'Flexibeler omgaan met uren thuishulp' 'Onderhoud begraafplaats in orde' N 23 Zeldzaam inkijkje in natuurpark op de grens met België Buiten het natuurgebied is het haast niet waar te nemen, maar het Zwin verandert vliegensvlug. „Alleen een friettent ontbreekt nog." De natuur is nooit ver weg in de buurt van het Zwin. Parkeer je auto en binnen een paar seconden komt een nieuwsgierige ooievaar eens loeren. 'Wat is dat hier allemaal?' De ooievaar is een van de weinigen die de uitbreiding van het Zwin moeiteloos kan volgen, zwevend boven het natuurgebied. Voor om wonenden blijft het redelijk on zichtbaar. Om ook de mens een eerste kennismaking te gunnen, zette het Zwin Natuurpark gisteren de deuren open. De uitbreiding begon vorig jaar maart. Sinds de jaren '8o raakte het Zwin steeds meer verzand. Steeds minder zeewater stroomde het ge bied binnen, waardoor de vogels nauwelijks voedsel vonden en niet konden broeden. De Zwingeul is inmiddels breder en dieper ge maakt en ook de nieuwe zeedijk krijgt vorm. Er zijn ook al voorbe reidingen getroffen voor in totaal 3,5 hectare aan broedeilanden voor de visdief, dwergstern, grote stern en kokmeeuw. De dijk is het start punt van de ruim twee uur du rende wandeling door het gebied. Daar komt een wandel- en fietspad op te liggen, zodat bezoekers het Zwin echt kunnen bewonderen. Vroeger keek je tegen de dijk aan en zag je niets van het gebied De nieuwe dijk is bestand tegen een storm die eens in de 4.000jaar voorkomt „Vroeger keek je tegen de dijk aan en zag je niets van het gebied", zegt projectleider Hannah Van Nieu wenhuyse. Het toegankelijker ma ken was ook een belangrijke reden voor de uitbreiding van het grens overschrijdende natuurgebied, net als kustversterking. „De nieuwe dijk is bestand tegen een storm die eens in de 4.000 jaar voorkomt. In België is het de veiligste dijk, in Ne derland de onveiligste. Daar liggen al dijken tegen een ro.ooo-jarige storm", lacht Michaël Pauwels van het Agentschap Maritieme Dienst verlening en Kust (MDK). Zo zijn er meer verschillen tus sen Nederland en België, zegt Van Nieuwehuyse, wijzend naar de nieuwe grachten. Die moeten ver- zilting, een grote vrees van de lo kale boeren, tegengaan. „Bij Re- tranchement ligt een afwaterings kanaal, dat is de Nederlandse ma nier." De uitbreiding verloopt volgens plan, aldus Van Nieuwehuyse. De laatste fase is over twee jaar: het doorsteken van de Internationale Dijk tussen Retranchement en Knokke. Dan stromen de 41 hectare boerenland, waar nu uien en aard appelen groeien, en de rest van het gebied onder water. Wie straks van de ene naar de andere plaats fietst, moet vier keer meer kilometers af leggen. De nieuwe dijk is 5,6 kilo meter lang, tegenover anderhalf nu. Wel komen er vier rustpunten. Een bezoeker heeft nog een tip aan de projectleider. „Misschien kun je er een frietkraam zetten." De raad maakte zich daar vorige week sterk voor. Hulst gaat voor het aantal uren thuishulp uit van twee uur hulp per week. Aan de hand van een keukentafelge sprek kan dat naar boven worden bijgesteld. Dat hangt af van de klussen die mensen zelf nog kunnen doen. De fractie van de PvdA vindt echter dat te veel wordt vastge houden aan die twee uur en dat de informatievoorziening rich ting hulpbehoevenden niet al tijd vlekkeloos verloopt. „We ontvangen signalen dat tijdens keukentafelgesprekken met Hulst voor Elkaar standaard wordt uitgegaan van twee uur huishoudelijke hulp", aldus Frank Smits. Dat extra hulp mo gelijk is, zou niet genoeg bena drukt worden. „Indien er geen bekwame gesprekspartner na mens de cliënt, die goed in de materie is ingevoerd, aanwezig is, lopen vele cliënten uren huis houdelijke hulp mis, waarop ze mogelijk recht hebben. We wil len niet dat dit model, maar de mens centraal staat", vatte hij de alom heersende gedachte sa men. Via een motie wilde hij be werkstelligen dat het college er bij Hulst voor Elkaar op zou ha meren de gespreksprotocollen om te gooien. Zo ver wilde wethouder Frank van Driessche niet gaan. Hij zegde wel toe de klachten uit te zoeken. „Het kan niet zo zijn dat informatie niet begrepen wordt." Wel vond hij het onterecht dat er een beeld ontstond dat alle ge sprekken slecht verlopen. „Hulst voor Elkaar heeft wel degelijk aandacht voor maatwerk." De wethouder kreeg bijval van SP'er Mildred van der Poorten, die uit ervaring sprak dat Hulst voor El kaar goede informatie geeft. Volgens Pladdet is het op de be graafplaatsen in de gemeente Terneuzen - en dan met name die in Terneuzen zelf - niet meer zo als het geweest is. Sommige pa den zijn vervangen door gras dat, volgens het raadslid, slechts om de drie weken wordt gemaaid. Bezoekers moeten daardoor 'soms door hoog gras waden'. Tij dens een begraving liggen hopen aarde bovendien regelmatig ge woon op de paden, klaagde Plad det ook nog. Volgens het college loopt het allemaal wel los. Op een deel van de begraafplaats worden binnen kort ruimingen uitgevoerd. Daar vindt een herinrichting plaats, wat even enige overlast geeft. Bo vendien wordt het gras elke tien dagen gemaaid, waardoor het 'goed beloopbaar' is. Als dat nog vaker moet gebeuren, leidt dat tot hogere begraafkosten, waarschu wen B en W. Hopen grond liggen alleen op de begraafplaats als er een bijzet ting is in een bestaand graf. „En dan zorgen de medewerkers er al- tijd voor dat aanwezigen op een nette manier bij het graf kunnen komen." SPECIAALZAAK maandag 12 juni 2017 Zand in Zwin maakt in rap tempo plaats voor water Bob Maes Knokke-Heist - Hannah Van Nieuwenhuyse, projectleider - Michaël Pauwels, MDK De werfweg, speciaal voor de werken aangelegd, verdwijnt als de dijk wordt doorgestoken. MA Projectleider Hannah Van Nieuwenhuyse vertelt de deel nemers over de veranderingen van het Zwin. FOTO'S PETER NICOLAÏ De gemeenteraad van Hulst wil dat flexibeler wordt omge gaan met de twee uur huis houdelijke hulp. Bovendien moet beter gecommuniceerd worden. Als mensen meer hulp nodig hebben, moeten ze die kunnen krijgen. Bob Maes Hulst Er is niks mis met de uitstraling van de begraafplaats in Ter- neuzen. Bovendien is het over dreven te stellen dat je bij een uitvaart 'door het hoge gras moet waden'. Dat antwoorden B en W Terneuzen aan SGP- raadslid Jerry Pladdet. Martijn de Koning Terneuzen ondermode lingerie nachtmode badmode Klokstraat 21 Goes www.speciaalzaaksimon.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 72