Politie doorzoekt huis van verdachte Amsterdammer r 9 Veel behoefte aan speciale cursus 20 EURO BEGELEIDER HUH, WAAR ZIJN ZE NOU? KOOPJE Mental Health First Aid komt oorspronkelijk uit Australië en is twee jaar geleden in Nederland geïntroduceerd. In stellingen voor geestelijke ge zondheidszorg in heel Nederland bieden deze eerste hulp bij psychische problemen aan. Inmiddels hebben al bijna 2.000 mensen de cursus ge volgd. Het doel is om minstens 180.000 mensen te trainen. Ook de Haagse instelling Indigo, on derdeel van ggz- instelling Parnassia, gaat de cursus aanbieden. „Sinds de discussie over ver warde personen is opgelaaid, zien we een toenemende be langstelling", zegt Roelof Kleppe, directeur van MHFA Nederland. „Dat bewijst dat we hier hoognodig mee aan de slag moeten. Veel mensen hebben psychische klachten, maar daar wordt te weinig aandacht aan besteed. Door meer begrip en kennis over de manier van han delen, kun je problemen voor komen." MHFA is bedoeld voor iedereen die in zijn werk te ma ken heeft met mensen met psy chische problemen, zonder dat ze een uitgebreide zorgoplei- ding hebben gevolgd. Het gaat onder anderen om hulpverle ners (politie, ambulance, brandweer), leraren, ambtena ren, vrijwilligers in de wijk en sportschoolhouders. Parnassia noemt in dat kader ook thuishulpen en koeriers diensten. „Wat doe je als je koe- W Brandweer en politie leren omgaan met depressies en psychoses rier bent van de apotheek die medicijnen komt afgeven, maar iemand wil de deur niet open doen omdat hij denkt dat je an dere bedoelingen hebt." De cursus begint met het bij spijkeren van kennis over de pressies, psychoses en angst stoornissen. Ook wordt geke ken wanneer er sprake is van een crisissituatie en onder welke omstandigheden die zich kan voordoen. De behoefte is groot, want het aantal mensen met onaan gepast of verward gedrag neemt toe. De politie kreeg in 2016 zo'n 75.000 meldingen over een persoon met verward gedrag, 14 procent meer dan in 2015 en bijna een verdubbeling vergeleken met 2011. Paniekaanval Het gaat bij een minderheid om ernstig psychiatrische patiënten. Daar is deze EHBO- cursus voor psychische nood niet voor bedoeld. „Zorgwek kende zorgmijders hebben meer hulp nodig", zegt Kleppe. „Maar je leert wel wat je kunt doen als iemand een paniek aanval krijgt. Contact maken, een gesprek voeren, luisteren, geruststellen en begeleiden naar familie, beken den of hulpverleners. En een le raar kan zich ontfermen over een leerling die stil en teruggetrokken is." MHFA wordt inmiddels in 23 landen toegepast. Onderzoek wijst uit dat cursisten beter we ten hoe ze moeten handelen bij psychische nood. Kleppe: „En het is effectief tegen stigmatise ring en uitsluiting." Wat de politie in de woning van de man heeft aangetroffen, is niet bekendgemaakt. De Am sterdammer is zaterdag ver hoord en kan op basis van de terreurwetgeving worden vast gehouden, ook al heeft hij ogenschijnlijk geen strafbare feiten gepleegd. Omdat de man in beeld was als mogelijk radicaliserend, bracht de politie vrijdagavond uit voorzorg een enorme macht op de been rond het concert van Guus Meeuwis in het PSV-sta dion. Vijf verdachte Belgen die in de nacht van vrijdag op zaterdag werden aangehouden aan de Belgisch-Nederlandse grens bij Valkenswaard, zijn inmiddels vrijgelaten. Ze werden aangehouden om dat hun kenteken niet overeen kwam met gegevens die de po litie had over de auto. Volgens een politiewoord voerder bestond er geen direct verband met de aangehouden Amsterdammer. „Maar omdat we extra alert zijn, vanwege de situatie in Eindhoven, kwamen we de auto op het spoor." maandag 12 juni 2017 f* Leerlingen van basisschool Torenven in het Zuiderzeemuseum ffLEnkhuizen. Het was tot voor kort vrij gebruikelijk om ou ders jaarlijks om een apart bedrag te vragen voor de schoolreis (dat al of niet verrekend werd in de vrijwillige ouderbijdrage). Dat kon dan hoger of lager uit pakken, afhankelijk van leeftijd en soort trip. Maar volgens Brian Berghuis (Nationaal Schoolreis Magazine) rekenen steeds meer scholen nu ieder jaar voor alle leerlingen het zelfde bedrag. „Het idee is dan dat je één pot maakt voor zowel de duurdere als goedko pere uitjes. Elke leerling komt, zeker in de boven bouw, immers in aan merking voor een kost baarder reisje." Gemid deld bedrag per leerling per schoolreis: 20 tot 25 euro. Het is soms best lastig om ouders te vinden die helpen op school, ver telt voorzitter Petra van Haren (Algemene Ver eniging Schoolleiders), behalve... voor de schoolreis. „Ouders po pelen om als begelei der mee te gaan. Som mige scholen geven daarom voorrang aan ouders die ook met andere activiteiten heb ben geholpen." Vroeger zagen school reisjes volgens direc teur Tijs van Ruiten van het Nationaal Onder wijsmuseum er heel an ders uit dan de tripjes die scholieren nu maken. Maar één tradi tie is al die jaren onver woestbaar gebleken: de 'lege' bus. „Al in de jaren 50 en 60 doken kinderen bij terugkomst onder de stoel." De meeste basisscholen gaan van oudsher in mei en juni de bus in. Maar ook dat begint vol gens Brian Berghuis (Nationaal Schoolreis Ma gazine) te veranderen. „Sommige kiezen nu juist voor een reis in september. Goed voor de groepsvorming aan het begin van een nieuw schooljaar én goedkoper. Dat iedereen in dezelfde periode wil, drijft de prijs van bij voorbeeld touringcars flink op." Hulpverleners krijgen les in verward gedrag Een speciale cursus voor eerste hulp bij psychische nood wint snel aan populari teit. Cursisten leren hoe ze hulp kunnen bieden aan het groeiend aantal verwarde personen op straat. Maaike Kraaijeveld Tonny van der Mee Den Haag/Eindhoven De 29-jarige Amsterdammer die vrijdag werd opgepakt bij het PSV-stadion tijdens een optreden van Guus Meeuwis, blijft voorlo pig in hechtenis. De politie heeft zijn woning doorzocht. Dominique Elshout Eindhoven -'•-i '- V V- tfy-.J De politie was zaterdag extra alert bij het concert van Guus Meeuwis. fotoanp/nielswenstedt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 9