Brancheorganisatie hekelt gebrekkige regelgeving rond populaire sport 3 De 29-jarige Gitte Leurs uit Buchten is gisteren overleden nadat ze zwaargewond raakte tijdens de obstakel race VenloStormt. iwi De vrouw was zaterdag van een zeven meter hoge glijbaan het water in gegleden, toen een andere deel neemster bovenop haar viel. Het slachtoffer, een zeer ervaren storm baanloopster, verdween onder water en kwam niet meer boven. Duikers hebben haar na tien mi nuten uit het water gehaald waarna ze in kritieke toestand naar het zie kenhuis in Venlo is gebracht. Daar is Gitte Leurs gisterochtend overle den. „Vannacht is mijn beste maatje, beste vriendin, stoerste ocr-chick, liefste dochter/schoondochter, mijn liefste vrouw helaas overleden aan de gevolgen van een ongeluk bij het uitoefenen van onze hobby", zo liet echtgenoot Rob Helgers op Fa- cebook weten. „Ik wil hierbij ieder een bedanken voor hun medele ven." De politie heeft diverse getuigen gehoord. „We gaan voorlopig uit van een noodlottig ongeval", zegt de politiewoordvoerder, „maar uit eindelijk is het aan het Openbaar Ministerie om te besluiten over vervolging." Enkele schrammen of een enkel verzwikken hoort erbij, maar dit mag nooit gebeuren Betere regelgeving rond obstacle runs kan in de toekomst veel leed voorkomen, stelt brancheorganisa tie OCR International. Voor de par- coursen geven gemeenten een eve nementenvergunning af, maar zij weten vaak onvoldoende waar ze op moeten letten, constateert OCR International. Het ontbreekt ambtenaren veelal aan expertise, zegt Jerry Jansen, op richter van OCR International. „Zeker in kleine gemeenten zie je dat iedereen elkaar kent en al snel op de ander vertrouwt. Ach, hij kan huizen bouwen, dus hij weet ook best hoe die een glijbaan moet op zetten. Maar zo werkt het niet." De brancheorganisatie test vooraf de veiligheid van parcour- sen. Dat blijkt hard nodig. Klim- muren zijn niet altijd goed gestut, waardoor ze kunnen omvallen. Er ontstaan wachtrijen voor een ob stakel vlak nadat de deelnemers uit het water komen, waardoor ze on derkoeld kunnen raken. Vrijwilli gers die de doorstroming op obsta kels moeten regelen, zijn onvol doende getraind en spreken spor ters bijvoorbeeld niet aan als ze te dicht op een ander zitten. Tekortkoming Hoewel de inspecteurs allerlei ge breken constateren, is het niet ver plicht zo'n controle te laten doen. Dat is een grote tekortkoming, vindt de brancheorganisatie, die vindt dat er landelijke veiligheids regels moeten komen. OCR International zou geadvi seerd hebben een glijbaan zonder knik te gebruiken en bovenaan poortjes neer te zetten, zodat de sporters in hun eigen baan blijven. De organisatie zou toezichthouders ook strak instrueren op de proce dure: laat een paar mensen tegelijk glijden, controleer altijd of ze all- Hulpverleners doen er alles aan om de vrouw nog te redden. Ze overlijdt later in het ziekenhuis, foto jack martens maal boven water komen en laat dan pas de volgende groep naar be neden gaan. Volgens de organisatie, de ge meente en de brandweer voldeden het parcours en de glijbaan in Venlo aan alle veiligheidseisen. „De su perglijbaan was veilig. Hij is ge bouwd door professionals, is door verschillende partijen, waaronder de gemeente, goedgekeurd en is meerdere keren getest", aldus Stef- fie Hoeijmakers van VenloStormt. „Ook de deelnemers aan Sprint- Storm, waar het slachtoffer aan meedeed, hebben van tevoren het parcours bekeken en uitgeprobeerd. En ze hebben allemaal instructies meegekregen." Bij het onderdeel Sprintstorm leggen de deelnemers zo snel mo gelijk een parcours af van 1.300 meter met zeven hindernissen. De organisatie van VenloStormt - die zelf ook gaat uitzoeken waar het is misgegaan - liet het twee daags evenement na overleg met de nabestaanden gisteren gewoon doorgaan. Wel is op verzoek van de familie de superglijbaan uit het parcours geschrapt, evenals het wedstrijdelement TopStorm. Bij obstacle runs wordt hardlo pen gecombineerd wordt met ob stakels om de fysieke en mentale gesteldheid van de deelnemers op de proef te stellen. De sport is in 2012 uit Engeland en Amerika over gewaaid naar ons land. Dit jaar zijn er al zo'n 250 runs, waaraan zo'n 250.000 sporters meedoen. Schrammen „Een paar schrammen of een enkel verzwikken, dat hoort erbij", stelt Dirk Schrama, fervent deelnemer en oprichter van de website Obsta- kels.com. „Maar dit mag nooit ge beuren. Je zou voor bijna 100 pro cent moeten kunnen uitsluiten dat iemand overlijdt." Dodelijke ongevallen bij deze sport zijn zeldzaam. In de VS over leden in 2011 twee deelnemers aan de Warrior Dash bij Kansas City, in 2012 verdronk een man bij de Ori ginal Mud Run in Fort Worth en in 2013 gebeurde hetzelfde met een man in West-Virginia bij een sprong in een modderbad vanaf een metershoog platform. Superglijbaan START VENLO maandag 12 juni 2017 Vrouw overlijdt na ongeluk tijdens obstakelrace Venlo Judith Janssen Ellen van Gaaien Venlo —Dirk Schrama (fervent deelnemer en oprichter van Obstakels.com) Deelnemers glijden met hoge snelheid van de superglijbaan Een deelnemer botst op zijn voorganger, die bewusteloos raakt Duikers hebben in het donkere water 10 minuten nodig om het slachtoffer te vinden De vrouw overlijdt in het ziekenhuis duikers .Schuimstorm Toren Waterval Modderstorm Klimwand Muurstormi Taludraetsj' Zaterdag 17.15 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 3