'wm? WIJ ZUN HOLLAND CASINO 4 16 Nederlanders zes weken per jaar in Egersund, Vanaf morgen is hij te koop: Hollandse Nieuwe. In Noorwegen, waar de haring vandaan komt, klampen verkopers van het Katwijkse Ouwehand zich vast aan tradities. Alleen, de oer-Hollandse haring is steeds moeilijker aan de man te brengen. EU reguleert en beschermt haringvangst Kort 'Uber-topman treedt terug' De dagen van Uber-topman Travis Kalanick zijn volgens de Amerikaanse media geteld. ABC News kondigt op de website aan dat Ka lanick vandaag terugtreedt als ceo. Afgelo pen zondag zou de raad van bestuur van Uber bij elkaar zijn geweest om schoon schip te maken. Uber worstelt al lang met beschuldigingen van seksuele intimidatie, verkrachtingen door chauffeurs en een machocultuur binnen het bedrijf. Onlangs zijn nog twintig werknemers ontslagen na een groot onderzoek over seksuele intimi datie binnen het bedrijf. Techsector krijgt rake klappen op de beurs De grote Amerikaanse technologiebedrijven zitten in de hoek waar de klappen vallen. Gisteren kregen Apple en softwaremaker Adobe nieuwe afwaarderingen van analis ten voor hun kiezen en dat deed hun beurs waarde geen goed. Ook Facebook, Amazon en Microsoft kregen een gevoelige tik te ver werken op Wall Street. SI- Deflate §jl Er wordt weer gesproken met Holland Casino Holland Casino en de vakbonden praten weer over een nieuwe cao na weken van ac tievoeren en stakingen. De gesprekken ver liepen volgens Huug Brinkers van vakbond De Unie 'in een goede en constructieve sfeer'. Ook zijn FNV-collega Bob Bolte is ge matigd positief. Holland Casino en de vak bonden liggen al maanden met elkaar over hoop. De bonden eisen een betere cao. ACM akkoord met overname De overname van wijndistributeur Baarsma door de Franse landbouwcoöperatie InVivo zal de concurrentie in Nederland niet be lemmeren. De Autoriteit Consument Markt (ACM) heeft verklaard geen bezwaar te maken tegen de voorgenomen verkoop. Baarsma maakte vorige maand bekend dat InVivo het bedrijf wil kopen. Flitsen Vopak Shell ASML Besi Met blote duimen ritst Jan van Duijn een haring open en pulkt de inge wanden eruit. „Kijk, dit ziet er prima uit. Klein koppie, dikke buik. Vol vet en voedsel." Een week of zes per jaar controle ren de inkoper van de Katwijkse vis- verwerker Ouwehand en zijn col lega's de haringhandel in het Noorse havenstadje Egersund. Op de veiling keuren ze elke ochtend de verse aan voer. Die wordt onder hun toezicht in een fabriek op de kade verwerkt. Want de Hollandse Nieuwe is ei genlijk Noorse Nieuwe, en Deense. Nadat de haringvisserij op de Noord zee eind jaren '70 voor een aantal ja ren werd stilgelegd omdat de zee was leeggevist, ging de sector in noorde lijkere regionen op zoek. Tegenwoor dig wordt alle maatjesharing aange voerd door dertig a veertig Noorse, Deense en Schotse schepen en in fa brieken in het Noorse Egersund en Deense vissersplaatsje Skagen ver werkt. Het verwerken van zo'n oerhol- landse specialiteit kun je niet aan de Scandinaviërs overlaten, vinden de mannen van Ouwehand. Met zijn achten bivakkeren ze acht weken per jaar in Egersund. „De leukste tijd van het jaar", vindt Jaap Ouwehand. „Het TRADITIONELE SPECIALITEIT REL SEKSISME AFWAARDERINGEN CAO-ONDERHANDELINGEN VERKOOP WIJNDISTRIBUTEUR Topmannen worden de laatste tijd vaker ontslagen wegens niet-integer handelen. Dat constateert accountantsbureau PwC op basis van onderzoek bij de 2.500 grootste beursgenoteerde ondernemingen. Het Zweedse incassobureau Intrum Jus- titia mag worden overgenomen door inves teringsmaatschappij Nordic Capital, de eige naar van de Noorse concurrent Lindorff. De Europese Commissie vreesde dat de trans actie marktverstorend zou werken, maar gaf gisteren onder voorwaarden toestemming. O dinsdag 13 juni 2017 Het tankopslag- bedrijf was koploper in de AEX. De olieprijs steeg en dat is altijd in het voordeel van de olie- en gas maatschappij. Bedrijven uit de halfgeleider industrie waren de grootste da lers op Damrak. W De technologie bedrijven liepen allemaal tegen verliezen aan. Noorse Nieuwe onder Hollands toeziend oog o Annemieke van Dongen Egersund IDe vangst van Noordzeeharing is EU-gereguleerd. Dit jaar mag 481.608 ton worden gevangen. Daarvan wordt 25.000 ton (25 miljoen kilo) verwerkt tot Hol landse Nieuwe - in totaal 180 mil joen haringen. 2De Hollandse Nieuwe wordt in zes weken (half mei tot juli) gevangen. Dan is hij lekker vet. 3Van de vangst gaat 50% naar Duitsland, 7,5 naar België en 42,5 blijft in Nederland. De rest is geen nieuwe haring, maar wordt verwerkt tot rolmops, ge rookte haring, of wordt aan boord ingevroren en geëxporteerd naar o.a. Afrika. Haring mag Hollandse Nieuwe heten als hij goed vet is, en op de traditionele Hollandse manier gekaakt, gezouten en gefileerd. 5 De naam is, net als Serrano- ham en Mozzarella, be schermd door het EU-predikaat 'Gegarandeerde Traditionele Specialiteit'. Na 30 september moet de haring onder de naam 'Hollandse maatjesharing' ver kocht worden. LAQD iifteiBiffr,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 16