Strengere norm voor kunstgras Varen over de Donau mm 7 De nieuwe Franse president Emmanuel Macron boekte gisteren een verkiezingsoverwinning, maar wel met een zwart randje. Nog nooit stemden zo weinig Fransen voor hun 'Assemblée'. Honderden enthousiaste Fransen op straat, een president die volop de tijd neemt om zijn aanhangers de hand te schudden of te kussen, luid applaus en een glunderende presidentsvrouw. Gisteren leek het wel feest in de noord-Franse badplaats Le Touquet. Emmanuel Macron en zijn vrouw Brigitte hebben hier een huis en brachten er, omringd door massa's enthou siaste aanhangers, hun stem uit. Gisteren werd de eerste ronde van de Franse parlementsverkie zingen gehouden. Het presiden tiële feestje ging 's avonds nog steeds door. Volgens de prognoses kreeg de partij van Macron, La Ré- publique en Marche, de meeste stemmen: ruim 32 procent. Dat is een historische score: de partij van Macron werd pas een jaar geleden opgericht. Volgens berekeningen kan de uitslag betekenen dat Macron straks de absolute meerderheid in het parlement krijgt. Peilingsbu reau Ipsos voorspelde dat de presi dent 390 tot 430 van de in totaal 577 zetels kan winnen. Die meer derheid heeft hij nodig als hij zijn hervormingen van bijvoorbeeld de economie wil doorvoeren. De overwinning van Macron ging ten koste van de 'traditionele' Franse partijen. De socialisten, die nu nog een meerderheid hebben, werden volledig weggevaagd: ze kregen slechts 10 procent van de stemmen. En dat leidde tot frus tratie. „Het is niet gezond en niet wenselijk dat een president (Ma cron) nu de almacht krijgt in het parlement", zei voorzitter Jean- Christophe Cambadélis van de So cialistische Partij. De grootste rechtse oppositie partij, Les Républicains, kreeg ook flinke klappen en eindigde met slechts 21,5 procent van de stem men. Partijleden van Les Républi cains waarschuwden ervoor dat Frankrijk nu een 'één-partij-staat' Het is niet gezond en niet wenselijk dat een president nu de almacht krijgt dreigt te worden. Het extreem rechtse Front National van Marine Le Pen deed het niet onverdienste lijk, maar bleef steken op 14 pro cent van de stemmen. Hoe de exacte zetelverdeling er uit gaat zien in de Assemblée Natio nale is nog onduidelijk. De Fransen brengen hun stem namelijk uit per kiesdistrict. Daarvan zijn er 577. In elk kiesdistrict wordt één parle mentslid gekozen. In veel distric ten kreeg gisteren geen van de kandidaten de benodigde meer derheid van ruim 50 procent. Daar wordt nog een tweede en beslis sende stemronde gehouden. De opkomst gisteren was histo risch laag: slechts de helft van de Fransen ging naar de stembus, het laagste percentage van de afgelo pen 60 jaar. Dat geeft een rouw- randje aan de overwinning van Macron. Slechts 50 procent ging stemmen en van die 50 procent stemde 32 procent op Macron - dat is alles behalve een meerderheid van de Fransen. 'Schijnoverwinning' Het is 'een schijnoverwinning', al dus Céline Bracq van onderzoeks bureau Odoxa. „De kiezers wilden Macron wel aan een meerderheid in het parlement helpen, maar ze hebben nog steeds weinig vertrou wen in de politiek." Nieuwkomer Macron doet het, sinds hij een maand geleden tot president werd gekozen, wel goed in de peilingen. Maar hij heeft nog weinig concrete maatregelen ge nomen. Hij ontmoette Donald Trump en Vladimir Poetin en dat was goed voor zijn imago. Zijn omstreden plannen om de econo mie te liberaliseren staan daaren tegen nog nauwelijks in de stei gers. En uit peilingen blijkt dat maar de helft van de Fransen die specifieke hervormingen steunt. Emmanuel Macron wil bijvoor beeld de macht van vakbonden aan banden leggen en het bedrij ven makkelijker maken om men sen te ontslaan. „Dat zijn voor ons punten die ononderhandelbaar zijn", aldus Fabrice Angéi van vak federatie CGT. Sommige vakbon den bereiden zich al voor op sta kingen en betogingen. Emmanuel Macron moet rekening houden met protesten op straatzelfs met een absolute meerderheid in het parlement. De Europese Commissie kiest daar mee voor zekerheid, zo blijkt uit antwoorden op vragen van het Eu ropese Parlement. Twee rapporten, van het Nederlandse RIVM en van het Europees agentschap voor che mische stoffen ECHA, waren tame lijk dubbelzinnig. Het RIVM noemde de gezondheidsrisico's vo rig jaar 'praktisch verwaarloosbaar' maar adviseerde toch strengere normen. Het ECHA stelde eerder dit jaar vast dat er 'weinig reden tot zorg' zou zijn, maar sloot tegelijker tijd de kans op kanker niet uit. Het ECHA adviseerde strengere normen en een reeks voorzorgs maatregelen voor wie toch nog op 'oude' velden speelt, zoals een douche na contact met het granu laat, kleren en schoenen meteen uittrekken en bij binnensporten een goede ventilatie. „Ik ben blij dat de Commissie nu de richting uit gaat van de veel strengere norm voor speelgoed. Dat is terecht om dat bijvoorbeeld spelers in het jeugdvoetbal net zoveel met de kor rels in aanraking komen als andere kinderen met speelgoed", aldus D66-Europarlementariër Gerben- Jan Gerbrandy, die zich al tijden in tensief en kritisch met het rubberg ranulaat bezig houdt. Kosten Hij verwacht dat voetbalclubs en gemeenten - als eigenaren van sportaccommodaties - de korrels met te veel pak's nu snel zullen ver vangen, ook als ze normaal nog lan ger waren blijven liggen. „Ik kan me niet voorstellen dat iemand daar mee nog risico's wil lopen." Wie de kosten daarvan zou moeten dragen, weet hij niet. Die kunnen fors zijn, zo bleek bij clubs die eerder al voor schonere korrels opteerden. En ze ker als de vraag ernaar plotseling explosief toeneemt. Riviercruise Kras.nl/91201 of bel 0900-96977ocPg maandag 12 juni 2017 Emmanuel Macron boekte een klinkende zege, maar wel met een extreem lage opkomst, fotoafp Brussel gaat strenger op gebruik kunstgraskorrels letten fotoanp Wie wél stemt, stemt Macron Frank Renout Parijs Jean-Christophe Cambadélis Europa wil alsnog strengere nor men voor het gebruik van rubber korrels in sportvelden. Het ge halte aan mogelijk kankerver wekkende pak's (polycyclische aromatische koolwaterstoffen) moet terug tot onder een abso luut veilige grens. Frans Boogaard Brussel De wereld is Kras 100% vertrekgarantie 10 dagen al v.a Boek nu uw compleet verzorgde riviercruise per luxe MS Carissima**** bij Kras! Inclusief busreis, hotelovernachtingen en alle maaltijden aan boord. Vanuit Passau naar o.a. Bratislava, Boedapest en Wenen Nederlandssprekende reisleiding aan boord! Vertrek: juni t/m oktober 3'f|l Prijzen p.p. o.b.v. 2 personen excl. reserveringskosten en Calamiteitenfonds

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 7