Ophef over 'duivelse' hit Zoon van Kadnaf i ontloopt doodstraf door amnestie 15 Tempus-monitor deelt al vanuit de wagen informatie met ziekenhuis VAN IMOOD Boek nu www.vannood.nl of bel 088 - 10 30 850 Een apparaat waarmee ambulancepersoneel al in de wagen hartfilmpjes, echo's en livebeelden van patiënten kan delen met artsen in het ziekenhuis gaat levens redden. Al 35 ziekenwagens zijn ermee uitgerust. Hoe goed getraind ambulanceperso neel ook is, er kunnen bij noodsitua ties toch momenten zijn dat razend snel informatie delen met experts het verschil kan maken tussen leven en dood. „Onze medewerkers zijn geen cardiologen", benadrukt Johan van Rhijn van ambulancedienst RAV Hol land Midden, dat een contract afgeslo ten heeft voor de levering van nieuwe, draagbare monitors in alle ambulan ces. De Tempus-monitor is een Britse vinding en het grote voordeel is vol gens Van Rhijn dat hulpverleners live- beelden kunnen delen met specialis ten. „Zo kun je sneller beoordelen welke zorg iemand nodig heeft. Een arts kan een ambulancemedewerker adviseren handelingen uit te voeren, zelfs voordat de rit naar het ziekenhuis begint. Het is nu lastig om te zeggen hoeveel levens je daarmee redt, maar we rekenen zeker op een direct effect." Artsen in het ziekenhuis kunnen meetgegevens van bloeddruk of Het is nu lastig om te zeggen hoeveel levens je daarmee redt, maar we rekenen zeker op een direct effect ademhaling, uitgebreide hartfilmpjes en livebeelden bekijken via een com puter, iPad of mobiele telefoon. Van Rhijn: „Dit vraagt ook iets van de or ganisatie in ziekenhuizen, want onze medewerkers moeten natuurlijk wel weten met wie zij hun informatie snel kunnen delen. Maar daar maken we goede afspraken over. De artsen begin nen liever vandaag dan morgen." Bijscholing De monitors kosten minstens een mil joen euro. Dit bedrag komt van zorg verzekeraars. De Tempus kan er ook aan bijdragen dat minder mensen 'on nodig' naar een ziekenhuis worden ge bracht, dat ze na soms na enkele uren alweer mogen verlaten. Eind dit jaar hebben alle wagens de Tempus en is het personeel bijgeschoold. Via het ap paraat kunnen artsen later ook gaan meekijken bij bijvoorbeeld het maken van echo's. RAV Hollands Midden is niet de eerste ambulancedienst die de Tem pus-monitor introduceert. In Austra lië, Duitsland en Engeland zijn ambu lances al langer uitgerust met de mo nitor. In 2015 kocht UMCG Ambulan cezorg (Noord-Nederland) vijf Tem- pus-monitoren. Die werden verspreid over nog vier andere ambulancedien sten (IJsselland, Oost en Limburg- Noord). Saif mocht gaan nadat de regering in de oostelijke stad Tobruk hem amnestie gaf, aldus een Facebook- bericht van de Abu Bakr al-Sedik Brigade, die verantwoordelijk was voor zijn bewaking. „Hij is nu een vrij man." Het Internationaal Strafhof in Den Haag had om de uitlevering van Kadhafi gevraagd om terecht te staan voor misdaden tegen de mensheid. Gevreesd werd dat hij in Libië geen eerlijk proces kon krijgen. Oorlogsmisdaden Kadhafi zat sinds 2011 in de gevan genis, nadat zijn vader en drie van zijn broers bij een opstand in het land werden gedood. In 2015 kreeg Kadhafi zelf de doodstraf opge legd wegens oorlogsmisdaden tij dens de opstand tegen het dicta toriale regime van zijn vader. Vorig jaar meldden Kadhafi's advocaten dat de niet-erkende re- gering in het oosten van Libië hem amnestie had verleend. De internationaal erkende regering in de hoofdstad Tripoli oordeelde echter dat er geen sprake van kan zijn, dat iemand die is veroordeeld voor misdaden tegen de mens heid vervroegd vrijkomt. Sinds het afzetten van dictator Muammar Kadhafi is Libië in een chaos beland. De regering in Tri poli heeft in andere delen van het land vrijwel niets te vertellen. Tal van gewapende groepen weigeren het gezag in de hoofdstad te er kennen. Momenteel zijn in Libië drie regeringen aan de macht. De tekst van zijn nummer Ik ben een kind van de duivel gaat dominees en jeugdouderlingen in de gemeente Twenterand 'door merg en been'. Het nummer wordt regelmatig ge zongen door kinderen op basis scholen in Vriezenveen. In een brief, die is ondertekend door der tien dominees en jeugdouderlin gen, waarschuwt de Hervormde Gemeente ouders en kinderen. „Dit is - in negatieve zin - veel meer dan slechts een liedje", zo valt te lezen. Jebroer is de artiestennaam van Tim Kimman. De uit Leiden af komstige rapper heeft momenteel een hit met het nummer. Enkele ci taten uit het nummer: 'Ik ben een kind van de duivel. Mama, jij hoeft niet te huilen'; 'Feesten, alsof elke dag hier mijn laatste is'; 'Gooi drank Veel teksten en nummers kunnen niet door de beugel. Maar dit komt zó dichtbij en drugs over mijn kist'. Het is een aanstekelijke melodie waardoor de tekst lang in het hoofd blijft zitten, stellen de dominees en ouderlingen in de brief. De Her vormde Gemeente stelt met na druk dat ze ouders niet vragen hun kinderen dingen te verbieden, 'of weg te blijven uit de wereld waarin we leven'. Wel vraagt men ouders juist om met hun kinderen in ge sprek te gaan over het nummer, 'om een stuk bewustwording te creë ren'. Dichtbij Als kinderen in Vriezenveen het nummer zingen realiseren ze zich eigenlijk niet wat ze zingen, zegt jeugdouderling Niels Koerssen. „Er zijn tegenwoordig veel teksten en nummers die wat ons betreft niet door de beugel kunnen. Maar dit komt zó dichtbij." In april moest Jebroer een optre den in Hardinxveld afzeggen nadat ook daar ophef over het nummer was ontstaan. Tlood Q&iz,&n, onbetvoist d& sted&nspecidilisti ZOMER DEALS met vertrek in juli/augustus! Praag Luxemburg Parijs j Kopenhagen maandag 12 juni 2017 Hypermoderne ambulance Jan Belt Alphen/Gouda RAV Hollands Mid den introduceert de Tempus-monitor in al hun ambulances. —Johan van Rhijn Saif al-lslam, de zoon van de voormalige Libische dictator Muammar Kadhafi is vrijgela ten uit de gevangenis van de stad Zintan. De 44-jarige Saif werd in 2015 nog veroordeeld tot de doodstraf en er loopt bo vendien een internationaal aanhoudingsbevel tegen hem. Gerben van 't Hof Tripoli/Rotterdam Saif al-lslam kreeg amnestie en is weer 'een vrij man', fotoepa Binnen de Hervormde Ge meente in Vriezenveen is ophef ontstaan over een nummer van de Nederlands rapper Jebroer. Wim Goorhuis Vriezenveen Niels Koerssen REIZEN 4 daagse stedentrip Vertrek: 19, 22, 25, 28, 31 jut, 3, 9, 12, 18, 21, 24 aug VANAF A €99,- VANAF €129,- 4 daagse stedentrip Vertrek: 14, 22, 28 jut, 11,18 aug VANAF €139,- 4 daagse stedentrip I Vertrek: 1,7, 10, 13.19, 25, 28, 31 jut, 3, 9, 12, 18, 21, 24 aug VANAF €189,- 4 daagse stedentrip Vertrek: 7, 13, 19, 25, 31 jut, 1 3, 6, 9, 12 aug Alle fouten voorbehouden. Exclusief reserveringskosten en Catamiteitenfonds. 3H.S

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 15