8 SCHOOLREISJE NAAR MUSEUM Volle touringcars, nerveuze hulpouders, rugzakken vol Mentos: Nederland gaat weer en masse op schoolreis. De nieuwste trend? Het uitje waar kinderen wat van opsteken. „Scholen willen iets anders dan een achtbaan." teeds meer basis scholen kiezen heel bewust voor een educatieve trip, zegt I Petra van Haren, voorzitter van de Al gemene Vereniging Schoolleiders (AVS). „Er was een tijd dat het pretpark natuurlijk hét uitje was. Dat is een beetje over. Scholen reizen vaker naar een plek waar kin deren wat leren: een museum, een leerzaam park of een bos waar ze op ontdekkingstocht kunnen." Een van de redenen voor de ver schuiving: scholen willen graag iets wat in het lesprogramma past. Van Haren: „Scholen moeten tegenwoor dig heel veel in beperkte tijd doen en dan is het prettig als zo'n reis bij de lesstof aansluit. Als kinderen in de klas bijvoorbeeld over het Stenen Tijdperk leren en vervolgens de ge bruiksvoorwerpen in het museum kunnen zien." Het is bovendien een kwestie van budget. Van Haren: „De uitjes naar pretparken behoren tot de allerduur- PRETPARK ste en scholen letten natuurlijk op de centen: de ouders moeten de school reisjes immers betalen." Wat ook meespeelt; zo'n beetje elk kind heeft tegenwoordig wel over De Efteling gestruind. „Die uitjes zijn anno 2017, met alle aanbiedingen en bonusacties, voor de meeste gezin nen wel haalbaar en dus: minder bijzonder." Pret en educatie Brian Berghuis van het Nationaal Schoolreis Magazine zegt dat de trend al een paar jaar geleden is inge zet. „Er zijn natuurlijk nog volop scholen die wél naar een van de grote attractieparken gaan, maar andere zoeken nadrukkelijk een combinatie van pret en educatie. Bijvoorbeeld 's ochtends Paleis Het Loo en 's mid dags de Julianatoren." Volgens directeur Tijs van Ruiten van het Onderwijsmuseum in Dor drecht komen scholen zo 'grappig ge noeg' weer bij het historische begin uit. „De eerste 'reisjes' buiten de school, in de negentiende eeuw, wa ren ook altijd bedoeld om scholieren iets te leren wat in het leslokaal niet kon. Leraren trokken bijvoorbeeld de natuur in om planten en dieren te la ten zien." Het Zuiderzeemuseum, een cul tuurhistorisch museum in het Noord-Hollandse Enkhuizen, is een van de plekken die van de trend pro fiteert. Het zag het aantal leerlingen op schoolreis de afgelopen jaren bijna verdubbelen. Van zo'n 23.000 in 2011 naar 38.000 in 2016. Woordvoerder Martine de Winter: „Dat is natuurlijk geweldig, want een van onze doel stellingen is: cultureel erfgoed delen met de jeugd." Openbare basisschool Torenven uit Warmenhuizen is een van de scho len die dit museum vorige week heeft bezocht. Volgens directeur Marie-José Tinebra is zo'n uitje nu 'specialer' dan een dagtocht naar een pretpark. „Ik denk dat de kans dat kinderen hier komen kleiner is dan dat ze bijvoorbeeld naar Walibi gaan." Tinebra zweert het pretpark overi gens niet af. „Voor de bovenbouw plannen we de komende jaren waar schijnlijk wel weer zo'n soort uitje in." SCHIPHOL m tw&zmg1 mm Wi'Wm maandag 12 juni 2017 Niet gillen in de achtbaan, maar snufje cultuur Eefje Oomen De populairste attractieparken: 1. Efteling 2. Duinrell 3. Familiepark Drievliet 4. Avonturenpark Hellendoorn 5. Recreatiepark Linnaeushof BRON: NATIONAAL SCHOOLREIS MAGAZINE De historie van het schooluitje kent volgens directeur Tijs van Ruiten (Nationaal Onderwijsmu seum) één constante: scholen gaan graag naar iets verras sends. Vroeger was dat bijvoor beeld Schiphol. Van Ruiten: „In de jaren 50 was vliegen uiter aard nog heel bijzonder, dus heel veel klassen gingen naar de na tionale luchthaven." Het uitje van de toekomst: misschien de hy perloop, de buis waar je razend snel doorheen reist. „Daar is nu zoveel om te doen dat scholen straks vast staan te dringen." 2. MUSEUMPARK ARCHEON 3. NEDERLANDS OPENLUCHTMUSEUM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 8