Lekker in cien beginne was net vuur... GAREN OP GEVOEL Een lang en langzaam bbq-seizoen Bier als vermalser HETE KOLEN Fikkie stoken: zonder vuur geen mens. Vuur doodt ziektekiemen en parasieten in voedsel en maakt consumptie zo veiliger Het verandert ook de chemische samenstelling. De reactie tussen reduce rende suikers en amino zuren die optreedt tij dens verhitting, zorgt voorde bruine kleur en de lekkere smaak. I maandag 12 juni 2017 GO Gril! Cijfers In negen op de tien huishou dens vind je een barbecue, blijkt uit een peiling van Kies keurig. nl onder 500 consu menten. Van die barbecues brandt meer dan de helft (56 procent) op kolen. Meest gegeven reden: vanwege de smaak. 27 procent kookt op gas omdat dat gemakkelijker zou zijn. En omdat ze het veili ger vinden, barbecuet 17 pro cent op elektriciteit. 23° De meeste mensen barbecuen vijf tot tien keer per jaar. Meer dan de helft van hen steekt de barbecue pas aan bij een buitentempe ratuur van 23° C. 40 o 20 legt vlees op de barbecue. Slechts 2 procent van iedereen die barbecuet, doet dat met vis of groenten. Heel kort door de bocht kun je redene ren dat de voorloper van de barbecue de weg bereidde voor de wijze mens Zo'n 300.000 jaar geleden gebruikten de toen levende mensensoorten al dagelijks vuur. De mens beschikte daarmee over licht en warmte, en een wapen tegen rondsluipende leeuwen. Het beste wat vuur bracht was echter de mogelijkheid tot koken. Dat doodde ziektekiemen en parasieten in het voedsel; het maakte ook de spijsverte ring gemakkelijker. In plaats van de vijf uur kauwen per dag die chimpansees nodig hebben, had een mens aan één uur voldoende om bereid voedsel te eten. Het gevolg: de evolutie zorgde voor kortere darmen, wat onbedoeld de deur opende voor de groei van een andere energieslurper in het menselijk lichaam: een flink stel hersenen. Bron: Sapiens, door Yuval Noah Harari IED11IM De tijd dat er alleen hamburgers en sateetjes op de bbq gingen, is voorbij. Rianne Vogelzang, marketing manager van Weber-Stephen, voorspelt deze vier trends voor dit seizoen: 1 Roken, vroeger een metho de om gerechten te conser veren, is het nieuwe barbe- cueën. Een barbecue met deksel zorgt ervoor dat vlees of vis langzaam gaart bij lage tempera turen. Door het gebruik van, bij voorbeeld, ceder-, appel- of ker senhout krijgt het gerecht een verfijnde rooksmaak. 2 De (betere) worst wint terrein. Denk aan: truf felworst, Amerikaanse worst met cajunkruiden of Franse worst van eenden- of zwijnenvlees. 3Flammkuchen, de ultra dunne pizza uit de Elzas, komen we steeds vaker tegen op de barbecue. Ook belegd met 'andere' ingre diënten als pekingeend of geroos terde groenten. 4 De winter-bbq. Nu slow cooking steeds populair der wordt, is het seizoen wat langer geworden, 's Ochtends wordt de barbecue opgestookt om vervolgens de hele dag een groot stuk vlees te garen, 's Avonds gaat de vuurkorf aan, is er Glühwein en genieten we van rib roast of pulled pork. -ES Vlies in de hand Wil je bepalen of de biefstuk die je aan het bereiden bent al gaar genoeg is? Onder je duim aan de binnenkant van je hand zit de muis. Plaats het topje van je wijsvinger op het topje van je duim en voel met de wijsvinger van je andere hand aan de muis. Zo voelt een aangeschroeide (in het Engels: rare) biefstuk als je erop drukt. Druk nu je wijsvinger en je middel vinger tegen je duim: dat voelt me dium rare (licht doorbakken). Met wijs-, middel- en ringvinger voelt je muis als medium (half doorbakken) en met je pink erbij well done (doorbakken). -ES COLOFON I Coördinatie Koos de Wilt Redactie Ellen Lengkeek, Ellen Scholtens Eindredactie Egbert Jan Riethof Vormgeving Annemarie Gorissen Fotoredactie Paul Rab Advertising Nick van de Braak I De themabijlage BBQ verschijnt voorafgaand aan Vaderdag bij alle titels van ADR Nieuwsmedia I Directeur journalistiek Erik van Gruijthuijsen Zakelijk directeur Bart Verkade I Informatie over adverteren 088 572 28 88 De Persgroep Nederland Trends Wat alcoholversnape ring nummer 1 is bij de barbecue laat zich wel raden. Frank Hendriks won vorig jaar het pro gramma Grillmasters. Hij gebruikte een biertje óp de barbecue: „We - - maakten een keer beer -g can chickenwaarbij de barbecue fungeerde als oven. Je stopt in de kont van de kip een blikje bier met het lipje eraf. Bij de kop stop je de kip dicht met salie, korian der en tijm. Zo gaat de stoom niet door de schoorsteen naar buiten." Grillmaster Julius Jaspers heeft er zijn bedenkingen bij: „Waar ik wel in geloof is taai vlees marineren in gemalen ananas of kiwi. Dat breekt de enzymen af."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 44