nktvis 6 FLAMMKUCHEN Ggas, ELEK TRISCH OF KOOL TJES? H HYGIËNE NIET VERGETEN JAJEM KIP Llekbak MARINADES OPEN OF DICHT? P PULLED PORK maandag 12 juni 2017 GO Culinair avonturier Alex Klein bracht als een van de eersten de originele Elzasser bodem op de (Nederlandse) markt. Flammkuchen, de ultra dunne deegbodem, dun besmeerd met een mengsel van crème fraï- che en sour cream, en belegd met, bijvoor beeld, gerookte spek blokjes, uiringen, verse kruiden en geraspte kaas, hoef je maar heel kort (3-4 minuten) en heel heet te bakken. Ideaal op de barbecue. Bereiden gaat lekker snel met zo'n barbecue op gas of elektra, zeker als je kinderen hebt en dus weinig tijd. Maar houtskool, in feite hout gestookt in een droog oven, zorgt voor smaak en het echte barbecuegevoel. Laat de kooltjes roodgloei end worden, zonder vlam, en bedekt onder een dun laagje as (duurt 20-25 minuten). Properheid is superbelang rijk als je bui ten eet. In rauw vlees en rauwe vis kunnen kwalijke bacte riën zitten. Bij verhitting worden deze weliswaar gedood, maar leg geen gare gerechten op de schaal waar ze eerst rauw op lagen. Dan is het alsnog foute boel. Gebruik ook altijd ver schillende planken om brood, rauw vlees en gaar vlees op te snijden. Portugezen en Spanjaar den weten er wel raad mee. Inktvis, vooral pijl inktvis, is erg lekker op de barbecue. De Nederlander haalt vaak z'n neus op voor schaal- en schelpdie ren. Dirk-Pieter Arken bout, kok van De Vluchtha- ven in Bruinisse, legt zelfs scheermessen op de grill (een soort schelpdieren). Overlangs openen, inwrij ven met olijfolie, omkeren, uitserveren met een mengsel van vers gesne den kruiden en rode ui. Week houten (saté)stokjes een nacht voor gebruik in water. Anders verbranden ze. Gebruik platte spiezen: zo voorkom je dat het voedsel bij het om keren Pijl- inktvisjes marineer je kort in citroen; rooster ze in enkele minuten. Je bent een rund als je tijdens het barbecueën stunt. Zeker met een slok op. Nooit doen: (veel) drinken en barbe cueën. Tip: stel een bar- becue-BOB aan. Kippenpoten kun je het best voorgaren. We zeggen het nog maar een keer: alleen als je geduld hebt, de poten of drum sticks niet boven de direct hitte liggen en je een barbecue met deksel hebt die je een uur dichtlaat, gaat het goed. Het vet smelt en zorgt dat het vel droog en dus krokant wordt. De kip gaart langzaam waardoor het vlees mals wordt en loskomt van het bot. Na een uur draai je het vlees een keer om zodat de andere kant nog iets droger wordt. Sluit de deksel en wacht nog tien minuten. Leg de kip nu wél om en om boven het hete gedeelte van de barbecue voor een mooi korstje. Je zet 'm ge woon onder het vlees. Met water in de alu minium bak zorg je er voor dat druipend vet niet verbrandt op de kolen en er een soort warmtebuffer in je bar becue ontstaat. Je hebt dan minder last van schommelingen in de temperatuur. vogelte en wild kruiden mengsels zonder zout. Pas na het bakken mag worden gezouten; dat voorkomt dat het vlees uitdroogt. Haal gemari neerde groente, vlees of vis een halfuur voor ge bruik uit de koelkast en zet op een koele plek. Dan komen de ingre diënten op kamertem peratuur en dat geeft een beter grilresultaat. draaien. Om as perges te gril len, steek je twee sa téstokjes door zes as perges: zo kun je ze makkelijk draaien. Als je uien roostert, steek je een houten cocktailprik ker door de ringen: dan vallen ze niet uit elkaar. Marinades, rubs (krui denmixen) en gemari neerde oliën zorgen voor extra smaak. Over drijf niet: probeer de ori ginele smaak van vlees of vis te behouden. De beste stukken van het vlees moet je niet mari neren. Kruiden volstaat. Gebruik voor vlees, ge- Marine ren? Voor de beste stukken van het vlees volstaat het kruiden. Zout alleen na afloop. Een barbecue met dek sel heeft als voordeel dat er minder zuurstof in komt, waardoor er weinig tot geen vlam men zullen ontstaan. De barbecue heeft dan ook een ovenfunctie. Licht roken, langdurig en zacht low en slow) garen, garen in zout of het bakken van een pizza zijn vrijwel onmo gelijk met een open bar becue. Bij 'open' barbe cueën ben je ook meer tijd kwijt. Maar ja, het is wel the real thing... Jonge chef- fies vinden het 'vet' om te wer ken met procureur (ontbeende varkens- nek), die je na het garen 'gewoon los kunt trekken'. Carola de Kanter van kook- atelier Caatensteyn maakt liever pulled jackfruit, alias fooled pork: „Geen hond heeft door dat je geen vlees eet." Dit is haar nepper (uit Leafsuitgeverij Good Cook): laat twee blikken jonge jackfruit in ongezoet water (te koop in to ko's) uitlekken, ver wijder het harde ge deelte en trek het vruchtvlees los. Maak een mengsel van ahorn- of agave siroop, paprikapoe der, zeezout, peper, uien, knoflook, ca yennepeper, gerookt paprikapoeder en tijm, voeg een deel toe aan het jackfruit en proef of het vol doende is. Gaar het fruit op een bak plaat. Lekker tussen steamed buns.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 47