Bunkers op Walcheren mogen wel vaker open wmf a Pokoe Festival als springplank naar een nieuwe toekomst J 22 WALCI ivm John Daane, beheerder van de bunkers in de Dishoekse duinen is blij met de zes euro die elke bezoe ker meebrengt. „Ik wil vaker open. Dat is een beginnetje om de ka potte betondaken van drie bun kers te kunnen injecteren. Die zijn zo vochtig dat je er niets mee kan." Daardoor wachten zijn oorlogs herinneringen na vijftig jaar ver zamelen tot die in de bunkers geëxposeerd kunnen worden. De dakreparaties gaan het budget van zijn stichting Behoud Militair Erf goed Walcheren '39-40 - lees 'ei gen zak' - te boven. De restauratie van de verbin dingsbunker in park Toorenvliedt in Middelburg is op een deur na klaar. Bij de toegang ontvangt Cor Heijkoop van de stichting Bunker- behoud Walcheren de bezoekers: paren, vaders en zoontjes en de echte liefhebbers, die alle bunkers van de Atlantikwall en ook elkaar kennen. Binnen demonstreert bunkerbeheerder Henk Adriaanse hoe een Duitse carbidlamp werkt. „Heel omslachtig allemaal. Het pro bleem was dat die Duitsers alles te gründlich maakten", lacht hij. Heijkoop verheugt zich erop de bunker weer tot verbindingscen trum te maken: vroeger stond er de Duitse encryptiemachine Enigma voor versleutelde boodschappen. „We willen vanuit hier een net werk opzetten met Enigma's in het Londense Bletchley Park, in Ant werpen en in Arras, waar het eerste signaal binnenkwam dat de invasie was begonnen: Linking the Parks." Daarvoor vraagt de stichting Euro pese subisidie aan. Park Toorenv liedt had nog een blikvanger: de Kübelwagen, het Duitse antwoord op de jeep. Dennis Verhoeff uit Koudekerke en zijn vader bemach tigden recent een mooi exemplaar. „De allereerste Volkswagen. Deze is uit 1943. Hij is vooral gebruikt voor verkenning." Verhoeff rijdt er we kelijks enkele kilometers mee. Vol gende week zaterdag ook, bij de Wasschappelse Oldtimerrit. Op het gemakje, om de motor van de ter reinwagen te sparen. „Dertig, veer tig kilometer per uur is genoeg." oungen onder de bedaard draaiende wieken van de ■^JSeismolen met opgewekte H^Hreats op de achtergrond en fraai gedresseerde smakelijkheden voor het kiezen: het Pokoe Festival op het Middelburgse bolwerk is een zeer ontspannen aangelegen heid. Verse oesters, mossels uit de wok, Molukse broodjes, speciale koffies en bieren, barbecue en gra tis appels bij de speelhoek voor kin deren: de foodsectie van het festival was zaterdag danig in orde. Voor Jaya de Jonge (37) uit Ove- zande de perfecte omgeving voor haar debuut als cateraar met drie curry's, zachte raita en prikkelende limoen-peperrelish. Zelfs al staat ze daar als buurvrouw van de zee vruchtengeweldenaars van de Wal cherse kustlustoorden Het Mossel huis en Strand90. Het wordt misschien wel het be gin van een gedroomde carrière, al wil Jaya om de prille leeftijd van dochter Alisha (2,5) en zoon Davi (1) nog geen wekenlang in haar kleine keukentje thuis staan om curry's te maken. „Ik ben als zesja rig meisje geadopteerd uit India en opgevoed als Zeeuwse. Maar in 2013 reisde ik met mijn partner naar In dia waar hij me ten huwelijk vroeg bij het witte mausoleum van de liefde, Taj Mahal. Op die reis heb ik de negentien basiskruiden verza meld waarmee ik traditioneel Indi aas ben gaan koken." Dat moest Jaya zichzelf aanleren, met hulp van boeken en YouTube. In haar koksopleiding leerde ze weliswaar de Zeeuwse en Itali- lk ben als zesjarig meisje geadopteerd uit India en opgevoed als Zeeuwse aanse keukens beheersen maar In diase kookkunst is in Zeeland maar magertjes bekend, heeft Jaya on dervonden. Dat wil ze, aange spoord door haar verlekkerde om geving, veranderen. De overweldigend talrijke food- festivals in Zeeland bieden de mo gelijkheid om de markt te testen, vindt Jaya. „Ook om misschien ie mand te vinden die met me wil sa menwerken om het professioneel aan te pakken. Ik heb 150 porties viscurry, kipcurry en linzen-zoete aardappelcurry gemaakt. Eens kij ken of ze daar in Middelburg van houden..." IN DE REGIO Informatie English Summer School Vertoning film "Via Castellana Bandiera' Avond vierdaagse ■t UAV, \„UVï MIJN DORP, MIJN STAD maandag 12 juni 2017 WA De Walcherse bunkers gaan vaker open als het aan de be heerders ligt. Honderden men sen kwamen af op de eerste Open Bunkerdag in Dishoek en Middelburg. Claudia Sondervan Middelburg A Historicus Hans Sakkers vertelt over de hospitaalbunker in de duinen van Dishoek. De bunker wordt mettertijd gerestaureerd en ingericht, foto ruben oreel Claudia Sondervan Middelburg A Jaya de Jonge uit Ovezande maakte haar debuut als cateraar op het Pokoef estival met haar curry's, foto ruben oreel - Jaya de Jonge, cateraar MIDDELBURG English Academy houdt vandaag een informatiebijeen komst over de En glish Summer School in Middel burg. De English Summer School biedt een week lang een uitgebreid les- en activiteitenpro gramma aan voor kinderen van zeven tot en met achttien jaar. Doel is een boost aan hun Engels te geven. De informa tiebijeenkomst is van 16.00 tot 17.00 uur op het CSW in Middelburg. Aanmelden kan via: http://anglianet- work.eu/summer- schools/info-mee- tings/. VLISSINGEN De Herberg in Vlis- singen draait van daag de film 'Via Castellana Ban diera'. 'Via Castel lana Bandiera' is een Italiaanse dra mafilm. De vertoning start om 19.30 uur. De toegang is gratis. MIDDELBURG Vandaag start de 74e Avondvier daagse in Middel burg. De start is om 18.30 uur bij sport hal de Zandkuil aan de Aanloop nr. 2. Wandelaars kunnen vijf of tien kilometer lopen. Inschrijven is nog mogelijk op maan dag vanaf 18.00 uur. Deelname kost vijf euro per per soon. BRANDWEERMANNEN GERIDDERD PA.-Y K lïOMvi^' VINTAGE AVIAW HAMAU'.NO ib c-ïumw VLISSINGEN Burgemeester Bas van den Tillaar heeft zater dagavond aan drie brandweervrijwilligers uit de gemeente Vlissingen een koninklijke onderscheiding uitgereikt. Dit ge beurde tijdens de jaarlijkse bindingsavond. De heer S. de Bruine uit Vlissingen, de heer D. Gillissen uit Vlissingen en de heer G.J. de Feijter uit Oost-Souburg ontvingen alle drie de koninklijke onderscheiding, Lid in de Orde van Oranje Nassau, omdat ze 20 jaar achtereen brandweervrijwilliger zijn bij de Veiligheidsregio Zeeland, foto ruben oreel DOMBURG Weststraat, Markt en Ooststraat, 12.00-19.00 uur - Toeristenmarkt KOUDEKERKE Sporthal De Cou- burg, 09.15-10.15 uur - Activiteiten van gymnastiekvereni ging voor 55plus; De Couburg, 13.00- 16.30 uur - Biljarten voor senioren; De Klimop, 13.30-16.00 uur - Koersbal MELISKERKE Gymzaal 'Ons huis', Burgemeester Ade laarstraat 26,13.30- 14.30 uur - Bewe- gingsgymnastiek op muziek voor oude ren; 13.30-17.00 uur - Seniorensoos met o.a. sjoelen en ge- zelschapspellen Middelburg Markt, 11.00-17.00 uur - Boeken- en verzamelmarkt; CSW, Griffioen straat 17,16.00- 17.00 uur - Informa tiebijeenkomst 'En glish Summer School'; Sporthal de Zandkuil, 18.30 uur - Start 74e avondvierdaagse OOSTKAPELLE Kasteel Westhove, Duinvlietweg 8, 10.00-17.00 uur - Expositie 'De mens en omgeving' door Ron Kalle OOST-SOUBURG Gymzaal Tweemas ter, 16.00-17.00 uur - Kleutergym; Braamstraat 3a, 17.00-17.45 uur - Peuterdans, waarbij peuters op een speelse manier leren bewegen op muziek VEERE Gymzaal Frans Naereboutstraat, 09.30-10.30 uur- Activiteit 'GALM', VLISSINGEN Gymzaal de Combi natie, 09.00 uur - Gymnastiek voor peuters die al zelf kunnen lopen, samen met een (groot)ouder; Gym zaal de Branding, Verkuijl Quakke- laarstraat 106, 16.00 uur - Kleuter- gym; Cine Café, 19.45-23.00 uur- Mr. Bright's Quiz Night VROUWENPOLDER Verenigingsge bouw, Dorpsdijk 38, 14.00-15.30 uur- Volksdansen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 22