Dubbelganger duikt op: man na 17 jaar vrij Brazilianen straffen tiener door tatoeage op voorhoofd II 15 Huisgenoten verdacht van onthouden zorg Over de Rijn naar Mannheim 'Heidelberg aan de Neckar7 SAO PAULO Brazilianen spre ken hun afschuw uit over de 'beestachtige' behandeling van een 17-jarige jongen. Twee man nen hebben op het voorhoofd van een tiener uit Sao Paulo de tekst 'eu sou ladrao e vacilao' ge tatoeëerd, 'ik ben een dief en een mislukkeling'. Het tweetal besloot hem daar mee te straffen omdat hij een fiets had willen stelen. De man nen, 27 en 29 jaar oud, grepen de jongen beet en brandmerkten hem met de tatoeage. Toen de tiener die achter zijn lokken pro beerde te verbergen, knipte het tweetal zijn voorhoofd kaal. De twee mannen in de staat Sao Paulo liepen tegen de lamp doordat zij de 'berechting' had den gefilmd. Zij zijn gearresteerd en worden beschuldigd van mar teling. Jones heeft altijd beweerd onschul dig te zijn. Hij zegt dat hij op het moment van de overval bij zijn vriendin en haar familie was. Maar de rechter legde hem een gevangenisstraf van negentien jaar op. De gedetineerde is meerdere keren in beroep gegaan tegen zijn veroordeling. Jones werd destijds veroordeeld op basis van getuigen verklaringen. Justitie stelt nu dat niet kan wor den achterhaald wie van de twee de overval in 1999 heeft gepleegd. De Amerikaan en zijn dubbelganger blijken met geen mogelijkheid uit elkaar te houden. Jones verzocht zijn advocaat om de zaak opnieuw voor de rechter te brengen nadat hij door medegedetineerden was ge tipt dat er iemand bestond die erg op hem leek. Ze hebben ook nog eens dezelfde voornaam. De dub- belganger woonde bovendien in de buurt waar de overval plaatsvond, in Roeland park in Kansas City. Te gen de dubbelganger is nog geen onderzoek begonnen. Ook hij ont kent de overval te hebben gepleegd. Maar de rechter oordeelde dat er onvoldoende bewijzen waren om Jones nog langer vast te houden. Die probeert nu een nieuw leven op te bouwen. het slachtoffer worden verdacht van nalatigheid. De vrouw stierf ogenschijnlijk wel een natuurlijke dood, maar wellicht is haar de no dige zorg onthouden toen ze in le vensgevaar was. Dat is strafbaar, ook al zou de vrouw zelf geen me dische of andere hulp gehad wil len hebben. Haar huisgenoten hadden een arts of 112 moeten bel len toen de vrouw in doodsnood verkeerde, zegt hoogleraar ge zondheidsrecht Jaap Sijmons. „Daarvoor is de toestemming van die persoon niet nodig." Levensgevaar Sijmons, hoogleraar gezondheids recht aan de Universiteit Utrecht en advocaat gezondheidszorg, vindt het daarom terecht dat het OM onderzoekt of de drie mede bewoners nalatig zijn geweest. „Het doet er niet toe of de vrouw afkerig was van de reguliere ge zondheidszorg. Naasten mogen geen onverantwoorde risico's ne men als iemand in levensgevaar is." Sijmons betoogt dat mensen vaak ook niet meer in staat zijn om in acute noodsituaties hun wen sen te wijzigen. „Het kan zijn dat iemand op dat moment tot de con clusie komt dat de alternatieve therapie niet de juiste blijkt te zijn. De mensen eromheen moeten dan redelijkerwijs handelen en zorgen dat er hulp wordt ingeschakeld." Een wens om niet te worden ge holpen, moet volgens Sijmons erg concreet zijn. „Uitspreken dat je van het licht wilt leven en geen re guliere medische zorg wil, is te al gemeen. Het is onverantwoord om daar risico's mee te nemen bij dit soort experimenten." Wie mensen in acute nood ver pleging of verzorging onthoudt met de dood tot gevolg, kan maxi maal negen jaar celstraf krijgen. Ze vertrouwen de reguliere gezondheids zorg niet en experimenteren met een leven zonder voeding. Dat werd een van de bewoon sters van de woongroep Contact Muziek uit de Utrechtse wijk Lombok vorige week mogelijk fataal. Justitie doet onderzoek. Achter de gevel van het kleurrijke huis aan de Billitonstraat gaat een menselijk drama schuil. De drie medebewoners worden verdacht van het onthouden van medische zorg aan hun vierde huisgenoot. Volgens de medebewoners heeft de overleden vrouw een psychisch zwaar en traumatisch leven achter de rug. De woongroep koos al tien jaar geleden voor een afwijkende le vensstijl. Ze stellen hun leven in het teken van muziek, experimen teren met lichtvoeding en willen niets weten van de reguliere ge zondheidszorg. Het huis is bijna afbetaald en ze leven alle vier van de bijstandsuitkering van één van hen, schrijven ze op hun website. Leefwijze Veel willen de bewoners niet kwijt over hun leefwijze en het overlij den van een van hen. Dat ze alleen van licht leven, ontkennen de drie overgebleven bewoners, een man en twee vrouwen. „Daar experi menteren we slechts mee", zegt een van hen in de deuropening. Zolang ze verdacht zijn, willen ze verder niet reageren. Donderdag kwam de politie naar de woning omdat een van de bewoners bleek te zijn overleden. Aan het begin van de avond wer den de drie overgebleven bewo- Ze zeiden: eten en drinken heb je niet nodig. Toen was ik er wel klaar mee ners meegenomen naar het bu reau voor verhoor. Het huis werd verzegeld. Buurtbewoners hebben niet veel contact met 'die zonderlinge types'. „Ik kwam ze weieens tegen op weg naar de supermarkt. Dan zeiden ze: 'joh, dat eten en drinken heb je helemaal niet nodig'. Toen was ik er wel klaar mee", vertelt buurman Orno Pouw. „Ze speel den muziek samen, binnen- en buitenshuis. Dat was het wel zo'n beetje." Zaterdag werden de woning en het lichaam van de vrouw weer vrijgegeven. Maandag maakte het Openbaar Ministerie echter be kend dat de drie huisgenoten van 10 daagse riviercruise feenstra rijn lijn dinsdag 13 juni 2017 GO Agenten vatten post bij het huis van de woongroep aan de Billitonstraat in Utrecht. Onderzoek bij woongroep na sterfgeval Saburre Richard Anthony Jones zat zeventien jaar vast voor een gewapende overval. Tot de poli tie opeens ontdekte dat hij een dubbelganger heeft, die het mis drijf misschien wel op zijn gewe ten heeft. De Amerikaan is nu vrijgelaten. Gerben van 't Hof Kansas City Jones (onder) en lookalike. Ivar Penris Utrecht Orno Pouw, buurman vanaf €845,- u JL vy Tijdens deze 10-daagse reis naar Mannheim beleeft u de grote variatie die het Duitse landschap rijk is. De grote steden en de pittoreske dorpen langs de Romantische Rijn zijn een lust voor het oog. U kunt zelfs met de bus naar Heidelberg (inclusief). Zo ervaart u optimaal de intieme sfeer die het Neckardal uitstraalt. Meer info: tel. (026) 445 28 05 www.feenstrarijnlijn.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 15