7 Sappige worst auzeit Als je gewoon kookt, eet je toch ook geen gehaktballen én saté én worst?! XDE X- FACTOR VOORGERECHT WEGGOOIEN YOLANDA VAN DER JAGT ZEE TIPS TRICKS Hugo Kennis en tweelingbroers Jasper en Marius Gottlieb zijn vaste gezichten bij 24Kitchen. De Worsten van Babel on tour. HUGO KENNIS: „Mensen hebben een verkeerd beeld van barbecueën. De essentie is dat je het zelfde doet als thuis op een fornuis. Je maakt een mooie groente en een stuk vlees of vis. Niks barbe cue volplempen. Als je gewoon kookt, eet je toch ook niet én gehaktballen en saté én worst?! „Als je kiest voor worst, onthoud dan dat het aller belangrijkste de juiste vetverhouding is. Dat is be langrijker dan het uiterlijk. Zonder een goede vetverhou ding krijg je nooit een sappige worst. Een extra ingre diënt, zoals venkel- kruid, is een pre. Varkensworst met venkel is te gek. Anijs en vlees is sowieso een super goede combi. „Dit jaar zijn De Worsten van Babel op de camping en laten we zien hoe je daar kunt koken. We jatten de ingrediënten van camping- gangers en gebruiken wat er in de omgeving te vinden is." JASPER GOTTLIEB: „Als je veel vrienden hebt en snel iets lekkers op tafel wilt zetten, maak dan spare ribs die van tevoren zijn gegaard in zout water. En dan graag spare ribs van goede kwaliteit. Als ze gaar zijn, zijn ze grijs. Ze stinken ook een beetje. Ze hoeven maar kort op de barbecue en worden heel sappig als je ze meerdere malen lakt met barbecuesaus, liefst zelfgemaakte. Het vlees gaat dan karamelliseren en smaakt heerlijk. Zeker als je er extra's als verse koriander, partjes limoen en granaatappelpitjes over strooit. Simpel, met veel resultaat. Worsten duren langer, die kun je ook het beste voorgaren. Anders knappen ze." MARIUS GOTTLIEB: „Wie van ons de beste bar- becueër is? Ik! Vanwege mijn techniek, omdat ik goed overzicht kan houden, door mijn goede smaak en mijn bescheidenheid. Worsten op de barbecue vind ik eerlijk gezegd niet zo'n succes. Ze zijn vet, het duurt lang om ze te garen en de boel gaat fikken als het vet er vanaf druipt. Als je al worsten op de barbecue legt, kies dan voor heel dunne." DE Q VAN BBQ ROKEN TEMPERATUUR UUIEN maandag 12 juni 2017 GO Bij het bar- becueën is de X-factor een mix van de beste kwaliteit vis, vlees of groente, de skills van de grill- master, het plezier dat hij of zij uitstraalt en de plek waar het gebeurt (liefst in het groen). Niet voor niets speelt op de foodtruckfestivals die ons land over spoelen het fikkie stoken de hoofdrol. Gegrilde calgots. feesten gehouden met de uitlopers van een lange witte ui. Aan lange tafels, grote servetten omgeknoopt, eet de plaatselijke bevolking de calgots die lijken op een kruising tussen lente-ui en prei. Deze worden gegrild op de barbecue tot ze zwartgeblakerd zijn. Je eet ze door de punt in één hand vast te houden en met de an dere hand het middel ste, gare deel eruit te trekken. Hapjes vooraf zorgen ervoor dat je als onge duldige griller geen knallende honger krijgt. Dat je niet de barbecue zo ongeveer heet zit te kijken en ruim van tevo ren alle bijgerechten al hebt opgegeten. Begin met geroosterde asper ges (vijf minuten grillen), rucola, olijfolie en Par mezaanse kaas. Of met een salade van water meloen (kun je ook heerlijk grillen), feta, olijfolie en verse munt. Probeer maar eens! w Wat er haaks staat op de wedstrijdbarbe- cueër? De weggooibar- becueër! In een wereld van kettles, smokers en keramische barbecues kun je bijna niet aanko men met zo'n kant-en- klaarpakketje. 'Met één lucifer aan te steken', staat er op de verpak king van zo'n ding voor eenmalig gebruik. Studentennet.nl testte een aantal van die weg- werpbarbecues. Die van Lidl won. Zij is recept ontwikkelaar voor grotere supermark ten. Haar no wasfe-tip: rooster een Beemster- land-varken acht uur boven appelhout. Terwijl het varken draait, zet je er een koekenpan met Roseval-aardappelen onder waarin het vet druipt: daarin laatje de aardappelen garen. Zet een pan tomaten saus op de hoek: die dikt langzaam in. Roos ter grove stukken pa prika, courgette en au bergine op een bakplaat in 10 minuten knapperig. Lekker met salsa verde. Zilt en zalig: leg oesters op het rooster tot ze opengaan. Eet. Of vul een stuk vlees met oes ters. Bestel bavette bij de slager (ook wel 'vang' geheten), snijd open, vul met oesters (zonder schelp) en naai dicht met slagerstouw. Grill één a anderhalve minuut om en om en zet twintig minuten weg: het vlees gaart door, de oesters blijven rauw. Jasper, Hugo en Marius (vlnr) maken deze zomer een goede beurt op de camping, foto fox De Worsten van Babel on tour: de camping. Vanaf 4 juli op 24Kitchen. H Een klassieker is de Kansas City-style saus op basis van azijn, mosterd en to maten. Het meest geliefd in ons land zijn knoflook saus, whisky-cocktailsaus en shaslicksaus. En niet te vergeten: pindasaus. Bij barbecueën wordt ook vaak gebruikgemaakt van een glaze, een laksaus die meestal tegen het eind van de bereiding over het gerecht wordt gesmeerd. Het Engelse woord barbecue komt van het Spaanse barbacoa, dat ook zonder Q wordt ge schreven. De afkorting is ook overgenomen uit het Engels. De letter Q wordt uitgespro ken als kjoe, net als -cue, de laatste let tergreep van de niet-afgekorte vorm. Het wordt wel het nieuwe bar becueën genoemd: roken. Tijdens het bar becueën kunnen ook smaken door rook wor den overgebracht. Krui den als tijm en rozema rijn en hout van druiven ranken en fruitbomen en takken van kruiden- planten worden dan meegebrand. Om een maximale rookontwikke ling te creëren, moet je het hout van fruitbomen eerst in water leggen. Met schaafsel werken kan ook: gebruik daarbij een plantenspuit. Is het vlees van tevoren ge kruid, dan heeft roken weinig meerwaarde. Begin altijd met een lage temperatuur. Het is makkelijker om de tem peratuur te verhogen dan om die te verlagen. Probeer meerdere zones in je barbecue te creëren. Leg de brand stof tegen de zijkant van de barbecue aan. Dan is het daar warmer dan aan de kant waar geen brandstof ligt. De bol- groente doet het goed op de barbe cue. Dat weten de Spanjaarden ook. Elk voorjaar wor den in de provincie Tar ragona de Calgotada-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 48