Vlissingse zeilers gaan De Ruyter achterna jfl Interne strijd leidde tot vertrek volledige raad van toezicht De raad van toezicht stuurde vergeefs aan op vertrek van directeur Léon Phernambucq. De organisatie schaarde zich uiteindelijk volledig achter hem. Zierikzee was vijf eeuwen geleden een rijke stad Een bestuurscrisis heeft vorig jaar diepe wonden geslagen bij zorgor ganisatie Zorgstroom. De toenma lige raad van toezicht eiste het ver trek van bestuursvoorzitter Léon Phernambucq. De voltallige orga nisatie keerde zich vervolgens te gen de raad, die zich gedwongen zag op te stappen.De problemen begonnen met het aantreden van Hans Blom als voorzitter van de raad van toezicht, eind 2015. Blom, met veel bestuurlijke erva ring in de sector, vond dat Zorg stroom dringend aan vernieuwing toe was. Daarbij hoorde in zijn ogen ook op korte termijn een andere raad van bestuur. Phernambucq, die de organisatie al bijna 30 jaar leidt, vond dat Blom wel erg hard van stapel liep en keerde zich tegen de plannen. De kwestie escaleerde toen in maart 2016 bleek dat de raad van toezicht de eigen honorering fors wilde verhogen. Daarop zegde Phernamcucq het vertrouwen op in zijn raad van toe zicht, nota bene formeel zijn werk gever. De affaire was voor twee le den, Gerard Pilon en Silvia Bal, re den om op te stappen. Phernambucq kreeg uiteindelijk de steun van cliëntenraad, onder nemingsraad én management team. Blom en de twee andere over gebleven leden van de raad van toe zicht (Annemiek Koppejan en Ca- rien Cankrien) zagen zich daarom in juli gedwongen ook te vertrek ken. De rechtbank moest eraan te pas komen om een nieuwe raad van toezicht te kunnen formeren. Dat is gebeurd onder leiding van Arie van der Maas, die in 2015 juist afscheid had genomen. Zorgstroom maakt melding van de bestuurscrisis, die destijds bin nenskamers is gehouden, in het net verschenen jaarverslag 2016. Blom zegt in een reactie dat Phernam bucq de hogere honorering van de raad van toezicht in de strijd wierp om de organisatie achter zich te krijgen. „Zo van: kijk dat stelletje graaiers eens. Terwijl hij zelf ver boven de norm zit." „Ik begrijp best dat er persoon lijke afwegingen hebben gespeeld om te volharden in het standpunt Dit was een manier van straatvechten waar ik echt door geshockeerd was dat hij op die stoel wilde blijven zit ten, maar om dan een vuile kaart te trekken... Dat was een manier van straatvechten waar ik echt door ge shockeerd was", zegt Blom. Phernambucq verwijst voor commentaar naar de huidige voor zitter van toezicht. Van der Maas stelt dat Blom de organisatie tegen zich in het harnas joeg door het tempo waarin hij wilde vernieu wen. „Voor mij is het onbegrijpelijk dat je binnen drie maanden zo veel overhoop haalt en dingen zo op scherp zet. Hij is als een olifant in een porseleinkast te werk gegaan." De verhoging van het eigen ho norarium was uiteindelijk 'de lont in het kruitvat', aldus Van der Maas. Volgens hem is de rust inmiddels weergekeerd. Phernambucq gaat, volgens plan, in het najaar met pen sioen en wordt opgevolgd door de drie huidige divisiemanagers. It dinsdag 13 juni 2017 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl ZEELAND 8 VLISSINGEN Goede kans dat wanneer deze krant op de mat valt de Vlissingers Hans Robbers (midden), zijn zoon David (rechts) en Ferry Kramer met hun zeilboot Bliss al op volle zee zijn. De Bliss is een van de ruim negentig Nederlandse zeilschepen die de oversteek maken naar de monding van de Thames om de Tocht naar Chatham, 350 jaar geleden, te herdenken. Zo'n veer tig schepen vertrokken vanochtend uit Vlissingen. „Veel Zeeuwser dan onze boot krijg je het niet", zegt Hans Rob bers. „De bemanning is Zeeuws, ons schip is in Breskens ge bouwd. En David is geboren tegenover het Vlissingse huis van Michiel de Ruyter." Gistermiddag kregen de deelnemers in de Marinekazerne de laatste instructies. De Nederlandse schepen varen morgen de Thames op om rich ting Londen te varen ter herdenking van de slag die de Neder landers in 1667 onder leiding van Michiel de Ruyter toebrachten aan de Engelse vloot. I y Crisis verlamde Zorgstroom Rolf Bosboom Middelburg - Hans Blom, oud-voorzitter raad van toezicht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 31