Feyenoord begint thuis, Ajax in Almelo Van Veldhoven op zoek naar nieuwe coach is dun bij Oranjevrouwen 23 naar Everton voor geleidelijke weg naar de top Cijfertechnisch was het goed Koeman weet precies wat hij in huis haalt en zal Klaassen niet zomaar afvallen ADO trapt af tegen Utrecht tie. Dat moet je op kunnen bren gen." Georginio Wijnaldum kan wat dat betreft als lichtend voorbeeld dienen. De middenvelder vertrok uit de eredivisie naar Newcastle United en transformeerde letterlijk tot een beresterke speler. Hij maakte, mede daardoor, de stap naar Liverpool. Precies die route kan door Klaassen als het ideaal beeld worden gezien. Aansluiting Al zijn de ambities van Everton enorm. De Iraanse grootaandeel houder Farhad Moshiri, woonach- KILLE FEITEN tig in Monaco, heeft grootste plan nen met de club. Hij wil met de subtopper aansluiting vinden bij de traditionele topclubs. Eigenlijk pre cies zoals dat gebeurde toen Chris tian Eriksen in 2013 van Ajax ver trok naar Tottenham Hotspur. Die club, de laatste jaren strijdend voor de Engelse titel, had toen het signa tuur dat Everton nu heeft: te goed voor de middenmoot, niet goed ge noeg voor de échte top. Everton moet in het ideaalbeeld die stap ook gaan maken. Maar wat voor Klaassen nu relevanter is, los van het riante salaris, is het feit dat Koeman zijn trainer wordt. Hoe vaak zie je niet dat dure aankopen na een magere opstartfase nooit meer in het elftal komen? Zeker bij clubs waar een volgende transfer som niet bepaald een probleem is. Grappig detail: toen Klaassen in 2004 als 11-jarige jeugdspeler van Ajax werd, was Koeman in Amster dam trainer van het eerste. Westerveld: „Koeman weet pre cies wat hij in huis haalt en zal Klaassen niet zomaar afvallen. Hij krijgt echt de tijd om zich aan te passen. Dat moet je in andere com petities nog maar afwachten. En die aanpassingstij d zal hij ook echt wel nodig hebben, hoor." ADO Den Haag en FC Utrecht openen op vrijdag 11 augustus het nieuwe eredivisieseizoen. „Het is nog ver weg, maar ik vind het wel een leuke wedstrijd", zegt ADO- trainer Fons Groenendijk. „Het is leuk om de competitie te begin nen tegen een goede ploeg in een vol stadion. Alle aandacht is dan gericht op ADO en FC Utrecht, dat is toch prachtig? Verder ben ik er niet zo moeilijk in. Je moet ze toch allemaal spelen." Kampioen Feyenoord begint het seizoen in de Kuip tegen FC Twente. Ajax moet naar Almelo tegen Heracles. De meest aanspre kende wedstrijd in het openings weekeinde lijkt op voorhand de wedstrijd tussen PSV en AZ. De eerste topper tussen PSV en Feyenoord volgt na een week waarin Feyenoord een duel in de Champions League heeft afge werkt. PSV heeft op 17 september minder rust gehad want die ploeg komt waarschijnlijk op donderdag in actie om de Europa League Op 22 oktober staat de klassieker tussen Feyenoord en Ajax op het menu. Op 10 december is Ajax- PSV de laatste topper van het ka lenderjaar 2017. Op 21 januari her vatten Ajax en Feyenoord de com petitie tegen elkaar in Amsterdam. Iets meer dan een maand later, op 25 februari, spelen Feyenoord en PSV tegen elkaar, in de Kuip. De laatste krachtmeting tussen de topclubs in de eredivisie is op 15 april als PSV en Ajax in Eindhoven tegenover elkaar staan. 1STE SPEELRONDE KERKRADE Harm van Veldho ven wordt de nieuwe technisch directeur van Roda JC. Hij neemt de plek in van Ton Caanen, die in april op non-actief werd gezet. De oud-trainer van Roda begint vrij dag aan een nieuwe 'uitdaging' in Kerkrade. Zijn eerste, grote taak wordt het om een trainer te zoeken voor de club die zich ternauwernood vei- ligspeelde in de nacompetitie. Een taak waar hij volgens eigen zeggen 'achter de schermen al mee bezig is'. Van Veldhoven (54) werd losge weekt bij eerstedivisionist FC Eindhoven waar hij sinds ander halfjaar technisch directeur was. „Ik hoefde in principe niet weg, maar ik heb in Kerkrade een goede tijd gehad, ik ken de mensen en werken in de eredivisie is natuur lijk ook een uitdaging", zo ver telde Van Veldhoven. Roda JC is geen onbekende voor de tot Belg genaturaliseerde Ne derlander. Hij was trainer tussen 2009 en 2012. In die periode be reikte hij onder meer de bekerfi nale en de play-offs voor Europees voetbal. „Dat hoort nu eenmaal bij topsport. Moet je ook niet moeilijk over doen. Natuurlijk besefik dat we zomaar een hype kunnen worden. Dat idee moet motiveren, niet beklemmen." Zoals dat tijdens het WK twee jaar geleden misschien wel ge beurde. De grootste kern van die se lectie is nu ook de basis van het hui dige elftal. En dat gaat helpen, denkt Wiegman. „In Montreal te gen het gastland voor 50.000 men sen spelen, is niet niks. Veel meiden spelen inmiddels voor grote clubs in Europa. Dat moet helpen." Er doen vijf landen (Noorwegen, Duitsland, Frankrijk, Engeland en Zweden) mee aan het EK die hoger staan dan Nederland op de mon diale lijst. Wiegman: „Ik geloof er in dat wij ons op termijn kunnen me ten met landen van dat kaliber. Het doel moet altijd uitdagend zijn." Het aankomende EK is de per fecte graadmeter. PROGRAMMA dinsdag 13 juni 2017 GO mooi voorbeeld Waar de meeste scouts mee beginnen? Een blik op de kille feiten. Wat dat betreft scoorde Davy Klaassen afgelopen sei zoen goed. Hij maakte zijn meest productieve jaar mee als Ajacied. Na spits Kasper Dolberg maakte de middenvelder de meeste doelpunten (14) voor de Amsterdam mers. Een verbetering van het seizoen daarvoor toen de Hilversummer dertien keer scoorde. Net als veel ploeggeno ten viel Klaassen natuur lijk ook op door zijn op treden in de succesvolle Europese campagne van de ploeg. Hij maakte 'in Europa' zes goals. - Sander Westerveld Het conceptprogramma in de eredivisie lekte gisteravond al uit. Landskampioen Feyenoord opent thuis in de eigen Kuip tegen FC Twente, rivaal Ajax moet op bezoek op het kunst gras van Heracles. Mikos Gouka Zeist Vrijdag ADO Den Haag - FC Utrecht Zaterdag VVV - Sparta PSV - AZ Heracles - Ajax Vitesse - NAC Zondag PEC - Roda JC Feyenoord - FC Twente Willem II - Excelsior FC Groningen - Heerenveen Sarina Wiegman (I) met naast haar Foppe de Haan. foto pro shots Vanavond: oefenwedstrijd Neder land-Oostenrijk, 20.45 uur in Ade laarshorst Deventer. Morgen: bekendmaking EK-selectie. 20-22 juni: driedaagse trainingsstage Hoenderloo. 24-26 juni en 28-30 juni: driedaagse trainingsstage KNVB Campus, Zeist. 2 juli: start officiële voorbereiding KNVB Campus, Zeist. 8 juli: oefenwedstrijd Nederland- Wales, 16.00 uur, Het Kasteel Rotter dam 16 juli-6 augustus: EK in Nederland -4 Davy Klaassen schreeuwt het uit tijdens Ajax-PSV. FOTO PIM RAS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 26