1 9 Het ging niet direct goed. Ik wist niet datje de deksel zo min mogelijk moest openen Julius Jaspers (54) Rook? Als je een kwartier door Amsterdam fietst, krijg je meer shit in je longen Het koken in de buitenlucht is Julius Jaspers op het lijf geschreven. Toch was het geen liefde op het eerste gezicht voor de schepper van de BBQ Bijbel. - ok binnen kun je barbe- cueën. Het hart van zijn restaurant in Amsterdam wordt gevormd door open vuren, al duurt het nog een paar uur voordat Julius' eerste 'super duper beef pork burgers' erop gaan. Horecaonder nemer, kok en schrijver Julius Jaspers vergadert met zijn bri gade over de nieuwe kaart. De godfather van de grill, geagiteerd: „Iets met mango? Als je één keer in Azië mango hebt gegeten, wil je de soorten die hier worden verkocht nooit meer." Julius Jaspers: „Wat ik nu ga zeggen is eigenlijk geheim. Je vermoeden klopt: hij is niet echt. Ik heb de teke ning speciaal voor mijn vorige barbe- cueboek laten maken door een tattoo artist. Holy smokewat is dit vet, dacht ik. Ik wilde me meteen écht laten ta toeëren, maar gaf mezelf een week bedenktijd. Toen besloot ik het niet te doen. Ik dacht: als ik er elke dag op gewonden van wakker word, doe ik het. Niet dus." Bulderende lach: „De eerlijkheid ge biedt te zeggen dat ik niet altijd een fanaat ben geweest. Toen de kinderen 3 en 4 waren, ben ik zelfs van houts kool overgestapt op gas. Altijd als het vlees gaar was, waren ze weg. Gék werd ik ervan. Tot ik acht jaar gele den van collega's als Jonnie Boer en Marco Westmaas hoorde: 'Heb jij al zo'n groen ding?' ben ik overgestapt op houtskool en een Big Green Egg. Niet dat het direct goed ging. Ik had maar half geluisterd naar de uitleg en wist niet dat je de deksel zo min mo gelijk moest openen. Ik deed dat juist heel vaak, waardoor elke keer de tem peratuur opliep." „Inmiddels wel. Mijn vrouw en ik barbecueën drie keer in de week, ook in de winter. Juist in de winter, want dan is het extra sfeervol. Op zondag komen de kinderen. Heel ouderwets, maar je moet iets afspreken: anders zie je elkaar drie weken niet. Meestal gaan we barbecueën. Ik ben toen ik het nog niet zo goed kon vaak uitge lachen. Tegenwoordig vinden mijn vrouw Isabel, zoon Max en dochter Okky, die ik de Smulsmurf noem, het hartstikke leuk. Mijn vrouw legt regelmatig een ribeye op het vuur. Max is naast zijn studie zelfs een be drijfje begonnen in barbecue-cate ring. We zijn allemaal carnivoren: Okky lust zelfs geen vis." „Zeker met een moeder die niet van groente hield! Ik snap het wel: in die tijd at iedereen sufgekookte bloem kool en spruitjes, daar word je niet blij van. Tegenwoordig weten we hoeveel er kan met groente. Kijk naar de Scandinavische restaurants die begonnen met het slow barbecueën van hele kolen of de wedges (schijven, red.) ervan. Zelf hou ik van witte kool. Gewoon naturel, zonder sau zen. Witte kool wordt door het vele vocht dat erin zit vanzelf sappig. Ik vind groente heerlijk, maar ik moét ook groente eten, vind ik: uit gezond heidsoverwegingen." Met opgetrokken wenkbrauwen: „Je doelt op de schadelijke stoffen die in verbrand vlees of zelfs in de rook zouden zitten? Als je een kwartier door Amsterdam fietst, krijg je meer shit in je longen. Voor barbecueën geldt hetzelfde als voor alcohol, vet en koolhydraten: overdrijf niet. Waar ik heel strikt in ben, is het bar becueën zelf. Dat neem ik heel seri eus. „Het begint met een barbecue die goed werkt en stabiel staat. Ik ben ambassadeur van de Brandwonden Stichting: zorg ervoor dat je een brandblusser en een branddeken in de buurt hebt. Stop met barbecueën als het te donker wordt en vooral: drink niet te veel. Koop goeie, verse spullen. Dus niet van de supermarkt: geen ontdooid vlees van een jaar oud, maar van de beste slager die je kent. Onthoud: vet is beautiful, vet zorgt voor smaak. Bovendien: je hoéft het niet op te eten. Koop ook eens andere stukken vlees. De lekkerste karbo van het varken is schouderkarbonade. Bij kip: nooit de filet, altijd de dijtjes. Die zijn tien keer lekkerder. Net als kogelbiefstuk: die heeft meer smaak dan ossenhaas. „Let op de planning: je moet zorgvul dig zijn en de tijd nemen. Het is niet echt handig als je bij de borrel denkt: de barbecue moet aan. En dan het al lerbelangrijkste: een gerecht is klaar als het klaar is. Een kip moet 1 uur en 15 minuten garen in een oven van 180 graden: altijd. Met een barbecue ligt dat anders. Er spelen meerdere factoren mee, zoals: hoeveel kooltjes branden er? Alles heeft zijn eigen temperatuur en cuisson, de juiste gaarheid. Daarom is mijn aller belangrijkste tip: alsjeblieft niet én burgers én kipsaté én worstjes. Niet doen. Maak één lekker ding, zoals procureur, varkensnek, die je low en slow laat garen." PASPOORT „Een dure messenset maakt je geen geweldige kok. Een kuil, een metalen rooster en een oude vleesvork; daar moet het ook mee lukken. Ik hou van goeie spullen, maar overdrijf niet. Je moet wél, ik gaf het al aan, een om weg maken voor de beste slager, vis boer en groenteboer. Ik ben team captain van De Zwarte Hand, een van de barbecueteams die ons land telt. We doen acht keer per jaar mee aan wedstrijden in binnen- en bui tenland. Ik hou het overzicht, ben ook chef inkoop. Je moet er een feti sjist voor zijn, want alles luistert heel nauw. We zijn als jongens met een Meccano-doos. Na een week voorbe reiding en de wedstrijd zelf zijn we gesloopt. Het leuke is de camaraderie in een team dat kan bestaan uit een loodgieter, klusjesman, dokter en ad vocaat. Dat je elkaar helpt." „Het ultieme grillrestaurant ligt in de bergen buiten het Spaanse Bilbao: Asador Etxebarri. De chef heeft een heel aparte kijk op grillen. Je eet er percebes, dat zijn eendenkammosse- len, gamba's uit Palamos, pulpitos, glasaal, steak en ijs van gerookte en ingedampte melk. Elke ochtend wor den twee, drie soorten houtskool zelf gemaakt van olijfbomen, eiken en berken. Er wordt op verschillende niveau's gegrild en de beste koks ter wereld werken er. Waanzinnig!" 6 maandag 12 juni 2017 GO 6 sm wat is dit vet! A Het begint voor Julius Jaspers met een barbecue die goed werkt en stabiel staat: eerst komt de veiligheid. FOTO RV V» Tekst Ellen Scholtens Foto's RV Barbecueën zit je in het bloed. In een van je boeken sta je zelfs met een brandmerk op de bovenarm: een tattoo van een vrouw met grill- strepen op haar bips. Je bent hoe dan ook het boegbeeld van de barbecuebeweging. Zien ze je thuis ook als de bbq-koning? Houden je vrouw en kinderen van barbecueën? Is het iets dat je gezel lig met elkaar doet? Dan is het best bijzonder datje zo goed bent in groente roosteren... Misschien dat minder barbecueën helpt? Werk Kok, mede-eigenaar van Julius Bar Grill, res taurant HappyHappy- JoyJoy en auteur van twaalf kookboeken, waaronder de BBQ Bijbel Privé Getrouwd met Isabel. Twee kinderen: Max (22) en Okky (21) Ben je iemand die steeds met de nieuwste hardware wil werken? Wat is je beste barbecue-ervaring ooit? Wie is voor jou koning Barbe cue?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 50