Britse premier Theresa May kop-van-jut na voor haar dramatisch verlopen verkiezingen 14 Man rijdt in volle vaart plein op. Politie: geen opzet De man die zaterdag voor het Centraal Station Amsterdam met grote vaart op een groep voetgangers inreed, wordt niet verdacht van kwade bedoelingen. Vier toeristen liggen nog in het ziekenhuis. De Amsterdamse politie trok zon dagavond na een doorzoeking van de woning van de dader definitief de conclusie dat er geen opzet in het spel was. De 45-jarige Amster dammer zou achter het stuur onwel zijn geworden, vermoedelijk als ge volg van een lage bloedsuikerspie- gel door medicijngebruik. Van de zeven voetgangers die za terdagavond gewond raakten bij het voorval, verbleven er een dag la ter nog vier in het ziekenhuis. Twee van hen hadden inmiddels een operatie ondergaan, twee anderen worden kunstmatig in coma ge houden. Alle vier zijn als toerist in de hoofdstad. Zaterdagavond schrok Amster dam opeens op door een incident met 'een auto' op het Stationsplein. De automobilist werd rond negen uur aangesproken door agenten omdat hij op een plek stond waar dat niet mocht, pal voor het station. Op verzoek toonde hij zijn rijbe- wijs, maar vervolgens ging hij er vandoor. Hij reed daarbij over de trambaan en schepte de zeven voetgangers. Een muur bij de nieuwe ingang van de metro, een kleine vijftig meter verderop, t Zeven voetgangers raken (zwaar)gewond bij incident met auto in Amsterdam bracht de auto tot stilstand. De po litie zette onmiddellijk het hele sta tionsplein af, waardoor ook het tramverkeer tot stilstand kwam. De auto werd doorzocht met behulp van een explosievenhond, voor het plein weer werd vrijgegeven. Volgens de lokale omroep AT5 dachten diverse getuigen aan opzet. „Ik zag de auto staan op de tram rails en dacht nog 'goh, als er een aanslag komt, dan is dit het'. De be stuurder werd aangesproken door twee agenten. Ik heb er even naar gekeken en liep toen door. Ik was zo'n honderd meter verder toen de wagen wegscheurde. In mijn bele ving is de man opzettelijk gevlucht ivor de politie.", aldus de getuige te genover AT5. Een andere getuige stelt tegen over de omroep dat de man een 'geïrriteerde indruk' maakte. „Hij griste het rijbewijs min of meer uit de hand van de agent. Vervolgens startte hij, met een telefoon in zijn hand, de auto en reed hij vol gas de menigte in. We zagen mensen let terlijk door de lucht vliegen." De politie liet zaterdagavond al vrij snel weten niet aan opzet te denken. De bestuurder zat gister avond nog vast. Volgens de politie kan hij zich niets van het voorval herinneren. Een blaastest op het politiebureau had na zijn aanhou ding al uitgewezen dat er geen sprake was van alcoholgebruik. May onderhandelt met de Noord- Ierse partij DUP, die tien zetels haalde bij de verkiezingen en de Conservatieven aan een meerder heid kunnen helpen. DUP-leider Arlene Foster gaat morgen naar Londen om met de premier te spreken. May en Foster moeten nog een flink aantal hob bels nemen. De Unionisten steun den de campagne voor de brexit, het vertrek van het Verenigd Ko ninkrijk uit de Europese Unie. Toch wil de partij in tegenstelling tot May niet radicaal breken met de EU. Zo wil Foster dat de grens tussen Noord-Ierland en EU-lid Ierland vanwege de handel openblijft. Gis teren wekten medewerkers van May de indruk dat alles in kannen W Minister Boris Johnson ontkent dat hij een coup tegen May wil plegen en kruiken was en de premier van daag al met een nieuw kabinet zou komen. Daar bleek niks van waar. Vanuit de partij kwamen ook be richten dat prominent Boris Johnson door vijf collega-ministers was verzocht om een coup te begin nen tegen May. Johnson sprak dat later met klem tegen. De chaos en verwarring is com- pleet bij de Conservatieven, sneer den Britse media. Kranten schrij ven dat de vraag niet is óf, maar wanneer de premier aftreedt. „Ze is aan de macht, maar heeft geen macht." Monsters De Conservatieven maakten ook gehakt van de naaste adviseurs van de premier, die daarop besloten om op te stappen. De partij houdt hen verantwoordelijk voor de drama tisch verlopen verkiezingen. Een Conservatieve minister noemde hen zelfs 'monsters die de partij tot zinken hebben gebracht.' May had de verkiezingen uitge schreven, juist om de meerderheid van haar partij in het Lagerhuis te vergroten. Zo wilde ze sterker staan in de onderhandelingen over het vertrek van het Verenigd Konink rijk uit de Europese Unie. Steun voor leerkrachten 'Dader wilde bij de beveiliging' Piloot te laag over festival maandag 12 juni 2017 'Als er een aanslag komt, dan is dit het' Patrick Meershoek Amsterdam Hulpverleners helpen gewonden na het incident bij het Centraal Station in Amsterdam, fotoanp Theresa May krijgt bakken kri tiek na de voor de Conservatie ven dramatisch verlopen verkie zingen. Partijleden roepen om haar vertrek. De premier pro beert koortsachtig een nieuwe regering te smeden. Gerben van 't Hof Londen De Britse premier May ligt zwaar onder vuur. fotoap DEN HAAG Docenten in het voortgezet onderwijs willen hun collega's op basis scholen steunen tijdens hun protest op 27 juni. De vakbond Leraren in Actie roept leraren op ook het eerste uur te schrappen op middelbare scholen. De club van docenten willen hun collega's laten zien dat ze achter hen staan. Lera ren in Actie lanceert deze week een website waarop middelbare scholen en do centen kunnen aangeven dat ze met het protest meedoen. Over twee weken blijven basisscholen 's ochtends uit protest een uur dicht. LONDEN Een van de da ders van de aanslag in Lon den had gesolliciteerd bij een bedrijf dat ook beveili gers levert voor Wimble don. Volgens de krant The Telegraph zou Khuram Butt eind deze maand een ge sprek met het bedrijf heb ben. Butt werd samen met zijn twee handlangers na de aanslag doodgeschoten door de politie. Even daar voor waren de drie met een busje op London Bridge in gereden op voetgangers en hadden zij in Borough Market mensen met mes sen aangevallen. De moge lijkheid bestaat dat Butt aanvankelijk het tennistoer nooi als doelwit voor een aanslag had. EMMEN De luchtvaartpoli- tie doet onderzoek naar een helikopterpiloot die za terdagavond te laag over het popfestival Retropop vloog in Emmen. De lucht- vaartpolitie wil weten wat er precies is gebeurd en of de piloot een vergunning had om zo laag te vliegen. Op sociale media reageer den bezoekers van het fes tival zaterdag geschrokken toen de helikopter laag overvloog. Via grote bor den maakte de organisatie toen bekend dat het een onbezonnen actie betrof en dat de piloot was staande gehouden. De man is niet aangehouden, maar wel gehoord door de poli tie. De identiteit van de pi loot is niet bekendgemaakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 14