ZEELAND GEBOEKT lAJIU» Presentatie: Turbulente Tijden in Zierikzee Zesde avond van de Poëzie in Groede Er werd wel eens gelogen ZEELAND 25 Theo Raats uit Kattendijke is zelden lang van stof. Korte tot zeer korte verhalen vormen zijn handelsmerk. Meestal met een knipoog nTTf Aangenaam: Theo Raats. Dat gevoel overheerst na het lezen van de verhalen bundel 'Celeste Zalighe den'. Een boek met korte tot zeer korte verhalen, waarin we al lerlei facetten uit het leven van schrij ver Theo Raats op een vaak amusante wijze krijgen voorgeschoteld. Achterop het boek citeert hij met kennelijke in stemming Bob den Uyl (2930-2992), één van de bekendste Nederlandse ver halenschrijvers: 'Een verhalenbundel is een roman waar de vervelende stuk ken zijn uitgelaten'. Het woord 'celeste' uit de titel bete kent 'hemelse'. Het is de tweede verha lenbundel van Theo Raats (1947). Vorig jaar verscheen zijn eerste: 'De onvermij delijkheid der dingen'. Bij de toenma lige presentatie vertelde hij hoe hij vanaf 2005 twee jaar lang elke zondag een ZKV - Zeer Kort Verhaal - had voorgele zen op Omroep Zeeland. Zo kreeg hij de slag te pakken. Raats is verder bekend als dichter, van 2013 tot 2015 was hij stads dichter van Middelburg. In 'Celeste Zaligheden' zijn 85 verha len opgenomen. Op een totaal van 222 pagina's zegt dat meteen veel over de lengte van de verhalen. Eén, vaak ander half of twee pagina's. Er is een uitschie ter: 'Andy', het verhaal over de Ameri kaanse Vietnam-deserteur die een schuilplaats vindt bij de jonge Theo Raats en zijn moeder. In de 25 pagina's die het verhaal telt krijgt het begrip 'bad trip' een zeer realistische invulling. Andy denkt zelfs over water te kunnen lopen. Je kunt het boek ook lezen als een puzzel: elk verhaal levert een stukje Theo Raats op. We leren best veel over hem. Opgegroeid is 's-Heerenhoek heeft hij een katholieke achtergrond. Te genwoordig woont hij in Kattendijke. Zijn vader was politieman en overleed RMVliM in 1951 op 36-jarige leeftijd toen Theo zelf nog maar 4 was. Zijn jongste broer Daniël reed zich op 15 augustus 2979 dood tegen een vrachtwagen. Hij heeft als ploegbaas gewerkt bij een alumini- umfabriek in Vlissingen-Oost. Raats heeft een roman geschreven, die hij niet heeft laten uitgeven. De titel is 'De klarinetspeler' (pagina 263), maar mogelijk ook 'Daniël' (pagina 67). Hij beschouwt zijn roman als mislukt (pa gina 164): „Een aangrijpend relaas over een levenslang oorlogstrauma. Zo onge veer moest het gaan worden. Het was me gelukt precies het tegenovergestelde te bereiken zonder dat ik er iets tegen had kunnen doen. Misschien was het de zee. Steeds weer de zee, waar ik nooit los van kom en die er altijd weer in slaagt mijn gedachten mee te nemen." Op de korte baan voelt Theo Raats zich thuis. Een beetje 'tongue-in-cheek' met een bevrijdende vleug zelfspot. Lees het ver haal over het repareren van de door zijn echtgenote zo gewenste koekoeksklok: „'Koekoek-ping... koekoek-ping', riep het vogeltje en trok schaterend het deurtje achter zich dicht. Ik keek vijan dig naar de klok. 'Hij doet het', jubelde mijn vrouw. 'Niks ervan', zei ik bokkig. 'Hij doet koekoek-ping in plaats van ping-koekoek. Hij lult achterstevoren. Laten we hem weggeven aan iemand waar we allebei een hekel aan hebben." Overigens: diezelfde echtgenote, Saar den Hollander, heeft een aantal verha len van illustraties voorzien. Gaandeweg komen er heel wat schrij vers voorbij. De vergeten Joop Waas dorp (1917-1988). En Driek van Wissen (1943-2010) wordt geciteerd: 'Een goed boek is voedsel voor de geest'. Theo Raats: Celeste Zaligheden Hoe leefden de mensen in Zierikzee, zo'n vijfhon derd jaar geleden? Dat valt te lezen in het boek 'Turbulente Tijden, zorg en materiële cultuur in Zierikzee in de 16e eeuw'. Het rijk geïllustreerde boek wordt donderdag 15 juni om 16.00 uur gepresenteerd in het stadhuis museum van Zierikzee. Katie Heyning uit Middelburg is de auteur van het boek (Uitgeve rij Verloren, 35,- euro). Sinds 1998 is zij conservator kunst, kunst nijverheid en historische voor werpen van het Koninklijke Zeeuwsch Genootschap der We tenschappen. Ook was ze redac teur van het tijdschrift 'Zee- land'en beeldredacteur van di verse Zeeuwse geschiedeniswer ken. 'Turbulente Tijden' is voor een belangrijk deel geba seerd op on derzoek in het Zierikzeese weeskamerar chief. Dat ar chief is vergeleken met de meeste andere steden in Nederland goed bewaard gebleven. Boedelinven tarissen, rekeningen en persoon lijke papieren geven een beeld van het leven van de elite: zorg, onderwijs, kleding en inrichting van winkels en woonhuizen. Groede is weer even het poëtische centrum van Zeeland. Zaterdag 17 juni wordt daar in Galerie De School de zesde editie van De Avond van de Poëzie gehouden. De dichters Joost Baars, Vicky Francken, Onno Kosters en Lieke Marsman dragen voor uit eigen werk. Het duo Krapuul zorgt voor de mu ziek. Joost Baars was in maart in het televisieprogramma VPRO Boe ken te gast, om te praten over zijn debuutbundel 'Binnenplaats'. Vicky Francken debuteerde on langs bij De Bezige Bij. Onno Kosters is naast dichter en verta ler ook Gildemeester van het Utrechts Stadsdichtersgilde. Lieke Marsman won met haar debuut 'Wat ik mezelf graag voorhoud' onder meer de C. Buddingh'-prijs 2011. Joost Baars en Vicky Francken zijn genomi neerd voor de C. Buddingh'-prijs 2017. Galerie De School is te vinden op Schuitvlotstraat 13 in Groede. Inloop vanaf19.30 uur, entree 9,-. Reserve ren via: groedeliterair@zeelandnet.nl Herman Leenders Landlopen Zeeuwse schrijvers Dit jaar heb ik hem voor het eerst helemaal niet ge hoord, niet thuis, niet on derweg, de koekoek, de meest wel kome migrant. Nog maar betrek kelijk kort geleden was het een even vanzelfsprekend als verruk kelijk geluid, en nu die trieste stilte, vanwege de gecompli ceerde biolo gie van deze vogel waar schijnlijk voorgoed. Straks vliegt hij alleen nog rond in de poëzie, bijvoorbeeld de poëzie van Herman Leenders (geb.t96o), momenteel de onoffi ciële stadsdichter van Brugge. Zijn 'Koekoek' vinden we in de bundel Ogentroost (1992). De dichter ver langt naar de 'grijze roep', 'de holle klank van weemoed/ als van wind in een lege fles.' Dat is mooi gezegd, zoals Her man Leenders al heel zijn literaire loopbaan, in 1982 begonnen met Mijn landschap, de dingen mooi weet te zeggen. Dat debuut had een tekenende titel: het landschap is een van de grote onderwerpen van deze auteur, een beetje vanwege zijn naam en vooral vanwege zijn werk een kruising tussen Herman de Coninck en Ed Leeflang. Zijn landschap is vooral het grensge bied, het Vlaanderen meteen achter Zeeuws-Vlaanderen, de omstreken van Maldegem, opgeroepen in het autobiografische prozaboek Het mennegat (1994), met plaatsnamen als Blakkeveld, Helle, Mollevijver, Galgenakker. Uiteraard gaat hij de grens soms over. Hij fietst op de dij ken tussen Sluis en Cadzand, en be schrijft weer mooi wat hij te zien krijgt: 'De blokjes goud liggen in het veld onder een blauwe hemel.' Over zijn naaste omgeving heeft hij trouwens tegenstrijdige gevoe lens. 'Dat land van kot en kavel/ Be- ton- en hinderpalen Mijn dui- venkotland/ Mijn varkensstront- land/ Mijn rolluikenland Dro menland/ Dwingeland', lezen we in een lang gedicht uit Dat is wij (2013). Gelukkig kan hij uitwijken, naar de duinen, naar de zee, naar Zeeland. In het gedicht 'Schouwen- Duiveland' uit Landlopen (1995) heeft hij het over zijn vogelwaarne mingen daar: 'Kluut gezien, strand- lopers, mantelmeeuwen./ Er werd wel eens gelogen. Een dwaalgast/ kwam de dag wat spannender ma ken./ De zee glinsterde. Je had de zon in je ogen./ Het perfecte alibi voor poëzie.' Maar de koekoek, de koekoek, met geen ornithologische fraude haal ik hem meer terug. maandag 12 juni 2017 PC Wekelijkse rubriek met boeken over Zeeland en boeken van Zeeuwse schrijvers Zeer korte zaligheden Jan van Damme Theo Raats tijdens de presentatie van zijn bundei 'Celeste Zaligheden', fotocarelbruring Theo Fssfs Uitgeverij Liverse 222 pagina's 19,95 euro Krapuul. Herman Leenders (1960) Mario Molegraaf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 25