BUSREIZEN 2017 PQD! H m f effeweg.nl DIVERSE TOPBESTEMMINGEN! 17 Hij knispert van authenticiteit - Daniël Arends is een persoonlijkheid die je zelden in het cabaret tegenkomt. De Afterparty heet zijn nieuwe show. „Ik ben een egocentrisch grappig mannetje." Effeweg.nl of bel 0529 - 46 96 67 GEEN verplichte aanbetaling! ij typeerde zich zelf ooit als 'een te dikke uitvoe ring van Wibi Soerjadi' en, refe rerend aan zijn Indonesische af komt, 'arrogante pinda'. Wat Daniël Arends (37) maar wil zeggen, is dat een cabaretier per defi nitie niet zonder zelfspot kan. „En dan niet die gespeelde van: Kijk mij ook eens een bruintje zijn, maar op rechte zelfironie. Ik ben niet beter dan wie dan ook. Het enige verschil met mijn bezoekers is dat zij betalen om mij te zien spreken." Arends behoort tot de populairste cabaretiers van het moment. Hij on derscheidt zich door zijn pure eigen heid, zijn zeldzaam scherpe en ont regelende grappen en de authen tieke, ongemakkelijke observaties van zijn medemens. En, niet in de laatste plaats, door zijn reflectie 'op een wereld die ik vaak niet begrijp'. Hij is een begaafd causeur die op het podium schijnbaar alledaagse mijmeringen en beslommeringen debiteert, waarbij gevoeligheid en genadeloosheid en bijna zweverig optimisme en gitzwart cynisme el kaar afwisselen. Zijn absurde kijk op het bestaan is van hoog hilarisch niveau - je hangt aan de lippen van de man die zichzelf als 'egocentrisch grappige mannetje' typeert. „Ik ben op mijn eigen ma nier geestig en hang daar iets heel zwaars onder. Dat vind ik mooi." Zijn nieuwe programma De After party is in die zin een échte Arends. Aanvankelijk bedoeld als voorstelling over een midlifecrisis („Ik houd van de worsteling met vraagstukken waar ik helemaal nog niet aan toe ben."), werd het een onemanshow over verbondenheid. Maar bij Arends weet je het nooit. „Als de voorstelling eenmaal loopt, gooi ik alles wat obligaat is eruit." In zijn nieuwe voorstelling bekent hij het typisch Nederlandse 'gezellig heids-gen' te ontberen. Voor zijn wassende schare fans bepaald geen onthulling, want Daniël Arends be zit het smakelijke soort misantropie waarvoor je naar het theater gaat. Intenties Hij doceert, becommentarieert, pro voceert en fileert. „De ijskap die smelt? Nou en?! Ik ben geen pin guïn!" Bovendien pest hij graag zijn publiek. „Ik zie die twee Marok kaanse jongens daar denken: wat is dit voor spot? Nou, dit is zelfspot. Probeer het eens." Daniël Arends: „Als ik me tot ie mand richt, moet diegene het als een compliment ervaren dat ik zijn ge voel voor humor serieus neem. El- kaars gevoelens sparen, dat doe je maar in je privéleven. „Er mag tegenwoordig overal om worden gelachen. Als ik een eskimo tot op het bot fileer met de meest ul- traracistische taal, hoor je niemand. Behalve als het over jou gaat. Dan is het ineens geen cabaret meer. „Ga ervan uit dat ik het nooit slecht bedoel. Onder mijn werk ligt altijd een bodem van goede intenties. Als mijn houding is: flikker lekker op, zaten mijn zalen niet vol. En mocht ik iemand écht beledigen, dan Eikaars gevoelens sparen, dat doe je maar in je privéleven Hoe het precies zit is moeilijk te zeggen, want Indonesiërs liegen altijd weet ik zeker dat we eruit komen." Daniël Arends, geboren in Jakarta, werd na drie maanden met zijn zusje door Nederlandse ouders geadop teerd. „Hoe het precies zit, is moeilijk te zeggen, want Indonesiërs liegen altijd. Het verhaal is dat mijn ouders straatarm en apathisch waren." Dat Daniël Arends het podium zou beklimmen, stond vast. Hij is ge woon naturel geestig en een scherp zinnig denker bovendien. Cabaret is zijn biotoop, verschaft hem de moge lijkheid 'zo ver mogelijk van het pad te geraken als je zelf maar wilt'. Sukkels Hij ging naar de Amsterdamse Klein kunstacademie, die hij als volstrekt verloren jaren ervoer. „Niet dankzij, maar ondanks die opleiding ben ik geworden wie ik ben. Vier jaar lang heb ik les gekregen van sukkels die het, op z'n zachtst gezegd, in de prak tijk niet hebben gered. Ik moet eerlijk toegeven dat ik ook niet openstond om iets te leren. Ik was veel te onze ker om iets aan te nemen. „Ik zag mensen die heel goed wa ren in het volgen van lessen, terwijl ik diep van binnen wist: dat is niet de wereld waarin we straks moeten functioneren. Ik stond daar alleen in en dus slaat de twijfel toe. „Maar het regime daar produceert vooral niet-autonome ja-knikkers die later van auditie naar auditie kruipen om met dertien dezelfde types om één rolletje te strijden. De mensen die het echt redden, zijn blijven zit ten, hebben hun propedeuse niet ge haald, zijn weggestuurd of sowieso niet aangenomen. „Er liepen veel mensen met zoge naamd goede smaak rond, die stand- upcomedy een vies woord vonden. Terwijl ik zeker wist dat daar de toe komst lag. Dat was een grote drijf veer. Aantonen dat ze ongelijk had den. Je hoort wel eens iets over nest bevuiling. „Durf je wel, nu je succes hebt?" Nou, het is nooit mijn nest ge weest. Dat was de Comedy Train, waar ik ademloos naar Jan Jaap van der Wal en Theo Maassen keek, van wie ik enorm veel heb opgestoken." Daniël Arends is vader van een 5- jarige dochter die hem doet beseffen 'dat ik niet het middelpunt van het universum ben'. „Zij heeft mijn ego centrisme relatief gemaakt." Want ja, hij is wel een 'loner'. „Er zit een grote onafhankelijkheid in mij. Thuis ook. Mijn vrouw en ik zijn weinig 'stel'. Zoals hij ook rationeel rustig is on der het grote succes: Daniël Arends is momenteel de man om te zien. En hij is onverstoorbaar waar het gaat om wat de kunstkritiek van zijn ge durfde cabaret vindt. Vilein: „Hoe moet ik dat nou eens aardig zeggen, want ik wil niemand beledigen. Cabaretrecensenten doen er niet toe. Punt. Ik nodig hen nooit uit. Eerst was ik bang voor ze. Die mensen hebben er immers zoveel verstand van. Die kijken dwars door je heen. Nu blijkt dat ik inderdaad bang voor ze moet zijn, omdat ze er helemaal geen reet van snappen en dat zwart op wit zetten. Kwartiertje „Mijn première is de tv-registratie, iets wat voor eeuwig op Netflix staat. Het degradeert recensenten tot, hoe zeg je dat netjes, bloggers met heel weinig ruimte." Voor Arends is het publiek zijn graadmeter. „De eerste keer dat ik optrad, was in De Engelenbak in Am sterdam. Ik was 19, kreeg een kwar tiertje. Het zat vol, 120 man. Ik deed alles op intuïtie en het was waar schijnlijk superslecht, maar de men sen moesten hard lachen. „De volgende dag in de trein - ik moest gewoon naar school - zat ik naast een meisje. „Ik heb je gister avond gezien en ik vond je echt te gek." Toen ik uitstapte, dacht ik: ja, dit is het dus. Beter wordt het niet. Mensen die je niet kent aan het la chen krijgen. En die daar de volgende dag nog van genieten." Stedentrip Berlijn Wenen en het Wienerwald va. €529,- 1 y, Rome en Milaan va. €549,- 1 Singlereis Toscane va. €679,- Noord-lerland, Connemara i. €699,-J Rondreis Portugal en Spanje maandag 12 juni 2017 EN GENADELOOS Arno Gelder 44 44 Speellijst De Afterparty www.bunkertheaterzaken.nl. Korting tot wet €40,- p.p. ti»i nvifTf mm'. 3/4/5 daagse busreis Vertrek o.a.: 10 jut, 14, 18 aug, 8, 15, 18, 29 sep, 16, 20, 27 okt 8 daagse busreis Vertrek: 14, 28 jul, 25 aug, 15 sep N V v Korting tot wel €50,- p.p. 10 daagse busreis Vertrek: 17 jul, 11 sep I 1-persoons- 1 kamer toeslag 1 VERTREKGARAt 10 daagse busreis Vertrek: 17 jul, 14, 28 aug, 25 sep, 14, 21 okt AN Fouten voorbehouden. Exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds.Korting geldig op boekingen gemaakt van 12-06-2017 t/m 19-06-2017. Niet geldig i.c.m. andere acties. (j! Korting 60,- p.p. 10 daagse busreis Vertrek: 17 jul Ml 15 daagse busreis Vertrek o.a.: 17 jul, 28 aug, 16 okt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 17