Cel geëist tegen Vlissingse wegpiraat TWEAKERS .NET WAT MEER BLIJE VADERS DOOR GEREEDSCHAP IN DE PRIGEWATGH II II LEES HET OP (j twmm Delta Netwerkgroep komt in handen van Stedin 4 Zeeland koos ervoor Delta te behouden. Samen met de gemeenten is de provincie nu eigenaar van een verliesgevend energiebedrijf. Het is zonde van het bedrijf Delta ten zich met hand en tand, maar verliezen uiteindelijk de jaren lange strijd. Ondertussen zijn de energieprijzen door de crisis ge kelderd en draaien de kerncentrale en gasgestookte Sloecentrale ver lies. Politiek Den Haag springt niet bij en Delta moet onderdelen ver kopen om de verliezen af te dek ken. Het Zweedse EQT koopt Delta Retail (levering van energie en in ternet aan consumenten) voor 488 miljoen. Ook de naam Delta gaat mee. Het overblijvende energiebe drijf heet voortaan weer PZEM. En nu koopt Stedin de Delta Net- werkgroep voor 450 miljoen. „Het is zonde van het bedrijf Delta", blikt Bram Nonnekes van de cen trale ondernemingsraad terug. „De splitsing was niet nodig ge weest. Hebben we er te lang aan getrokken? Nee. Als je voor je prin cipes staat, moet je dat zo lang mo gelijk doen." Mocht de rechtbank in Middelburg de eis van de officier van justitie te gen de 26-jarige Vlissinger C. K. op volgen, namelijk achttien maanden cel waarvan zes voorwaardelijk en drie jaar niet rijden, dan is Zeeland voor enige tijd waarschijnlijk een stuk verkeersveiliger. Ook zou K. nog onder toezicht van de reclasse ring moeten komen te staan en in een kliniek moeten worden behan deld aan zijn stoornissen. Hoewel K. nog redelijk jong is, kan hij bogen op een grote reeks verkeersdelicten: joyriding, rijden zonder rijbewijs, doorrijden na een aanrijding, onverzekerd rijden, rij den onder invloed, vernielingen en bedreigingen. Deze keer moest K. zich verantwoorden voor een po ging toebrengen van zwaar licha melijk letsel op een agent, omdat hij geprobeerd zou hebben hem hard achteruit van de sokken te rijden. Dat gebeurde op 24 mei van het vo rige jaar in Vlissingen. Een agent zag K., die nog 28 dagen cel moest uitzitten, bij zijn auto staan en probeerde hem daarop aan te spreken. In plaats daarvan gaf K. vol gas en begon een dollemansrit. Justitie wil dat Vlissinger (26) de cel in gaat voor poging toebrengen zwaar lichamelijk letsel Tijdens de rit stopte K. voor een fietsende vader met twee kinderen en een motoragent stopte achter de auto van K. De agent riep nog 'staan blijven', maar K. reed vol gas ach teruit, raakte de motor en de agent moest vol in de remmen om niet met motor en al om te vallen. K. ging er weer met hoge snelheid vandoor. Hij reed tegen het verkeer in, stoof over het fietspad, scheurde door een woonwijk en de rit ein digde met een lekke band in Oost- Souburg. De motoragent had in middels de achtervolging, vanwege het gevaar voor het overige wegver keer, beëindigd. Omdat de identiteit van K. be kend was, kon hij kort daarna wor den aangehouden en werd zijn rij bewijs ingenomen. „Onbegrijpe- lij k", verzuchtte de officier van jus titie. „Als ik zie wat-ie allemaal al heeft misdaan ben ik echt verbijs terd hoe meneer ooit nog zijn rijbe wijs heeft gehad." K. zei er vandoor te zijn gegaan omdat hij weinig trek had om die 28 dagen te brommen. „Niet slim, ik heb er spijt van, want nu ben ik verder van het pad." De agent had hij volgens hem slechts aangetikt." Wil K. nog in aanmer king komen voor teruggave van zijn rijbewijs moet hij eerst psychisch worden onderzocht. Uitspraak over twee weken. Iemand tégen de verkoop van de Delta Netwerkgroep aan Stedin? Cees Maas, die de aandeelhoudersvergadering van PZEM maandagochtend voorzit, kijkt nadrukkelijk rond. Maar geen van de vertegen woordigers van de provincie en de gemeenten geeft een kik. Een diepe stilte valt. Het laatste nuts bedrijf van Nederland is niet meer. Het is zoiets als een koe in de kont kijken. Want wat als Zeeland - net als andere provincies - een jaar of tien geleden wel haar ener giebedrijf Delta had verkocht? Dan hadden de provincie en de ge meenten gecasht. Maar Zeeland kiest ervoor haar Delta te houden, zodat geen Zeeuwse banen verlo ren gaan. Immers, als een grote jongen van buiten het kleine Delta opslokt, kun je wel vergeten dat het hoofdkantoor in Zeeland blijft, is dan de vrees. De discussie ontstaat door in voering van de splitsingswet. Of de Wet Onafhankelijk Netbeheer, zoals de wet uit 2007 officieel heet. Die bepaalt dat de energiebedrij ven moeten worden opgedeeld: netwerken in handen van overhe den en de productie en levering van stroom in (liefst) particuliere handen. Waarom? Als op het ma ken van stroom verlies wordt ge maakt, komen bedrijven niet in de verleiding te bezuinigen op onder houd van stroomkabels. Want dan zou in de toekomst zomaar het licht kunnen uitgaan. De eigenaren van Nuon en Es- sent verkopen in 2009 hun aande len aan Vattenfall en RWE. De netten komen in handen van het publieke Liander en Enexis. Gel derland en Brabant zijn spek- kopers en beuren respectieve lijk 4,6 en 3 miljard euro. Delta en Eneco verzet- We moeten zoeken naar passende oplossingen Wat nu? „We hebben nu nog wholesale (grofweg: het maken van energie-red.), de kerncentrale en aandelen in het waterbedrijf Evides", somt PZEM- directeur Gerard Uytdewilligen op. „Ook hier moeten we zoeken naar passende oplos singen." Wie let er nu op de Zeeuwse belangen? Ik heb vertrouwen in Ste din", begint gedeputeerde Carla Schönknecht. „Dat heeft ook pu blieke aandeelhouders en zij zul len ook de publieke belangen in Zeeland behartigen. Een commis sie met vertegenwoordigers van de provincie Zeeland en Zeeuwse gemeenten praat mee en adviseert." De provincie en de gemeen ten zijn nu aandeelhouder van een verliesgevend commercieel energiebedrijf. Een bedrijf dat straks een slordige 900 miljoen op de bank heeft. Maar dat geld is hard nodig om de verliezen op te vangen van de kern- en de Sloecentrale. In de hoop dat vanaf pakweg 2021 de energie prijzen weer gaan stijgen. Ge beurt dat niet, dan zijn de rapen pas echt gaar. Ik heb vertrouwen in Stedin dinsdag 13 juni 2017 Laatste nutsbedrijf is niet meer -Bram Nonnekes Ad Roos Middelburg Jeffrey Kutterink Middelburg -Gerard Uytdewilligen -Carla Schönknecht J/ r V

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 34