voor kin deren KOUDEKERKE De Klimop, 14.00- 16.00 uur - Middag voor sociaal con tact, waar gehand werkt wordt; Cou- burg, 19.30 uur - Zo- meravondbridge MIDDELBURG onder meer kerke lijke en heden daagse muziek. Het concert begint om 20.30 uur, de deu ren gaan om 20.00 uur open. De entree bedraagt zes euro. MIDDELBURG Voormalig PLO- sluipschutter Tass Saada, die ook chauffeur van Ara fat was, houdt van avond - en niet zon dag zoals eerder abusievelijk ver meld - vanaf 20.00 uur een lezing in de Middelburgse Ont- moetingskerk. Het Zwin 1,10.00- 12.00 uur - Crea Café bij Leger des Heils; ZenC, 10.15- 12.15 uur - Schrijf- café voor vrouwen met als thema 'zin tuigen'; 't Gasthuis, 14.00-16.00 uur - Contactmiddag sto madragers; Sporthal de Zandkuil, 18.30 uur - Avondvier daagse; Kloveniers doelen, 20.00 uur - Lezing Boy Edgar in kader van Zeeland Jazz OOSTKAPELLE De Halve Maan, 14.00-16.30 uur- Koersbal OOST-SOUBURG Kroonjuweel 5, 09.15-10.00 uur - Gymnastiek voor peuters vanaf 18 maanden; De Kwik staart, 20.00-22.00 uur - Inloopavond Computer Club Zeeland VEERE Museum De Schotse Huizen, 13.30-16.00 uur - Handwerkcafé; De Korenmaat, 18.30 uur - Start Avond vierdaagse VLISSINGEN Boekhandel 't Spui - overdag - Expositie Vlissingse kunst schilder Henriëtte Verburgh; Gymzaal Theo Thijssen, 16.00 uur - Kleuter- gym WESTKAPELLE Markt 65,14.00- 16.30 uur - Soos ZOUTELANDE Willibrordusplein en Langstraat, 10.00- 19.00 uur - markt. MIDDELBURG Voor de 74e keer is gisteravond in Middel burg de avondvierdaagse van start gegaan. Turnvereniging MTV 1969 heeft de routes uitgezet van 5 en 10 kilometer. Op de laatste avond is er langs de gehele route muziek te beluisteren om de wandelaars naar het eindpunt te begelei den en muziekkorps Johan Friso loopt de laatste kilometers mee met vrolijke muziek, foto dirk-jan gjeltema AVONDVIERDAAGSE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 36